ŠOK ZA RODITELJE: Vrtići će biti duplo skuplji?!
Prema novom predlogu Zakona o obrazovanju i vaspitanju, cena vrtića ubuduće mogla bi da poskupi - po njemu lokalna samouprava neće morati da dotira 80 odsto ekonomske cene kao do sada.
Za razliku od aktuelnog zakona koji predviđa da lokalna samouprava plaća 80 odsto ekonomske cene vrtića a roditelji 20 odsto, u predlogu Zakona o obrazovanju i vaspitanju predviđa se da lokalne samouprave plaćaju "do 80 odsto", što je zamerio poslanik Srpske demokratske stranke Nenad Konstatinović. Ukazao je da bi se time dao prostor podizanja i duplo većih cena vrtića.
Socijalne karte
- Izradiće se socijalna karta. Nema smisla da ljudi različitih prihoda plaćaju istu cenu. Ima onih koji su bogati, a koriste što je vrtić jeftin, a onda nema sredstava za one kojima treba. Zbog toga će se raditi socijalna karta roditelja - izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević tokom rasprave o predlogu ovog zakona, pravdajući ovakav potez time što mnoge lokalne samouprave nemaju sredstava da ispune kvotu od 80 odsto koja je "zakucana". Ministar je dodao da će tako lokalne samouprave same moći da odrede koliko mogu da izdvoje za ovu stavku.
Pojedini roditelji su već imali priliku to da vide, iako protivzakonito. Naime, pojedine predškolske ustanove od 2010. do 2015. godine širom gradova Srbije naplaćivale su veću naknadu od 20 odsto mimo zakona. Oko 13.000 tužbi roditelja tužilo je Grad Beograd kao osnivača ustanova jer su, umesto 2.600 dinara, plaćali 8.700 pa 9.700 dinara. Isti problem imali su građani Kragujevca, koji su plaćali obdanište i do 11.000 dinara. To je, inače, i prvi grad koji je odobrio naknadu štete za oko 4.000 oštećenih. Mamama i tatama Niša grad je za namirenje dugova i kamate platio više desetina miliona dinara.
Ekonomska cena boravka mališana u vrtićima razlikuje se širom Srbije, koja zavisi od troškova održavanja objekta i u proseku iznosi oko 20.000 dinara po detetu.
- U beogradske državne vrtiće je upisano oko 60.000 dece, a ekonomska cena vrtića po detetu iznosi 27.952 dinara. Od tog iznosa, iz gradskog budžeta izdvaja se 80 odsto, to jest 22.361,6 dinara po detetu - ističu iz Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu Beograda i dodaju da besplatno boravi 5.513 dece.
Ekonomska cena
Ekonomska cena boravka deteta u vrtiću Predškolske ustanove "Pčelica" u Nišu iznosi 20.000 dinara, ali roditelji plaćaju 4.028 dinara, odnosno 20 odsto.
Za porodice koje primaju dečji dodatak cena državnog obdaništa je 2.675 dinara, a za onu koja pohađaju predškolsku nastavu u okviru vrtića cena je 3.743 dinara. Mališani sa posebnim potrebama, deca ratnih vojnih invalida i višečlane porodice za treće, četvrto ili peto dete ne plaćaju ništa.
Nešto manje izdvajaju mame i tate mališana koji idu u PU "Pionir" u Jagodini, odnosno 3.935 dinara. U ovoj ustanovi predškolci i treće dete u porodici plaćaju 3.290 dinara, samohrani roditelji 3.320, a korisnici MOP-a i treće dete u vrtiću su oslobođeni troškova. U Kragujevcu roditelji plaćaju oko 3.500, a nedavno je odlučeno da se ista suma u lokalnom budžetu izdvaja i za smeštaj mališana u privatnim vrtićima.
Postavlja se pitanje koliki teret bi pao na roditelje ukoliko se zakon usvoji nakon završene rasprave.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)