Doktorke sa VMA o usavršavanju u Kini: Iglice koje čine čuda i ostale tajne kineske medicine
Spoj kineske i evropske medicine u Beogradu. Vojnomedicinska akademija (VMA) dobiće centar za tradicionalnu kinesku medicinu. Iza ove najave, koja više i nije nova vest, krije se, međutim, priča duga čak 45 godina. Tačno je toliko prošlo vremena otkako se lečenje akupunkturom primenjuje na VMA, što malo ko zna.
Srpski telegraf razgovarao je sa dr Vesnom Pejović i dr Gordanom Luković sa VMA o tome šta nam u stvari nudi kineska medicina, koje se bolesti kod nas već tretiraju njenom primenom i šta će pacijentima u perspektivi doneti otvaranje centra na VMA. Obe naše sagovornice su specijalisti fizikalne medicine i rehabilitacije i akupunkturolozi (Vesna je načelnica Kabineta za akupunkturu VMA) i obe su bile na usavršavanju u Kini.
Njihova destinacija bio je grad Ćingdao, luka na istoku Kine, na obali Žutog mora, sa više od devet miliona stanovnika. Boravile su u Prvom sanatorijumu mornarice Kineske narodnooslobodilačke armije. Iskustvo su prenele čitaocima Srpskog telegrafa.
EFIKASNA MOKSA
Učesnici skupa su bili iz Afrike, Amerike, Azije i Evrope, SAD i Rusije. Prve sedmice je održan međunarodni simpozijum vojne akupunkture. Druge sedmice smo pohađali kurs iz akupunkture i kineske tradicionalne medicine (moksibustija, ventuze, kineska masaža, kineske vežbe, herbalna terapija i aromaterapija).
Moksibustija je primena mokse u lečenju. Moksa se dobija sušenjem divljeg pelina. Postoje direktna i indirektna, dimna i bezdimna moksibustija. U Kini smo gledale i praktično se obučavale za pravljenje kupa od mokse i njihovo stavljanje direktno na kožu ili indirektno preko podloge od đumbira ili u predelu pupka na podlozi od soli. Moksibustija može da se koristi zajedno sa akupunkturom tako što se na vrh igle stavi komad moksa štapića i zapali i na taj način stimulišemo dodatno akupunkturnu tačku. Umesto mokse mi u svakodnevnom radu koristimo fototerapiju (bioptron lampu) kao blagu toplotu za stimulaciju akupunkturnih tačaka.
Ove vežbe smo radile svakog jutra
|
Obučili smo se i za primenu ventuza. To je masaža tela pomoću posuda u obliku čaša od raznog materijala. Tako pomoću vakuuma u posudi masiramo određeni deo tela. Na taj način poboljšavamo cirkulaciju u tom delu tela i relaksiramo pacijenta. Ventuze mogu biti od različitog materijala. Ventuze od stakla i bambusovog drveta se zagreju i, kad kiseonik sagori, stavljaju se na telo. Postoje plastične ventuze, kod kojih se pištoljem izvlači vazduh. One deluju samo mehanički, kao i silikonske ventuze.
HERBALNA MEDICINA
Još jedna od metoda je skreping (struganje). Pomoću sprave u vidu češlja struže se koža na određenom delu do crvenila. Ova masaža je malo grublja, ali treba da relaksira pacijenta i oslobodi ga stresa.
Upoznali smo se i sa kineskom masažom, tuinom i manipulacionim tehnikama.
Tu je takođe i herbalna medicina. Kinezi koriste biljke u lečenju i u aromaterapiji. Za vreme boravka u vojnoj bolnici dobijali smo aromatične biljke različitih mirisa u ukrasnim kesama.
Naravno, upoznali smo se i sa novim akupunkturnim tehnikama, npr. wrist-ankle, kada tretiranjem tačaka u predelu ručnog ili skočnog zgloba delujemo na akutna bolna stanja u određenim delovima tela. Telo je podeljeno na šest longitudinalnih zona. Shodno tome da li je bol lokalizovan iznad ili ispod dijafragme, tretiramo zone na ruci ili nozi s iste strane.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)