MLADI U SRBIJI SE TUKU DO SMRTI! Ovo su uzroci agresivnosti kod tinejdžera: Da deca ne postanu nasilnici treba ih OVOME naučiti!
Poslednjih nekoliko godina primetan je porast agresivnog ponašanja kod mladih ljudi, srednjoškolaca, tinejdžera, pa i dece koja idu niže razrede osnovne škole. Takav obrazac ponašanja kod mladih ljudi je rezultat brojnih faktora i vrlo je teško odrediti šta je presudno za pojavu agresije, ali svakako da postoji nekoliko uzroka koji se ne mogu osporiti. Osim toga, postoje i mere predostrožnosti koje treba primeniti u cilju sprečavanja pojave izopačenog ponašanja.
Postoji više uzroka agresivnog ponašanja kod maldih:
Situacija u društvu
Recimo, ratne okolnosti, gde su uzdrmane sve vrednosti i pravila, što se odražava i u školi i u porodici. Rat i stresne situacije se mogu shvatiti kao niz opasnosti, pretnji, ograničenja i frustracija, tj. spadaju u događaje koji izazivaju negativne emocije i dovode do agresivnog ponašanja.
Situacija u školi
Deca strahuju od neuspeha, naročito u školi, od neispunjenih očekivanja prvenstveno svojih roditelja koji uz dužno poštovanje mogu vrlo često nesvesno da budu surovi i nekorektni prema svojoj deci zahtevajući od njih da budu odlični đaci, studenti ili sportisti a pri tom ne prihvataju činjenicu da ne može svako dete da ispuni baš sve ono što se od njega očekuje.
Savremeni stil življenja i uticaj medija
Nekontrolisani uticaj medija pri čemu su deca izložena gledanju scena nasilja na TV ili na skoro svim naslovnim stranama novina, razne igrice na kompjuterima koje podstiču nasilje u bilo kom smislu.
- Mediji i filmovi koji prikazuju nasilnički sadržaj mogu uticati na povećanje agresivnosti, ali trenutno i u kratkom roku. Pod uticajem ovakvih sadržaja izvesnije je da će pojedinac u nekom vremenskom periodu od pola sata do sat delovati nešto agresivnije nego što je to uobičajeno za njega. Istraživanja 60-ih i 70-ih godina su pokušala da dokažu tezu kako medijski sadržaji generišu nasilje, ali ta teza nikada nije potvrđena - objasnio je psiholog Žarko Korać.
Poslednji slučaj koji je zgrozio javnost: Stefana vršnjaci na smrt prebiliStefan F. (18) preminuo je juče od posledica brutalnog prebijanja od strane dvojice maloletnika u Velikoj Plani. Tuča se dogodila oko 4 časa ujutru u nedelju, ispred jednog kafića u centru grada. U sukobu su navodno učestvovale dve grupe momaka, među kojima je bilo i maloletnika. Stefana F. (18) su napala dvojica momaka, zadavši mu više udaraca, posle kojih je pao. Sa teškim telesnim povredama odmah je upućen na Urgentni centar u Beogradu, gde je, nažalost, podlegao povredama. |
Porodični odnosi
Dalje, porodični odnosi su veoma bitni za vaspitavanje deteta. Istraživanja kažu, da deca nasilnici dolaze iz porodica u kojima postoji visok stepen agresije, gde nedostaje ljubavi, topline, bliskosti između članova podice, gde dominira bilo verbalna, bilo fizička sila i tako se i uspostavljaju odnosi među članovima porodice ("da se zna ko je gazda u kući "...).
Često se i sama agresivnost deteta toleriše pa ponekad predstavlja i odraz porodičnih vrednosti. S druge strane, opet istraživanja pokazuju da i preterana briga majke deteta koje je maltretirano od strane nekog drugog, može da dovede do situacije u kojoj dete ne može da dodje do izražaja i da se samo izbori sa nekim problemom jer je tu majka koja ga sputava, "previše" brine o njemu, mazi ga, isuviše ga kontroliše i ponaša se zaštitnički.
Ako se zaključi da je, ipak, porodica stub društva i da najveći deo obrazaca ponašanja preuzimamo upravo od članova najuže porodice onda tu treba locirati i načine da se agrsivnost spreči. Da bi deca izrasla u ljude sa zdravim stavovima po pitanju odnosa sa drugim ljudima, potrebno je da se takvi odnosi praktikuju svakodnevno unutar porodice.
Šta se podrazumeva pod zdravim odnosima?
- u porodici otvoreno razgovarati o bilo kom problemu
- jasno komunicirati
- uzajamno se poštovati
- dogovarati se
- napraviti podelu poslova u kući
- osećati pripadnost porodici
- šaliti se na različite teme jer se i na taj način smanjuje agresivnost kod deteta koja nije poželjna ni u jednij situaciji
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)