Neophodni novi lekovi za najugroženije obolele od multiplog mijeloma
Multipli mijelom je maligno hematološko oboljenje, rak koštane srži, koje dovodi do ozbiljnih višestrukih organskih komplikacija - anemije, oštećenja bubrega, hroničnog bola, infekcija, neuroloških smetnji, oštećenja i preloma kostiju. To je drugi po učestalosti rak krvi koji čini 10% svih hematoloških maligniteta. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, u našoj zemlji se godišnje prosečno dijagnostikuje preko 300 bolesnika sa multiplim mijelomom, što je veoma značajan porast novootkrivenih slučajeva u poslednje tri godine u odnosu na podatke iz 2017.
Ova bolest skraćuje životni vek obolelih i negativno utiče na njihov kvalitet života. Važno je naglasiti da se multipli mijelom može javiti u bilo kom životnom dobu odraslih osoba, a ne samo kod starih, pa je neophodan individualan pristup u terapiji svakog bolesnika, u zavisnosti od njegovog opšteg stanja i karakteristika bolesti.
- Slika obolelih od multiplog mijeloma, tok i prognoza ove bolesti su značajno promenjeni i unapređeni poslednjih 20-ak godina pojavom novih terapijskih modaliteta, uz postizanje izlečenja kod 15 odsto bolesnika. Efikasnost, dobra podnošljivost i dostupnost novih lekova doprineli su produženju života obolelih od mijeloma, što je i najvažniji terapijski cilj. Međutim, do 30 odsto bolesnika ima bolest visokog rizika i takvim bolesnicima u našoj zemlji potrebno je omogućiti lečenje novim terapijama, inovativnog mehanizma delovanja- naglašava prof. dr Jelena Bila, predsedavajuća Aktiva Srpskog Lekarskog Društva za multipli mijelom.
Potreba za novim, visoko efikasnim, inovativnim lekovima je velika, posebno kada se govori o pacijentima koji su u relapsu, odnosno kojima se bolest vratila. Među njima su i terapije sa potpuno novim mehanizmom dejstva kao što su monoklonska antitela, koja u kombinaciji sa već dostupnim lekovima više nego dvostruko produžavaju vreme do pogoršanja bolesti, tj. remisiju u odnosu na trenutno dostupne terapije, uz značajno unapređenje kvaliteta života i postizanja radne sposobnosti.Pomenute savremene terapija postale su zlatni standard u lečenju mijeloma, a dostupne su u zemljana regiona.
Na stručnom sastanku koji je održan u utorak i koji je bio posvećen unapređenju lečenja obolelih od multiplog mijeloma, govorio je i jedan od najboljih svetskih hematologa, Holanđanin prof. dr Piter Zoneveld.
- Ovom prilikom ističem ogroman značaj inovativnih terapija u lečenju multiplog mijeloma. Učestvujemo u sprovođenju kliničkih ispitivanja sa monoklonskim antitelima, koja se kombinuju sa dosadašnjim terapijskim standardima u lečenju ove bolesti, kod novodijagnostikovanih pacijenata, ali i kod onih kod kojih se bolest vratila posle inicijalnog lečenja. Tokom samih ispitivanja, ali i u svojoj kliničkoj praksi, zabeležio sam veoma dobar i dugotrajan terapijski odgovor kod svojih pacijenta. U pitanju je vrlo efikasna terapija koju treba što ranije primeniti u toku lečenja multiplog mijeloma, po mogućnosti u prvoj terapijskoj liniji ili što ranije nakon povratka bolesti. Na taj način se obolelima značajno odlaže napredovanje bolesti i potreba za narednim linijama terapije. Čak i kod bolesnika koji imaju multipli mijelom visokog rizika, gde nije postignut odgovor na prethodno lečenje, kombinacije sa monoklonskim antitelima daju duboke i trajne odgovore i značajno produžavaju vreme do pogoršanja bolesti i mi ih u našoj klinčkoj praksi primenjujemo u svim terapijskim linijama- objašnjava profesor Zoneveld.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)