(VIDEO) KINEZI OBOŽAVAJU VUČIĆA, SVI GA ZOVU 577! Novinarka iz Kine u poseti našoj redakciji, OBJASNILA ZAŠTO PREDSEDNIK IMA NEOBIČAN NADIMAK!
Intervju koji sam nedavno radila sa predsednikom Srbije bio je prezanimljiv, za tri dana imao je 550 miliona pregleda.
Njeni izveštaji o Srbiji u Kini imaju neverovatnih 3,5 milijardi pregleda. Delom zahvaljujući i tome što je naš predsednik Aleksandar Vučić megapopularan u toj mnogoljudnoj zemlji, čiji žitelji ne kriju iskrene simpatije prema njemu i svim stanovnicima Srbije...
2,3% UVEĆAN BDP PROŠLE GODINE UPRKOS KORONI
Draga gošća Srpskog telegrafa bila je Džang Jing, dopisnica kineske državne televizije CCTV iz Srbije koja pokriva još šest zemalja regiona. Nedavno je uradila veliki intervju sa Vučićem, koji, kako nam kaže, ima status superzvezde u Kini. Pre nego što je došla u Srbiju 10 godina je bila dokumentarista, baveći se najvažnijim, ali i najtežim, temama poput socioloških problema, nasilja u porodici, ulazeći u krizom najpogođenije domove, donosila je tople ljudske priče gledaocima CCTV. Istu misiju ima i u Srbiji, već je snimila dva dokumentarca, od kojih je jedan posvećen NATO bombardovanju SRJ.
11,86 MILIONA NOVIH ZAPOSLENIH U GRADOVIMA
* Kakvi su odnosi Srbije i Kine, kao i zajednička iskustva u borbi sa pandemijom?
* Vučić je, kažete, popularan u Kini?
- Poslednji put kada sam radila intervju s njim ispričala sam mu kako sam 2020. napravila bum u karijeri. Izveštaji koje sam pisala o Srbiji i koronavirusu u Srbiji, o saradnji Srbije i Kine i priče o Srbiji i Vučiću, sve te priče i izveštaji su bili na vrhu lista, kao goruće teme, i kada pogledate koja je to brojka, reč je o 3,5 milijarde pregleda. Ne možete ni zamisliti koliko je Vučić popularan u Kini. Ukoliko me sećanje služi, nije postojao nijedan stranac koji je toliko okupirao važne teme u Kini i ostvario milione pozitivnih reakcija i komentara.
70 BILIONA JUANA BIO BDP KINE PRE PET GODINA
* Šta je još toliko posebno kod njega?
- Kinezi ga zovu 577 zato što u kineskom izgovoru 577 zvuči kao vu-ći-ći, prilično slično njegovom prezimenu Vučić. Kako bi ljudi lakše zapamtili, Vućići - 577.
* Da li ste mu ispričali tu zanimljivost, kako je reagovao?
- Da, da. Rekla sam mu ovu priču o tri broja i smejao se, zaista mu se svidela i šalila sam se s njim na kraju. Rekla sam mu: "Gospodine predsedniče, nisam se vratila godinu i po dana u Kinu, ne zbog koronavirusa već zato što se plašim da bih bila blokirana u Pekingu od vaših fanova ukoliko ne bih mogla da im donesem vaše fotografije". Tada je potpisao tri fotografije, koje sam poslala njegovim fanovima na CCTV.
* Kako je bilo raditi intervju sa Vučićem, kako ste uspeli to da organizujete?
- Svake kineske lunarne godine pozivamo kineske prijatelje da čestitaju, to je postalo tradicija i Vučić je uvek bio izabran od najgledanijeg TV programa u Kini, a i svetu. Dva puta je bio emitovan u toku novogodišnje noći, to je trebalo da se desi i ove godine, činjenica da je izabran da upriliči novogodišnju noć jeste pokazatelj njegove važnosti. Ove godine pre kineske lunarne nove godine pokušali smo da organizujemo poseban intervju sa predsednikom, poslali smo zahtev i odobreno nam je. Tokom celog intervjua nisam ni otvorila svoju beležnicu zato što nismo uopšte pratili okosnicu intervjua, on je zaboravio na vreme, činilo se da je intervju bio izazov, nakon 35 minuta rekao je: "O ne, Suzana će me ubiti." Rekla sam: "O ne, Suzana će mene ubiti. Na mnoga pitanja niste odgovorili" (smeh). Intervju s njim je bio impresivan, veoma je ljubazna osoba. Intervju sa predsednikom je bio podeljen na četiri dela emitovana tokom tri dana i opet su to bili hajlajtovi na društvenim mrežama. Za tri dana je bilo 416 miliona pregleda.
100 BILIONA JUANA KINESKI BDP SADA
* Najupečatljiviji momenat?
- Definitivno pesma koju mi je Vučić odrecitovao, "Pesnik i zavičaj" iz knjige Desanke Maksimović. Sada je veoma popularna u Kini. Preveli smo je na kineski i mandarinski jezik i pozvali smo jednog od najboljih spikera da je pročita na kineskom i to je zaista prelepo i objavili smo na našem veb-sajtu na kineskoj društvenoj platformi. Čak su napravili i poster Vučića sa crvenom pozadinom, budući da je crvena u našoj kulturi omiljena. Predsednik Vučić je superstar, ne možete ni da zamislite.
* Kao Džejms Bond?
- Da, da, upravo tako.
* Kako komentarišete ekonomsku saradnju naše dve zemlje?
- Mislim da je saradnja između Srbije i Kine i u brojkama vidljiva. Železara u Smederevu, Kostolac... Imamo novi projekat o odlaganju otpadnih voda i možemo da vidimo da se oblasti u kojima naše dve zemlje sarađuju šire, pored tradicionalne razmene, tu su saradnja u poljoprivredi, tehnologiji, turizmu... Sve se samo umnožava.
* Kakvo je iskustvo bilo snimanje o NATO bombardovanju na Kosovu?
- Bila sam na Kosovu dva puta s kolegom, snimili smo dva dokumentarca, jedan je bio o NATO bombardovanju u Jugoslaviji, to je bilo veliko iskustvo za mene. Ja sam novinarka, nisam dovoljno moćna, ali želim da učinim nešto na svoj način, da pružim podršku. Svaki dan otkada je izbila epidemija ovde u Srbiji slala sam izveštaje o tekućoj situaciji u Srbiji, svaki dan sam pisala o novim brojkama i slučajevima ovde, takođe i o situaciji sa koronom na Kosovu. Šalila sam se sa snimateljem Markom: "Znaš, ja sam jedina osoba koja misli na Kosovo svakog dana." Zato što iz našeg ugla uvek smo Kosovo smatrali delom Srbije, tako da te brojke ne bi bile potpune bez dodatnih informacija o brojkama na Kosovu.
* Prva asocijacija na Srbiju?
- Prijateljstvo, bratstvo, Vučić i višnje, imate prelepe višnje ovde u Srbiji, kod nas su one izuzetno skupe. Takođe, vaša kuhinja, pre četiri godine, kada sam radila prvi intervju sa predsednikom Vučićem, pitala sam ga kako bi opisao srpsku kuhinju. "Meso bi moglo da bude predjelo, glavno jelo i desert", rekao je tada. To je najbolji opis srpske kuhinje, kineski gosti su to dobro zapamtili, da je srpska hrana samo meso, meso, meso. Mi jesmo različite kulture, ali naše dve zemlje su veoma bliske. U vašoj kulturi imam utisak da mnogo cenite porodicu, prave porodične vrednosti, isto je i kod nas. Priče koje sam slala o prijateljstvu Srbije i Kine su bile dovoljne da zagreju srce, dodirnu i zbog toga su bile jako popularne u mojoj zemlji.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (6)
Jovana
10.03.2021 11:46
Iskreno prijateljstvo dva naroda. Živele Kina i Srbija!
latinka22
10.03.2021 12:13
Ovako nesto je prelepo cuti i videti i procitati ovako lep tekst.
ceca
10.03.2021 12:38
Kina i Srbija su iskreni prijatelji
Japanac
10.03.2021 13:18
Cuo sam od nekih komsija mojih da jeste u Kini popularan i to veoma. Prikazuju ga kao ozbiljnog mladjeg lidera u Evropi.