JEDINI AKTIVNI RUSKI NOSAČ AVIONA SA NAŠOM ZEMLJOM SPAJA JEDNO VELIKO IME! Najistaknutiji čovek ruske mornarice je bio Srbin!
Nikolaj Gerasimovič Kuznjecov, sovjetski pomorski oficir i admiral flote SSSR za vreme Drugog svetskog rata i čovek po kome nosi ime trenutno jedini aktivni ruski nosač aviona, bio je Srbin.
Naime, otac Nikolaja Gerasimoviča Kuznjecova, koji je rođen 24. jula 1904. godine u mestu Medvetki, bio je srpski imigrant koji je u Rusiju stigao krajem 19. veka.
Kuznjecov se danas smatra jednim od od najistaknutijih ljudi u istoriji sovjetske, a danas ruske mornarice.
Ali, nije uvek bilo tako. Dva puta je bio lišen svog vojnog zvanja. U istoriju Velikog otadžbinskog rata Kuznjecov je ušao kao glavnokomandujući, koji je pokvario planove fašista koji su želeli da poraze Sovjetsku flotu i postao je pravi "admiral pobede".
Jedini aktivni nosač aviona u Rusiji nosi ime po njemuTrenutno jedini aktivni ruski nosač aviona nosi ime po Nikolaju Gerasimoviču Kuzljecovu. Admiral Kuznjecov je izgrađen i porinut za mornaricu Sovjetskog Saveza, i trebalo je da bude prvi nosač aviona svoje klase. Međutim, napravljen je još samo jedan nosač aviona ove klase, Varjag, koji nikada nije porinut, a koji je Ukrajina prodala Kini, pod uslovom da se ne koristi u vojne svrhe. Brod je prvo nosio ime Riga, da bi mu u novembru 1982. bilo promijenjeno ime u Leonid Brežnjev, u avgustu 1987. ponovo mu je promijenjeno ime u Tbilisi. Sadašnje ime dobio je 4. oktobra 1990. Brod je u potpunosti funkcionalan od 1995. godine. |
Nikolaj Kuznjecov je pisao da nikada nije imao velike ambicije i nije težio vrhu službene lestvice. Ipak, njegova karijera se veoma uspešno razvijala. Rodio se u porodici zemljoradnika. Sa 15 godina, prijavivši da ima 2 godine više, bio je posalat u službu u Crvenu flotu. Sa 31 je postao najmlađi kapetan flote na svetu, a sa 37 je postavljen za glavnokomandujućeg flote.
- Vojno-morska flota prvog dana rata nije izgubila ni jednog mornara, niti jedan brod. Čitavog rata je on rukovodio flotom. Nije bilo neuspeha ni u teškim situacijama na Baltiku, ni u onim na Krimu, iako je bilo velikih poteškoća sa snabdevanjem.
Za zaštitu brodova iz vazduha, Kuznjecov je oformio obalnu liniju avijacije. U avgustu 1941., 15 aviona-bombardera, naneli su više od 60 udara po Berlinu. Iako mateijalna šteta nije bila velika u prestonici Trećeg rajha, panika je bila posejana.
Moćna artiljerija sovjetske flote postala je osnovna smetnja i za napad na Lenjingrad. Od mornara pod rukovodstvom Kuznjecova bile su formirane brigade za pešadijske operacije. Oni su herojski branili Moskvu, Odesu i Sevastopolj. Nemci nisu uspeli da zauzmu ni jednu vojnu-morsku bazu.
Sredinom rata Kuznjecov je izneo inicijativu o stvaranju Nahimovskih škola za decu siročiće koji su ostali bez roditelja nakon rata.
U februaru 1944. godine, Kuznjecov je prvi u SSSR dobio zvanje admirala flote, ravno činu maršala. Ali, posle rata su mu dva puta oduzimali to zvanje. A sve to zbog nepokolebljivih stavova Kuznjecova, koje je zauzimao kada se radilo o zaštiti domovine. Imajući u vidu ratno iskustvo, on je insistirao da se grade podmornice, brodovi, razarači, a najvažnije nosači aviona. Ipak, Staljin je bio protiv tih planova, i optužio je Kuznjecova da se bavio špijunažom. Vojni načelnik nije pao duhom i ponovo se popeo do admiralskog čina.
Sledeći put, na njega se obrušio Hruščev.
Zvanje admirala mu je vraćeno tek postuhmno.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)