PIROTEHNIČKA SREDSTVA NISU IGRAČKE: Petarde mogu eksplodirati i u džepu, a posledice su užasavajuće
Bez vatrometa, petardi i raketa mnogi ne mogu da zamisle novogodišnju noć. Međutim, neki ne mogu ni da je zaborave. Povrede prouzrokovane nestručnom upotrebom pirotehnike pojedine ljude su trajno onesposobile.
![PIROTEHNIČKA SREDSTVA NISU IGRAČKE: Petarde mogu eksplodirati i u džepu, a posledice su užasavajuće](/data/images/2021-12-20/332511_screenshot-6_f.webp?timestamp=1640586600)
Foto: youtube/CipherCraft
Da bi se poslednji dani stare i prvi nove godine proveli u veselju, a ne na operacionom stolu, važno je shvatiti – pirotehnička sredstva nisu igračke. Gubitak prsta, vida, oštećenje sluha, opekotine – samo su neke od posledica korišćenja petardi.
- Dečak je imao 40 petardi u džepu, one su eksplodirale u džepu od pantalona. Došao je u jednom teškom stanju, opekotine u predelu nogu, u predelu genitalija. Jedan dečak je ubacio petardu u rezervoar s benzinom, pri tome je došlo do eksplozije, do vatre, on je zadobio vrlo teške opekotine, preko 50 procenata tela - naveo je kao primere iz prakse dr Đorđe Kravljanac, upravnik Klinike za dečju hirurgiju, navodi RTS.
Dr Marija Lukač iz Dečje klinike u Tiršovoj objašnjava da su posledice fatalne, čak i ako se uradi rekonstrukcija oštećenih delova tela.
- Pitanje je funkcije delova šake koji su rekonstruisani. Daleko je od toga da će ta šaka svirati klavir. Ta šaka se napravi da, ako može, pridržava neke predmete i to na grub način - ističe dr Lukač.
Na grub način i pojedini roditelji naučili su lekciju.
- Dete nije u stanju da napravi realnu procenu rizika i opasnosti i zato roditelj u tome mora da mu pomogne otvarajući priču sa detetom o tome šta je rizik, kakvog je kvaliteta ta eksplozivna naprava koju ima i kako da zarad jednog kratkog trenutka uzbuđenja ili nekog zadovoljstva može imati dugotrajni nerešiv problem - objašnjava porodični psihoterapeut Radmila Vulić Bojović.
Dr Lukač poručuje da ovakve povrede za celi život obeleže život i deteta i njegove porodice.
- Ja sam sigurna da oni više nikada neće slaviti Novu godinu sa zadovoljstvom - ističe Marija Lukač.
Zadovoljstvo koje neki vide u bacanju petardi može da košta i finansijski – za narušavanje javnog reda i mira preti kazna od 50.000 do 100.000 dinara ili rad u javnom interesu od 40 do 120 časova. Ista kazna je i za roditelje maloletne dece.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (1)
Milica
27.12.2021 13:09
Pa nek kupuju deci..Šta će deci šake za život?! samo zezanje....