ŠUGA SE BRZO ŠIRI NA SVE ČLANOVE PORODICE: Šta raditi sa kupljenom garderobom i kako da sprečite BOLEST!
Najčešći simptomi su jak svrab i osip nalik bubuljicama.
Verujemo da ste barem jednom u životu isprabali komad odeće koji vam se dopao u butiku. Međutim, da li ste se ikada zapitali da li isprobavanjem možete da se zarazite šugom?
Šuga je parazitarna bolest površinskog dela kože koju uzrokuje grinja Sarcoptes scabiei hominis.
- Šuga je oboljenje koje se prenosi kontaktom, sa čoveka na čoveka, najčešće kontaktom kože sa kožom ili preko predmeta zajedničke upotrebe kao što je slučaj sa garderobom i posteljinom - kaže za Telegraf dr Predrag Poleksić, specijalista dermatologije.
Najčešći simptomi su jak svrab i osip nalik bubuljicama. Povremeno se na koži mogu pojaviti i rupice. Kod prve infekcije, zaražena osoba će obično razviti simptome u roku od dve do šest nedelja.
Na pitanje na koliko stepeni bi trebalo da operemo odeću na kojoj je ostao šugarac, dr Poleksić odgovara:
- Obavezno je da odeću operete na 90 stepeni. Takođe je bitno da odeću posle pranja opeglate pod najjačim pritiskom pare kako biste bili sigurni - naglašava naš sagovornik.
Kako kaže doktor Poleksić, šuga se veoma lako prenosi, a u procesu lečenja bi trebalo da učestvuju svi članovi porodice.
Međutim, ono što mnoge muči je činjenica da nije sva odeća predodređena za to da se pere na 90 stepeni. Srećom, i za ovaj problem postoji rešenje.
- Ukoliko je na etiketi označeno da se odeća pere na 30 ili 50 stepeni, onda je operite prema tom upustvu. Kada se odeća opere i osuši, potrebno je da je dobro opeglate pod najjačim pritiskom pare - zaključuje naš sagovornik.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)