"DETE LEPTIR" DOBIJA LEK O TROŠKU DRŽAVE: Mala Nađa Marković počinje s terapijama
Za dvoje "dece leptira" o trošku države odobrena terapija koja košta oko 630.000 dolara po pacijentu godišnje, saopštila direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić
Četvorogodišnjoj Nađi Marković iz Čačka, koja boluje od bulozne epidermolize, o trošku države odobrena je genska krema koja je prošle godine registrovana u Sjedinjenim Američkim Državama kao jedini lek za "decu leptire", izjavila je Sanja Radojević Škodrić, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
- Upravo sam saznala ove divne vesti i dalje sam u šoku i presrećna sam. Još ne znam šta su sledeći koraci, ali se nadam da će lek stići što pre i da ćemo krenuti s lečenjem. Ne znam šta da kažem, presrećne smo obe, ovo je divan dan - kazala je uzbuđena hraniteljka male Nađe.
- Nađu sam želela i uzela čistog srca, ne očekujući bilo kakvu nagradu za to. Bilo je mnogo poziva, javljali su mi se ljudi s namerom da sakupljaju pomoć za mene, ali sve sam to odbijala. Nisam socijalno ugrožena, ima drugih kojima je ta pomoć potrebnija - izjavila je svojevremeno hraniteljka Tatjana.
Naime, Tatjana je čula da u čačanskoj bolnici više od godinu dana leži devojčica koju su roditelji ostavili zbog teške dijagnoze koju ima i odmah po saznanju za Nađin slučaj otišla je u bolnicu i tražila da je usvoji.
- Jako sam slaba na decu. Kada pročitam nešto o nekom bolesnom detetu, obavezno otplačem i odbolujem nekoliko dana razmišljajući samo o njemu. Tako sam na Fejsbuku videla da je medicinska sestra iz čačanske bolnice napisala kratak tekst s naslovom: "Čija sam ja". Izgledalo je kao da je Nađa pisala. Kada sam pročitala, odmah sam kontaktirala s tom sestrom i rekla joj da želim da uzmem to dete iako ne znam ništa o njoj, osim da je bolesno. Naravno, to nije moglo tako, morala sam da postanem hraniteljka - objasnila je Tatjana, koja je u junu 2021. preuzela brigu o maloj Nađi.
Nađa je pre dolaska u porodicu Nicović bila hospitalizovana u više zdravstvenih ustanova. Bila je svojevremeno u UDK Tiršova, u Opštoj bolnici u Čačku i Klinici za dermatovenerologiju Kliničkog centra Srbije. Tokom dosadašnjeg lečenja urađena joj je pasaža jednjaka i gastroduodenuma pre dve godine, a usled stenoze jednjaka operisana je u maju 2023. na klinici u Salcburgu u cilju proširenja jednjaka.
Ova Čačanka neopisivo velikog srca zadivila je sve gestom i mnogima vratila veru u ljudskost. Dobitnica je Decembarske nagrade grada Čačka 2022, a prošlog leta postala je jedan od dobitnika priznanja Oni su heroji, koje dodeljuje Delegacija Evropske unije u Srbiji u saradnji s Fondacijom "Ana i Vlade Divac".
Na predsednikovu inicijativu Srbija uvozi lek
U Srbiji od bulozne epidermolize boluje 39 osoba, a njih 17 su deca. Ta teška i retka bolest obolelima pravi još teže rane, koje se javljaju po celom telu, ali je, na sreću, u Americi nedavno odobren i prvi lek - gel, koji na godišnjem nivou košta više od 660.000 dolara. Na inicijativu predsednika Aleksandar Vučića, krajem prošle godine, Srbija će uvoziti ovaj gel, tako da će oboleli moći da se leče i u našoj zemlji od ove genetske bolesti.
Viktor već prima terapije
Dečak Viktor Putica, koji takođe boluje od bulozne epidermolize, a za čije je lečenje humanitarnom akcijom, u kojoj je učestvovao i Srpski telegraf sa svojim portalom Republika.rs, do kraja januara je primio četiri terapije u SAD.
- Viktor je primio četiri terapije, ima pomaka, ali proces je dug i neizvestan. U februaru ugrađujemo stomu da bi dobijao normalnu količinu hrane i neophodne lekove. Opserviraju ga razni specijalisti. Trasiramo bolji život za Viktora i grlimo vas iz Vašingtona - stoji u objavi na njegovom profilu na platformi X.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO
Komentari (0)