TELEVIZOR I RUSKA SALATA OBAVEZNI! Kako se nekad slavila Nova godina? OVO je imala svaka kuća u SrbijI!
Za nostalgičare
Nova godina oduvek je bila simbol radosti, novih početaka i zajedništva, ali način na koji se slavila u devedesetim i ranim dvehiljaditim godinama nosi posebnu emotivnu težinu za one koji su te periode proživeli.
Bilo da se radi o skromnim okupljanjima u domovima, proslavama na trgovima ili izlascima u omiljene lokale, svaka generacija ima svoja sećanja na te specifične trenutke.
Devedesete: Nova godina u znaku izazova i snalažljivosti
Devedesete godine bile su doba teških ekonomskih i političkih previranja na ovim prostorima, ali upravo ta surova stvarnost činila je proslavu Nove godine posebnim trenutkom za beg od svakodnevice.
Neko bi rekao "ma tada se Nova godina nije ni slavila", međutim slavilo se, skromno, do duše.
U mnogim porodicama, doček se organizovao kod kuće. Skromna trpeza, sastavljena od namirnica koje su se tada mogle priuštiti, često je bila praćena mirisom domaće ruske salate, sarme i kolača poput “vanilica” ili “oblatni”.
Ništa bez televizora
Televizor je bio centralni deo proslave – kultne novogodišnje emisije sa skečevima i koncertima (koji su se reprizirali nekoliko godina) bile su nezaobilazan deo atmosfere. I dok su odrasli nazdravljali uz domaću rakiju ili vino, deca su nestrpljivo čekala ponoć da zapale prskalice i petarde.
Za one koji su želeli nešto drugačije, izlazak u lokalne kafiće, diskoteke bio je popularan izbor, iako je novac često bio ograničen. Uprkos svemu, ljudi su nalazili način da stvore prazničnu atmosferu. Muzika devedesetih, od narodnjaka do tada popularnog domaćeg popa i dance-a, odjekivala je na svakom ćošku.
Dvehiljadite: Nova era proslava
Početkom dvehiljaditih, situacija se polako popravljala, a s njom i način na koji se slavila Nova godina. Trgovi su postali mesta masovnih okupljanja. Gradovi širom regiona organizovali su besplatne koncerte na otvorenom, gde su nastupali popularni izvođači. Odbrojavanje do ponoći praćeno je spektakularnim vatrometom, koji je simbolisao optimizam u novu eru.
Kućne proslave i dalje su bile česte, ali su trpeze postajale bogatije. Tehnološki napredak doveo je i do pojave novih običaja – puštali su se novogodišnji filmovi na DVD-ovima, GRANDOVO veselje, čuvena novogodišnja emisija emitovala se gotovo na svakom televizioru u Srbiji, a mobilni telefoni polako su postajali deo komunikacije tokom praznika. Poruke sa željama za srećnu Novu godinu slale su se SMS-om, što je u to vreme bilo pravo oduševljenje.
Za mlađe generacije, klubovi i diskoteke postali su glavno mesto okupljanja. Dance i pop hitovi, kao i sve popularniji turbo-folk, dominirali su zvučnicima, a outfit za doček često se pažljivo planirao.
A za one koji su ipak birali provod kod kuće, program kog se sećaju i danas, i koji ih nepogrešivo podseća na doček Nove godine jeste kratki film Novogodišnja miks bajka za odraslu decu.
Duh zajedništva kroz vreme
Bez obzira na sve razlike između devedesetih i dvehiljaditih, kao i danas, jedno je ostalo isto – Nova godina je uvek bila povod za radost, zajedništvo i nadu.
Danas, sa svim modernim tehnologijama i mogućnostima, vredi se prisetiti tih jednostavnijih, ali srdačnih proslava koje su nas učile kako da slavimo život, bez obzira na okolnosti. Jer, na kraju krajeva, Nova godina nije samo o vatrometu i luksuzu – ona je o ljudima s kojima je dočekujemo.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)