VATRA HRISTOVOG ROĐENJA, GREJE DUŠE I OSVETLJAVA IM PUT: Običaji i tradicija tokom najradosnijeg praznika, kog slavi veći deo pravoslavnog sveta

Autor:

Vesti

04.01.2025

23:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Badnjak podseća na hladnu vitlejemsku noć kad je pravedni Josif ložio vatru u pećini da ogreje novorođenog Bogomladenca i Bogomater

VATRA HRISTOVOG ROĐENJA, GREJE DUŠE I OSVETLJAVA IM PUT: Običaji i tradicija tokom najradosnijeg praznika, kog slavi veći deo pravoslavnog sveta

Foto: Tanjug/AP

Po julijanskom kalendaru praznik Hristovog rođenje slavi veći deo pravoslavnog sveta: Jerusalimska, Ruska, Srpska, Gruzijska patrijaršija i Sveta Gora.

Bogoslovi kažu da je tajne Božića srpski narod izrazio u predivnim običajima. Bez obzira na lokalne razlike, osnovni elementi božićnih praznika su badnjak, slama, česnica i položajnik. Badnjak je mlado hrastovo ili cerovo drvo koje se seče u šumi rano, pre izlaska sunca, na Badnji dan. U kuću ga uveče unosi domaćin, pozdravljajući ukućane sa "Dobro veče, sretno Badnje veče", a oni ga posipaju žitom. Badnjak se nalaže na vatru, koja se ne gasi cele noći.

DEČJA RADOST

Posle badnjaka domaćin unosi pšeničnu slamu, u koju domaćica stavlja orahe, jabuke i bombone. Deca slamu rasturaju dok traže voće i slatkiše i pijuču kao pilići, a onda slede zajednička molitva i posna večera. Badnjak predstavlja samog Bogomladenca Hrista. Kao i ognjište, i Hristos svojom božanskom naukom osvetljava i zagreva duše onih koji u njega veruju i za njim idu. Badnjak podseća na onu hladnu vitlejemsku noć, kad je pravedni Josif ložio vatru u pećini da ogreje novorođenog Bogomladenca i Bogomater, dok slama podseća na ovčije jaslice u koje je položen Bogomladenac Hristos.

Foto: Tanjug/AP

 

Položajnik je član bliže familije ili neko iz komšiluka ko na sam dan Božića prvi ulazi u kuću dok Badnjak još gori. Simbolički, položajnik predstavlja tri mudraca koji su pratili zvezdu s istoka i koji su Hrista na rođenju darovali tamjanom, zlatom i mirisom. On čara vatru vrhom badnjaka uz molitvene želje: "Koliko varnica, toliko blagoslova Božijega, toliko blaga i napretka, sreće i zdravlja, parica..." Položajnik simbolizuje anđele Božje koji su se javili vitlejemskim pastirima i objavili im radosnu vest o Hristovom rođenju, ali i njih same, jer su se prvi poklonili Bogomladencu. Domaćica ga obavezno daruje.

Česnica je pšenična pogača, u koju se stavlja srebrni novčić. Mesi se na dan Božića, a lomi je domaćin po povratku s jutarnje liturgije. Onaj član porodice koji u svom parčetu dobije novčić tokom godine će biti napredan i blagosloven. Česnica predstavlja samog Hrista, koji je došao da se daruje ljudima za hranu jer i sam je rekao "Ja sam hleb života'".

SUŠTINA JE U MOLITVI

Božićni običaji u gradovima prilagođeni su uslovima života. Prema učenju Crkve, suština je u unutrašnjoj pripremi sebe i porodice tokom šest nedelja Božićnjeg posta, koji je propisan za očišćenje duše i tela i molitvom, svetom tajnom pokajanja, ispovešću i pričešćem. A božićni običaji upražnjavaju se koliko prilike to dozvoljavaju.

Do Bogojavljenja se pozdravljamo s "Mir Božji, Hristos se rodi!"
Ovaj ciklus obuhvata nekoliko praznika čiji je centar Božić. Prethode mu Detinjci, Materice, Oci, Tucindan, Badnji dan. Posle Božića slede praznik Obrezanja Gospoda Isusa Hrista, kada se slave i Sveti Vasilije Veliki i prvi dan julijanske Nove godine (14. januar), Krstovdan, Bogojavljenje i Jovanjdan.
Od Božića do Bogojavljenja pravoslavni Srbi se među sobom pozdravljaju tradicionalnim božićnim pozdravom "Mir Božji, Hristos se rodi! - Vaistinu se rodi!" Period od Božića do Krstovdana spada u "trapave sedmice", tokom kojih se ne posti ni sredom ni petkom. Na Krstovdan je propisan jednodnevni post na vodi.

Arhanđeo Gavrilo javio da se rodio spas

O tajni ovaploćenja Sina Božjeg na zemlji, osim Deve Marije, znali su samo još roditelji Svetog Jovana Preteče Zaharija i Jelisaveta. Arhanđeo Gospodnji javio se Marijinom zaručenom mužu u snu i kazao mu: "Josife, sine Davidov, ne boj se uzeti Mariju, ženu svoju, jer ono što se u njoj začelo od Duha je Svetoga, pa će roditi sina i nadeni mu ime Isus, on će spasiti narod svoj od greha njegovih."

Kad je Devi Mariji došlo vreme da se porodi, pošla je u pećinu, gde je rodila sina i položila ga u jasle. Bila je noć kad je anđeo Gospodnji javio pastirima da se "rodio spas, koji je Hristos u gradu Davidovu". Pastiri su našli Bogorodicu, Josifa i Bogodete u jaslama. Objavili su sve što im je kazano za to dete. Osmi dan po rođenju Bogomladenca, nad njim je obavljen obred obrezanja, kad su mu dali ime Isus, kako je to predskazao arhanđel Gavrilo.

Isus Hristos znači spasitelj i pomazanik

Isus znači spasitelj. To je grčki oblik jevrejskog imena Jehošua (Jošua). A ime Hristos znači pomazanik.

U "Biblijskoj enciklopediji" piše da je u vreme Hristovog rođenja Rimom vladao car Avgust Oktavijan (27. g. pre Hrista - 14. g. posle Hrista), a Judejom njegov vazal Irod Veliki. Ovo je bilo najprikladnije vreme u celoj svetskoj istoriji za rođenje Hristovo.

- Sav svet bio je podanik jedne vlasti, pa su apostoli mogli svuda putovati. Vrata svake zemlje bila su otvorena za jevanđelje, grčki jezik svuda se govorio, a Jevreji su bili raseljeni svuda sa sinagogama i svetim spisima - navodi se u "Biblijskoj enciklopediji".

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading