U 3.520 PRELEPIH KUĆA NOVI ŽIVOT POČELO 16.000 LJUDI! Borba za spas sela: Ovako izgleda kad nemoguća misija postane moguća
Ministarstvo na čijem je čelu Milan Krkobabić, u saradnji s Akademijskim odborom SANU, vodi veliku bitku i pobeđuje
Ima misija koje na početku izgledaju nemoguće. S jednom takvom suočio se Milan Krkobabić. Kada je počeo veliku bitku, ma šta bitku, rat za spas i oporavak sela širom Srbije, malo ko je verovao da će uspeti. Ipak, aktuelni ministar za brigu o selu pokazao je da je čovek koji ne odustaje. Nije odustao i, mada utakmica ni izdaleka nije došla do kraja, može se reći da je pobedio svime što je do sada uradio.
Rezultat je, baš kao što često govori Aleksandar Vučić, jedino merilo i najbolji pokazatelj nečijeg rada. A iza našeg sagovornika rezultati i brojke i te kako stoje. Sve to, naravno, ne bi bilo moguće bez razumevanja i podrške predsednika Republike.
ČUVENI PROGRAM
Ministarstva za brigu o selu u saradnji sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti (SANU), Akademijskim odborom za selo, koji vodi profesor Dragan Škorić, osmislilo je i realizovao u Evropi poznat program obnove zadrugarstva "500 zadruga u 500 sela", a potom i niz drugih projekata o kojima je Srpski telegraf često pisao, dajući zdušnu podršku svemu što može da oživi naša sela za koja je izgledalo da nema spasa.
- I u novoj 2025. nastavljamo sa svim započetim programima, a biće i novih, i to je svojevrsna čestitka Ministarstva za brigu o selu, i moja lična, koju upućujemo građanima Srbije, pre svega, mladim ljudima povodom novogodišnjih i božićnih praznika. Ta naša rešenost da nastavimo preporod sela Srbije optimizam crpi iz ogromnog interesovanja za sve naše programe širom zemlje. Programi Ministarstva za brigu o selu pustili su jak koren, realizovani su u čak 153 lokalne samouprave od ukupno 174.
Krkobabić naglašava da je u prostorijama ministarstva u Palati Srbija već više od 300 novih zahteva za dodelu seoskih kuća s okućnicom.
- Taj program svakako nastavljamo nesmanjenim tempom. Zahvaljujući razumevanju i realnoj podršci predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, novca za kuće na selu će biti onoliko koliko bude zainteresovanih - kaže ministar.
TRI I PO GODINE
Podsetimo, od početka realizacije ovog programa, za tri i po godine, useljeno je 3.520 kuća, u kojima sada živi 16.000 ljudi, među kojima je veliki broj dece.
- Počelo je i uzelo maha osamostaljivanje mladih ljudi. To nije kampanja, to je dugoročno strateško opredeljenje Republike Srbije od posebnog značaja za očuvanje nacionalnih i državnih interesa. Bez mladih ljudi nema opstanka ni sela ni Srbije! Svi programi Ministarstva za brigu o selu namenjeni su mladima. To nas snažno inspiriše da nastavimo sa svim započetim programima, a biće i novih - zaključuje Krkobabić.
Deca će odrastati u miru i prirodi, to je neprocenjivo
I dok većina dolazi u Beograd u nadi da će jednog dana možda da se skući u dvomilionskoj metropoli, mladi bračni par Vujanović odlučio je da se s decom iz Zemuna preseli u selo Brajkovići u opštini Kosjerić.
Mina (24), dizajner enterijera, i Vujadin (30), automehaničar, sa sinovima od jedne i četiri godine opredelili su se za ovakav korak zbog kvaliteta, sigurnosti i komfora života, u čemu je presudnu ulogu, kako objašnjavaju, odigrao konkurs za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće s okućnicom Ministarstva za brigu o selu.
- Razmišljali smo o planovima za budućnost i muž je našao taj konkurs i odmah nas prijavio, iako tada nismo ni našli kuću. I onda je potraga trajala mesecima jer smo želeli nešto što je blizu Beograda, pošto su u glavnom gradu naši roditelji, prijatelji, svi... Tačno je da većina hrli u prestonicu, međutim, muž i ja smo se opredelili da idemo iz Zemuna, gde smo oboje rođeni, jer volimo selo i, što je najznačajnije, mislimo da je za decu bolje da odrastaju u miru i prirodi - priča Mina.
Ističe da već imaju niz planova čime će se baviti u Brajkovićima, gde su postali vlasnici kuće s pomoćnim objektima na oko tri hektara placa:
- Sve to je koštalo 19.000 evra. Država, preko Ministarstva za brigu u selu, nam je, kao i svima na konkursu, pomogla s 10.000 evra. Mi smo dali ostatak. Inače, kuća je bila malo ruinirana, 15 godina niko u njoj nije živeo. Menjali smo krov, stolariju i dalje se bavimo njenim sređivanjem. I uživamo u tome. Ali su pomoćni objekti, poput štale, u odličnom stanju. A to nam jako znači zbog daljih planova.
Mada nesvakidašnji, ovaj potez mladog bračnog para podržali su i najbliži.
- Planiramo da se bavimo kozarstvom. Za početak smo kupili devet koza, kokoške, prasiće. Na proleće ćemo da zasadimo baštu. U daljoj budućnosti ja bih volela da napravimo etno-selo s malim brvnarama i restoranom. Inače, u slobodno vreme se bavim izradom i prodajom heklanih torbi i planiram time da nastavim da se bavim - zaključuje Mina i dodaje da su svi presrećni, naročito zbog toga što su početak ove godine i Božić proslavili u novom domu.
Iz podstanarskih 30 kvadrata ušli u prelepu kuću u Žablju
Dragana i Jovica Janjin, s decom Vasilijem, Lazarom i Strahinjom, živeli su kao podstanari u 30 kvadrata u Novom Sadu. Do pre godinu dana, kada su postali vlasnici kuće od 96 kvadrata na 6,5 ari placa u selu Đurđevo u opštini Žabalj, a preko konkursa Ministarstva za brigu o selu.
- Za ovih godinu dana, koliko imamo ovu kućicu, koju smo uredili po našim željama, život nam se promenio nabolje. Na svim poljima nam je krenulo. Svi smo srećni i zadovoljni. Proslavili smo i našu krsnu slavu Svetog Nikolu, prvi put u našoj kući prošle godine, a s velikim brojem prijatelja. Prethodnih godina to je bilo nemoguće, zbog malog prostora. Deca odrastaju u zdravom okruženju, imamo baštu, životinje. Kad je lepo vreme, po ceo dan smo napolju - priča nam Dragana.
U međuvremenu su u novom okruženju stekli mnogo novih prijatelja.
- A i praznici su lepši. Sve je lepše, lakše i bolje. Srećni smo i zahvalni što nam je država omogućila da naš san postane stvarnost i da deca imaju svoju kućicu. Hvala ministru Krkobabiću i predsedniku Vučiću što su nam olakšali i ulepšali naš početak.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)