NOVA PRAVILA ZA SPREČAVANJE PRANJA NOVCA: Agenti će da češljaju svakog kupca stana!
Sva preduzeća u Srbiji koja se bave prometom nepokretnosti od 15. septembra moraće da primenjuju posebne smernice za procenu rizika. Na ovaj dokument paraf je stavio ministar trgovine Rasim Ljajić 4. septembra. Dokument objavljen na sajtu ministarstva sadrži uputstvo za one koji trguju, odnosno izdaju ili prodaju kuće, stanove, zemljište...
Dokument je, kako se navodi, namenjen pre svega posrednicima koji će pre zaključivanja ugovora o prodaji ili izdavanju nepokretnosti morati da urade analizu i procenu budućeg kupca/prodavca stana, kuće, zemljišta...
Proveriće se njegova biografija, da li je osuđivan, a pod lupom će biti i funkcioneri
Smernice, navodi se, napisane su na osnovu nove nacionalne procene rizika od pranja novca, koja je izrađena po metodologiji Svetske banke.
Agenti za nepokretnosti moraju da urade procenu rizika klijenta bio on fizičko ili pravno lice, a na osnovu informacija državnih organa i saznanja i informacija do kojih dođu.
Tako će, na primer, budući kupac stana biti "skeniran" i proveriće se njegova biografija, da li je osuđivan, ukoliko je preduzeće, kakva je njegova poslovna sposobnost, iz koje zemlje dolazi i drugo.
Proveravaće se i oni koji kupuju nekretninu preko advokata i zastupnika.
Takođe, funkcioneri, kao politički izložene ličnosti, kako se navodi, "predstavljaju visokorizičnu stranku", pa će i oni biti predmet "istrage" posrednika u prometu nepokretnostima.
Sektor nepokretnosti najizloženiji riziku od pranja novca i finansiranja terorizma
Upravo je sektor nepokretnosti najizloženiji riziku od pranja novca i finansiranja terorizma, međutim, navodi se u dokumentu, ovaj sektor nije samo ranjiv, već predstavlja i pretnju sistemu.
A to je, navode, zato što je promet nekretninama prepoznat u velikom broju sudskih predmeta pranja novca, te se novac stečen nelegalnim aktivnostima najčešće ulaže u nekretnine.
Smernice ne propisuju tačan redosled koraka za agencije, već pomažu da se bolje razumeju rizici kojima su izložena preduzeća koja se bave prometom. Pranje novca je globalni problem na koji nije imuna nijedan država, navodi se, pa ni Srbija.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)