BOLJI USLOVI ZA SEZONCE IZ SRBIJE Hrvatske gazde moraju stranim radnicima da obezbede stan! I to nije sve
Stan će morati da ima najmanje 14 kvadratnih metara prostora, a ukoliko je u njemu smešteno šest radnika stan mora da ima najmanje 44 kvadrata
Izmene državnih propisa koji se tiču angažovanja stranih radnika karakteristične su za mnoge zemlje u regionu. Srbija je usvojila Zakon o zapošljavanju stranaca i Zakon o strancima, a kod naših suseda Hrvata pripremaju se ozbiljne izmene ovih propisa.
Prema najnovijim izmenama u Hrvatskoj, ukoliko poslodavac odluči da stranom radniku obezbedi stan, on će morati da ima najmanje 14 kvadratnih metara prostora, a ukoliko je u njemu smešteno šest radnika stan mora da ima najmanje 44 kvadrata. Ova odredba neće važiti samo za sezonce, već i za ostale radnike.
Takođe, moraju da se osiguraju i zdravstveni i higijenski uslovi, s tim da je posebno propisano, primera radi, da sanitarni čvor mora biti odvojen od prostorija za boravak i spavanje.
Hoće li se tim pravilnikom MUP voditi i za strane radnike koji će ostajati duže od sezone, znaće se posle donošenja izmena zakona, koji, u principu, poslodavca ni ne obavezuje da mora da osigura smeštaj radniku.
Radnik može i sam da traži smeštaj, iako poslodavci stan često koriste kao dodatni mamac za radnike, a po novom, bude li određena fabrika bezbeđivala smeštaj, to će morati da bude navedeno u ugovoru o radu. Ako radnik sam plaća najamninu po zahtevu poslodavca, mora da mu se dostavi ugovor o kiriji i ona ne sme automatski da se odbija od plate.
Nov zakon predviđa i to da se svaka promena smeštaja stranih radnika u roku od osam dana mora prijaviti policiji. U suprotnom stiže kazna između 600 i 900 evra.
MUP još prošle godine najavio da mu je jedan od glavnih zakonskih zadataka za 2023. rešavanje pitanja stranih radnika, koji u Hrvatsku dolaze u sve većem broju.
Još jedna od novina je da državljani trećih zemalja, koji posle godinu dana žele da promene poslodavca u istom zanimanju, neće morati da traže novu dozvolu za boravak i rad, a predviđa se i produžetak EU plave karte sa dve na četiri godine.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)