SRBI STRAHUJU OD NOVOG DIVLJANJA! Kurtijeva noćna mora se ostvarila, OVAJ ČOVEK mu je već jednom ZAGORČAO ŽIVOT, a povratak Trampa budi stare traume
Situacija na Kosmetu može ozbiljno da se promeni povratkom Trampove administracije
Član Predsedništva Srpske liste Igor Simić ocenio je da Srbi u tzv. državi Kosovo s optimizmom očekuju preuzimanje administracije Donalda Trampa na čelu SAD, ali i izrazio bojazan da li će to izazvati dodatnu reakciju vlasti u Prištini sa lažnim premijerom Aljbinom Kurtijem na čelu.
Gostujući u jutarnjem programu RTS Simić je na pitanje da li mogućnost povratka Ričarda Grenela u Belu kuću izaziva u Prištini "noćnu moru", on je kazao da upravo ta činjenica izaziva "glavobolju" kod tzv. kosovskih vlasti.
- To je ono što njih plaši i zbog čega vlada konfuzija u Prištini. Nisu naučili da ih vodi čovek koji ih direktno konfrontira sa svojim mentorima. Aljbin Kurti je to uspeo da uradi. Mislim da užasan period kada nije postojalo razumevanje ni na teritoriji EU, ni SAD za naše probleme polako ostaje iza nas. I to uliva optimizam i nadu. Ali, sa druge strane izaziva i bojazan šta će sada Kurti, s obzirom da se približavamo izborima, uraditi na štetu Srba. To je jedini način i matrica koju on koristi za sticanje jeftinih političkih poena i pritom ne oseća nikav strah da koristi i svoje institucije protiv srpskog naroda i za progon srpskog naroda -upozorio je Simić.
Komentarišući pobedu Donalda Trampa, Simić je rekao da je srpski narod na Kosovu i Metohiji imao najveće simpatije prema Donaldu Trampu, ali da ne očekuju epohalne promene u američkoj spoljnoj politici.
- Srbi na Kosovu sa optimizmom očekuju preuzimanje administracije Trampa. Naravno, svesni smo da tu neće biti epohalnih promena koje bi svako od nas voleo. Ali, da će biti više sluha, da se Srbi saslušaju, da se govori o našim problemima i da se oni kroz dijalog rešavaju, apsolutno da. Ono što je činjenica je da je ova pobeda obradovala Srbe na prostoru Kosova i dala nadu, probudila optimizam, a apsolutno razočarala kosovske Albance, pre svega režim u Prištini koji je otvoreno bio na strani Kamale Haris - kazao je Simić.
O razgovoru Vučića i Trampa
Komentarišući podatak da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić jedan od prvih svetskih lidera sa kojima je Tramp razgovarao posle pobede na izborima, Simić je rekao da je "taj poziv odjeknuo više nego dobro među Srbima na Kosovu kao korak napred u odnosima između SAD i Srbije".
- Ali i korak napred u smislu rešavanja kosovskog pitanja na način koji će uvažiti i interese srpskog naroda i interese Srbije - naglasio je Simić.
On je dodao da razgovor Vučića i Trampa nije bio slučajan poziv, već rezultat napornog rada pre svega srpske diplomatije u prethodnih nekoliko godina.
Upitan o kampanji protiv Srbije koja je usledila nakon Trampove pobede Simić kaže da ona nije samo posledica straha Prištine da će Tramp omogućiti Beogradu da se mnogo više pita za situaciju na tzv. Kosovu.
- U trenutku kada je režim Aljbina Kurtija terorisao Srbe i počeo teror koji već dve, dve i po godine, posebno Srbi na severu Kosova trpe od njegovih parapolicijskih jedinica, Ričard Grenel je bio jedan od retkih koji je došao i sastao se predstavnicima Srpske liste i srpskog naroda sa Kosova i poslao jasnu poruku da SAD neće podržavati da neko vrši institucionalno nasilje prema srpskom narodu. U prethodnom periodu, administracija koju je predvodio Donald Tramp je smenila Kurtija sa mesta premijera u Prištini zato što je odbio da poštuje potpisano i odbio da sprovodi ono što je bilo dogovoreno u dijalogu, a iza čega stoje i EU i SAD - podsetio je Simić.
On je naglasio da i pored toga ipak ne treba očekivati epohalne promene u američkoj spoljnoj politici prema tzv. Kosovu.
Upitan da li će sa dolaskom Trampa doći do pomaka i u realizaciji Briselskog sporazuma i formiranja Zajednice srpskih opština Simić je optimista.
- EU se pokazala kao neiskreni partner u pregovorima. Srbi ni 2013. kada je potpisan Briselski sporazum nisu verovali Prištini, kao što ne veruju ni danas, ali su verovali da EU koja je moćna organizacija neće dozvoliti da njen potpis ne znači ništa, da ono što je potpisano u prostorijama evropske službe spoljnih poslova će 11 godina kasnije ostati mrtvo slovo na papiru. Postoji realna šansa da SAD prestanu da tolerišu igrarije Prištine i da će polako omogućiti primenu onoga što je potpisano u Briselu, a to je apsolutno ono što Srbi zahtevaju. I kada su Srbi napuštali kosovske institucije, napuštali su zato što su tražili da se ono što je dogovoreno i što nam je obećano primeni na delu. Ni manje ni više od toga. Svesni ste činjenice da izjave koje dolaze od režima u Prištini govore da njih to ne zanima, da su dokumenti EU obični non-pejperi koji ih ne obavezuju. Bukvalno oni izlažu ruglu čitavu Evropsku uniju, a Srbi na Kosovu i Metohiji to gledaju na način da je apsolutno nemoguće da Kurti bude jači od EU, SAD, jakih zemalja članica Unije, poput Nemačke, Francuske, Italije i svih onih drugih koje su ćuteći gledale kako Srbi odlaze sa prostora KiM i kako im se svako kolektivno i pojedinačno pravo gazi, kako im se prebijaju deca od strane parapolicijskih jedinica, otima imovina. Iskreno verujem da će takve scene polako nestati iz naših života zato što će neko u Vašingtonu imati više sluha za nas i da će izvršiti adekvatan pritisak na Prištinu da ono što je dogovoreno se i sprovede na terenu - zaključio je Simić.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)