ĐINĐIĆU, DUGUJEŠ MI ŽIVOT! REKAO LEGIJA I UBIO GA TRI GODINE KASNIJE: Serija "Sablja" oživela Ulemekovu ulogu u ubistvu premijera Srbije 2003.
Počelo tajnim sastankom uoči 5. oktobra, a završilo se kobnim hicima snajperiste JSO Zvezdana Jovanovića
Serija "Sablja", koja je celu Srbiju prikovala za TV ekrane, vratila je u žižu javnosti Milorada Ulemeka Legiju, koji izdržava kaznu od 40 godina za ubistvo premijera Zorana Đinđića i još niz zločina.
Obožavaoci nekadašnjeg komandanta Jedinice za specijalne operacije ističu njegovu hrabrost u ratnim sukobima devedesetih, dok protivnici smatraju da je svoju moć kao šef najopasnije oružane formacije u Srbiji iskoristio za najteža kriminalna dela jer je praktično bio šef "zemunskog klana", zajedno s Dušanom Spasojevićem Šiptarom i Miletom Lukovićem Kumom.
"BIĆE VELIKIH SRANJA"
Oreol čoveka bez čije se podrške ne može uspeo je da sačuva i posle pada Slobodana Miloševića, za čiji je račun ubijao političke protivnike, a zauzvrat dobijao odrešene ruke da likvidira konkurente iz kriminalnog miljea i otima i reketira biznismene. Novoj vlasti se dodvorio uoči 5. oktobra, kad je obećao, a potom i ispunio obećanje da neće krenuti na demonstrante.
Susret s Đinđićem je ugovoren veče pre prevrata i odigrao se u blindiranom džipu Zorana Uskokovića Skoleta, jedne od žrtava "zemunaca", a u prisustvu Šiptara i Ljubiše Buhe Čumeta. Svoju verziju susreta imaju i Dragan Bujošević i Ivan Radovanović, autori knjige "5. oktobar: dvadeset četiri sata prevrata".
- Đinđić je verovao Legiji. "Velikih sranja će biti", rekao je Legija, "naređenja su ekstremna." Dogovorili su se da demonstranti ne pucaju na policiju i da ne upadaju u kasarne - piše u knjizi.
Čeda Jovanović: Taj susret nije bio presudan
Čeda Jovanović, bliski Đinđićev saradnik, rekao je svojevremeno da susret Đinđića i Legije nije bio presudan za 5. oktobar, ali da je deo Službe državne bezbednosti pokušao da obezbedi kontakt za svaki slučaj ako Milošević padne.
- Seli su u kola. Legija je pitao: "Hoćete li da napadnete kasarne, policiju, ulazi li sutra NATO." Zoran mu je rekao da se smiri i da je naša jedina namera da uzmemo vlast koju smo na izborima dobili - ispričao je Čeda.
Zanimljivo je reagovanje Đinđićeve supruge Ružice kad ju je pitao da li da ide na sastanak, plašeći se da ga ne ubiju.
- Svakako će te ubiti - odgovorila mu je, navodno, Ružica.
Mnogo kasnije, svedočeći za ovu knjigu, Zoran Đinđić je priznao: "Najviše sam se plašio 'crvenih beretki'. I kada mi je on rekao da, što se njih tiče, neće biti intervencije, pao mi je kamen sa srca."
Kasnije će Đinđić reći da Legiji duguje život. Legija će onda dodati: "Ne samo život, nego i vlast..."
ČUMETOV POTPIS
Međutim, medeni mesec s novim vlastima nije dugo trajao: istraga o ubistvu funkcionera SPO na Ibarskoj magistrali dovela je do ljudi iz JSO i sukob je bio neminovan. Legija je smenjen i penzionisan već u februaru 2001, ali je defakto nastavio i dalje da bude šef "crvenih beretki". Verovatno iz straha, mnogo toga mu je gledano kroz prste, pa i paljenje diskoteke "Tvrđava" u Kuli, mestu gde je bilo sedište JSO.
Biografija
- kriminalnu karijeru započeo sitnim krađama, pa je od hapšenja pobegao u Legiju stranaca, zbog čega je i dobio nadimak
- priključio se Arkanovim "tigrovima", a potom i Jedinici za specijalne operacije, koja je bila pod kontrolom DB
- zajedno s Dušanom Spasojevićem i Miletom Lukovićem vodio zloglasni "zemunski klan"
- posle 14 meseci bekstva predao se policiji 2. maja 2004.
- osuđen na jedinstvenu kaznu od 40 godina zbog ubistva Zorana Đinđića, Ivana Stambolića i pokušaja atentata na Vuka Draškovića
Svestan da bi njegova zlodela mogla da budu otkrivena, organizovao je pobunu "crvenih beretki", navodno zbog zloupotrebe jedinice za hapšenje srpskih patriota, a ovaj protest je bio početak rušenja Đinđićeve vlade i, kasnije, doveo do njegove likvidacije.
U međuvremenu je donet Zakon o organizovanom kriminalu, što je bio signal za uzbunu u "zemunskom klanu", a veče pre atentata svedok-saradnik Ljubiša Buha Čume potpisao je iskaz u kome je Legiju, Kuma i Šiptara optužio za najteža krivična dela.
To je ubrzalo planove ubica: već sutradan, 12. marta 2003, Đinđić je likvidiran hicima snajperiste JSO Zvezdan Jovanović.
Glumi ga Sergej, zbog kog je pucao u "Stupici"
Zanimljivo je da Legiju u "Sablji" glumi Sergej Trifunović, koji je bio povod za incident 15. juna 2001. u beogradskom klubu "Stupica".
Navodno, jedan od direktora FK Obilić ošamario je glumca, koji se požalio Legiji i nastao je haos.
- Ko je lupio šamar ovoj glumačkoj veličini? - navodno je rekao šef JSO, a pošto mu niko nije odgovorio, zapucao je iz pištolja u plafon, da bi kasnije razoružao policajce koji su došli da ga hapse.
Trifunović je u jednom intervjuu rekao i da je Ulemeka upoznao ranije:
- On je bio saradnik na filmu "Do koske" i bio je potpisan na špici. Upoznao sam ga tako što je trebalo da igram tipa iz Legije stranaca i onda sam tražio nekoga odatle koji je naš čovek. To je bilo pre nego što je iko znao ko je Legija. Za njega se čulo godinu dana kasnije, dotad je bio nepoznat.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)