NE ZABORAVITE MOJE REČI! Vučić u intervjuu za nemački Handelsblat o situaciji u svetu: Sa Trampom je mir bliži, ali postoji opasnost od ESKALACIJE

Autor:

Vesti

27.12.2024

08:40

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Važne poruke predsednika Vučića osvanule ovog jutra

NE ZABORAVITE MOJE REČI! Vučić u intervjuu za nemački Handelsblat o situaciji u svetu: Sa Trampom je mir bliži, ali postoji opasnost od ESKALACIJE

Foto: Tanjug/ MARKO ĐOKOVIĆ

Za okončanje krvoprolića u Ukrajini potreban je racionalni pristup, a sa izabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom mir je bliži, ukoliko ne dođe do eskalacije pre nego što on stupi na dužnost, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu za nemački Handelsblat.

Na pitanje da li će odnosi SAD i Evrope biti teži pošto Tramp preuzme vlast, Vučić je konstatovao da će se mnogo toga promeniti. Ukazuje da će za Trampa strateški odnos prema Kini biti veoma važan, što Evropljanima mora biti jasno.

- Zato je dobro što je Nemačka proširila svoje kontakte sa Kinom, što sada treba da se dogodi i na evropskom nivou. Tramp će se okrenuti Evropi i EU bi bila dobro posavetovana da brzo uspostavi razgovore - kazao je predsednik Srbije.

Upitan šta mora da se učini, odgovorio je da je potrebna racionalnost, sa dugoročnom strategijom, umesto politike koja se rukovodi "dnevnim poslovima".

- U Evropi nam je potrebna vizija i dugoročno, odlučno delovanje, kako bismo osigurali naše mesto u svetu budućnosti - jasan je Vučić.

Republika

Foto: Tanjug/ MARKO ĐOKOVIĆ

"Potreban je racionalni pristup da se okonča krvoproliće"

Na molbu da konkretizuje svoje reči, kao primer je naveo retoriku koja se svakog dana čuje u vezi sa Ukrajinom.

- Svakodnevno slušamo da Ukrajina mora po svaku cenu da pobedi. Ali, da li Evropa deluje tako? Ne. Potreban je racionalni pristup da se okonča krvoproliće - ukazuje predsednik Srbije.

Primećuje i da Evropa uopšteno gubi "težinu" u svetu.

- Naš udeo u svetskoj privredi je iz godine u godinu sve manji. Sa druge strane, Azija je sve jača, kao i Afrika. Želimo li da gledamo kako će naš udeo u globalnoj privredi za 10 do 15 godina biti prepolovljen na nivo ispod 10 odsto? - upitao je Vučić.

Zato napominje da se mora razumeti šta se dešava oko svih nas, kako bismo se suočili sa promenjenim svetom.

- Što se to ranije bude desilo - to ćemo se brže oporaviti - podvukao je Vučić.

Republika

Foto: Tanjug/ MARKO ĐOKOVIĆ

"Energenti su u Nemačkoj skupi"

Pojasnio je to na primeru Nemačke, navodeći da je ta zemlja svoju privredu učinila konkuretnom - zahvaljujući jeftinom gasu iz Rusije, ali da sada „preorijentisanje“ ne ide tako brzo.

- Energenti su u Nemačkoj skupi. Vašoj zemlji je pod hitno potrebna povoljna energija - rekao je Vučić.

Njegova prognoza je da će za najkasnije godinu dana gasovod Severni tok biti u posedu jednog američkog investitora.

- I kroz taj gasovod će teći gas iz Rusije ka Evropi. Ne zaboravite moje reči. Godinu dana do pokretanja Severnog toka - podvukao je predsednik Srbije.

Na pitanje kakve su šanse za mir, budući da poznaje ruskog, kineskog, američkog i ukrajinskog predsednika, podsetio je da je postojala ideja o primirju između 23. decembra i 8. januara, tokom katoličkih i pravoslavnih božićnih praznika.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (99)

Loading
Rada

27.12.2024 08:44

Nadamo se da nece doci do eskalacije rata

Deda

27.12.2024 08:45

On jasno vidi da bi Trampova administracija, koja je poznata po svom pristupu da izbegava direktne vojne konfrontacije, mogla doprineti smanjenju napetosti.

Eva

27.12.2024 08:46

Nadamo se da ce Tramp uraditi sve da se rat okonca na miran nacin

Mila

27.12.2024 08:46

U intervjuu za Handelsblatt, predsednik Vučić ističe važnost racionalnog pristupa u rešavanju globalnih konflikata, kao što je rat u Ukrajini. Takođe, naglašava potrebu za jačanjem strateškog odnosa Evrope sa Kinom, s obzirom na smanjenje njenog udelа u svetskoj ekonomiji. Posebno se osvrće na uticaj rasta cena energije u Nemačkoj i neophodnost dugoročne vizije za suočavanje sa globalnim izazovima.