GOSPODAR PUNIH GROBALJA I PRAZNIH PORODILIŠTA! Kurtijeva kvazidržava propada U MRAKU, odbili američku i grčku SLAMKU SPASA - PROPAST NA POMOLU

Autor:

Vesti

27.12.2024

10:32

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ničija nije gorela doveka, neće ni Kurtijeva

GOSPODAR PUNIH GROBALJA I PRAZNIH PORODILIŠTA! Kurtijeva kvazidržava propada U MRAKU, odbili američku i grčku SLAMKU SPASA - PROPAST NA POMOLU

Foto: Tanjug/ HINA/ DAMIR SENCAR, Shutterstock

Poslanik Demokratske partije Kosova Ardian Kastrati izneo je podatke prema kojima je 200.000 ljudi emigriralo sa Kosova, a kao glavni razlog spomnje se nedostatak posla, prenosi Periskopi.

Koristeći statističke podatke da ilustruje razmere problema, on je rekao da je lažna država Kosovo pretrpela značajan pad broja stanovništva poslednjih godina.

- Trenutno imamo 130.000 stanovnika manje, međutim, brojke su mnogo veće. Ako uzmemo rađanje, trend rađanja i oduzmemo broj umrlih, danas imate potencijalno 400.000 stanovnika manje na Kosovu - rekao je Kastrati.

Kastrati je direktno povezao emigraciju sa lošim upravljanjem i nedostatkom ekonomskih prilika na Kosovu.

- Od ovog broja, oko 200.000 osoba je emigriralo i vrlo je jasno da je razlog loše upravljanje i nepovoljne ekonomske prilike - naglasio je Kastrati.

Energetska kriza i propuštene prilike

Analitičar Mentor Nazarko, komentarišući energetsku krizu na Kosovu, zbog koje su neke opštine ostale bez struje i do osam sati, kazao je da je ta kriza ilustracija neuspeha vlade Aljbina Kurtija i predstavio dva važna projekta u oblasti energetike koji bi mogli značajno da poboljšaju situaciju, a koje je Vlada Kosova odbacila, piše Ej-Bi-Si Njuz, a prenosi Kosovo onlajn.

Republika

Foto: Tanjug/AP

Krivac je samo jedan

- Energetska kriza je ilustracija nesposobnosti Kurtijeve vlade jer nije tačno da Kosovo nije imalo priliku da okonča krizu. Kosovo je imalo dva važna projekta. Prvi je američki projekat koji se oslanjao na korišćenje uglja kao izvora za stvaranje novih generatora energije korišćenjem savremenih metoda. Kosovo je izgubilo takvu priliku, izgubilo je i arbitražu - kazao je Nazarko.

Kako kaže, drugi neuspeh se odnosi na svetsku energetsku krizu koja je povećala važnost toga da Grčka ima luke koje dovode gas iz SAD u luku Aleksandropolis i kroz američki program pod nazivom "Milenijumski izazov" i nudi 235 miliona dolara vladi Kosova da ih iskoristi za gasovod koji ga povezuje sa Severnom Makedonijom.

- Kao rezultat toga, Kosovo bi bilo povezano sa evropskim snabdevanjem gasom. Kosovo je ovu priliku odbilo pod izgovorom da realizacija u praksi nije imala ovaj trošak, već dupli iako je Grčka obećala da će preuzeti osiguranje kredita - naveo je.

Republika

Foto: Shutterstock

Ponuđena prilika je odbijena

Nazarko dodaje da je to imalo i geopolitički značaj jer je Grčka, jačajući svoju ulogu snabdevača energijom na Balkanu, dala priliku Kosovu za njegovo priznanje. 

- Kosovo je odbacilo takvu priliku. Kosovo je odlučilo da sa tih 236 miliona kupi neke depozite, neke baterije koje nisu donele nikakvu korist u rešavanju energetske krize. Energetska kriza je najtragičnija i najdramatičnija ilustracija jer nema kvaliteta života, stranih investicija, infrastrukturnih ulaganja. Opšte je poznato da se veliki deo državnog budžeta ne koristi, ne planira, ne nabavlja, a javni novac koji proizvodi privredni sistem ne koristi se za javne investicije - kazao je Nazarko.

Faktori za bekstvo iz Kurtijeve kvazidržave se gomilaju

Infralcija, nepostojanje vladavine prava, autokratija maskirana u demokratiju, sve gori uslovi za život, policija koja u svakom trenutku može da uhapsi bilo koga samo ako jedan čovek to poželi... Razloga je mnogo za beg, Albanci svog izabranika više ne mogu da trpe i beže, a on se učaurio i ne želi da ode. Srbi na Kosmetu ostaju čvrsti u borbi za svoja ognjišta i odbijaju da padnu na kolena pred ovom prištinskom pošasti. Ničija nije do zore gorela, neće ni Kurtijeva.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading