SRBIJA NEĆE STATI! Autorski tekst predsednika Vlade Srbije za novogodišnji trobroj Srpskog telegrafa: SPREMNI DA ĆUTKE ISTRPIMO I MUDRO ISTRAJEMO

Autor:

Vesti

30.12.2024

22:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Kao što reče Gospod naš Isus Hristos: Ko se uzdiže, poniziće se, a ko se ponizi, uzvisiće se

SRBIJA NEĆE STATI! Autorski tekst predsednika Vlade Srbije za novogodišnji trobroj Srpskog telegrafa: SPREMNI DA ĆUTKE ISTRPIMO I MUDRO ISTRAJEMO

Foto: Tanjug Rade Prelić

Piše: Miloš Vučević, premijer

Godina na izmaku za ceo svet, pa, samim tim, i za Srbiju, bila je izrazito burna. Toliko potresa nije viđeno još od najvećih svetskih kriza, koju i mi, sasvim sigurno, živimo i ne treba da nas iznenadi da se za koju godinu u udžbenicima o ovom periodu piše kao o velikoj svetskoj krizi. Tek će određena vremenska distanca dati odgovore na pitanja o tome koliko je 2024. bila prelomna u čitavom svetu. Naš srpski brod i dalje plovi po svome kursu na ovom uzburkanom svetskom moru, iako nas pokušavaju zasuti talasima isti oni koji bi svoje krize da preliju kod nas. Ima i onih koji bi po svaku cenu da potope taj brod ili ga skrenu s kursa ka mirnoj luci i upute na kurs sloma i katastrofe.

Krenimo u retrospektivu 2024. Na svetskoj sceni svedoci smo eskalacije rusko-ukrajinskog sukoba. Ruku na srce, možemo reći da je to rat Ukrajine i saveznika (u obliku NATO) protiv Rusije. Granice dozvoljenog u ovom sukobu stalno se pomeraju iz lošeg u gore. NATO se proširio na Švedsku, zapadne zemlje dozvolile su upotrebu projektila dugog dometa duboko u teritoriji Rusije, a Kijev je okupirao deo Ruske Federacije. Na drugoj strani je proradio i orešnik, kao i severnokorejski dobrovoljci. Bukvalno niko ne zna šta će sledeće da se desi! Srbija nije uvela sankcije Rusiji i poštuje teritorijalni suverenitet Ukrajine. Zalaže se za mir i pregovore. I u tome je jedinstvena u celom svetu i nesalomiva. Može da sarađuje i s istokom i sa zapadom, sa severom i jugom i to je ogromno delo i zasluga predsednika Aleksandra Vučića. Taj njegov uspeh je tim veći što je ostvaren u momentu kada veliki svetski igrači prave novu blokovsku podelu, a rat među njima ne samo da nije hladni nego je prilično vreo.

BLISKI ISTOK

Uzavrelost međunarodnih odnosa ogleda se i u nikad burnijoj predsedničkoj kampanji u SAD, u kojoj smo videli i pokušaje atentata na predsedničkog kandidata Donalda Trampa. Iako je Demokratska stranka u kampanji praktično nastupala sa dva kandidata, i to odlazećim predsednikom Bajdenom (gle čuda, ovde ne važi pravilo funkcionerske kampanje), a kasnije Kamalom Haris, koju su podržali svi glumci Holivuda, popularni pevači i ostali tzv. slobodomisleći elementi, ipak je narod dokazao da želi domaćina u kući, red i pravdu, porodične vrednosti i mir. Bilo je to veliko previranje između konzervativne politike i politike liberalno-ekspanzionističke. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić bio je među prvim liderima sveta, koji se čuo s novoizabranim predsednikom Trampom. Takvu situaciju nikada nismo imali u istoriji Srbije! I po ovom pitanju naš brod je na odličnom kursu.

Na Bliskom istoku, rat je u punom jeku i sve vri, kako u pojasu Gaze tako i u Libanu. Došlo je i do oružane konfrontacije između Irana i Izraela. Munjevitom brzinom svrgnut je i višedecenijski režim porodice Asad u Siriji, u kojim aktivnostima je odlučujuću ulogu imala Turska. Politička kriza potresa u temeljima Gruziju, a slična je situacija i u Moldaviji, gde se evidentno vrši borba za prevlast prozapadnog i proruskog uticaja. Pale su vlade i u dve najmoćnije države EU - Francuskoj i Nemačkoj. Gotovo je nemoguće da, ukoliko imamo političku, pa čak i ekonomsku krizu u Nemačkoj i Francuskoj, da se to ne prelije u izvesnom smislu na celu EU, pa čak i šire. U svim ovim dešavanjima, evidentno je jačanje desničarskih partija i pokreta, što dodatno pojačava nervozu i agresivnost levice i liberala. U Velikoj Britaniji su posle 13 godina na vlast ponovo došli laburisti, pre svega zbog slabih vlada konzervativaca.

Tenzije tu ne staju, pa smo tako imali i atentat na premijera Fica u Slovačkoj, koji predstavlja oličenje desničarskog političara i branu ultraliberalnim i levičarsko-anarhističkim snagama. Takođe, politička previranja u Rumuniji, gde je Ustavni sud proglasio predsedničke izbore nevažećim, sa zvaničnim obrazloženjem - ruskog uticaja. Naime, na ovim izborima pobedio je desničarski kandidat Kalin Đorđesku. Koliko su ovo važni izbori bili, govori i činjenica da je državni sekretar Entoni Blinken reagovao optuživši Rusiju za mešanje u rumunske izbore. Dobar deo rumunskog naroda očigledno ne deli ovo mišljenje državnog sekretara SAD i Ustavnog suda, pa je kriza prilično duboka i neizvesna.

Republika

Foto: ST/Tamara Pavišić

Srbija beleži rekordne ekonomske rezultate

Godine 2024. u posetu nam je došao rekordan broj stranih zvaničnika, onoliko koliko u jednoj godini ne mogu da nabroje ni najveći zaljubljenici u takozvano zlatno doba Titove Jugoslavije. Naravno, ne treba očekivati da ljubitelji jugoslovenske politike ikada tu pohvalu iskažu. Ova činjenica govori sama po sebi, koliko je Srbija cenjena i poštovana. Podsetiću samo na posete Beogradu - predsednika Si Đinpinga, Emanuela Makrona, Viktora Orbana, Redžepa Tajipa Erdogana, Donalda Tuska, Kirjakosa Micotakisa, Žomarta Tokajeva, Fostena Arkanža, Roberta Fica, Petra Fijale, Hristijana Mickoskog i mnogih drugih visokopoštovanih delegacija i lidera.

INGERENCIJE

Gde je Srbija u svemu tome? Srbija, pored svega ovoga, ima i konstantne probleme sprovođenja terora i represalija od režima Aljbina Kurtija na Kosovu i Metohiji. Svaki novi dan predstavlja izazov i pretnju da će teroristički Kurtijev režim prirediti novu destabilizaciju u nadi da Srbe uvuče u sukob. Njegova opsednutost etnički čistim Kosovom i Metohijom je bezgranična i u tom naumu nije sam, nego ima i pomoć spolja.
Republika Srpska i dalje je pretnja svim protivnicima Dejtonskog sporazuma, koji je doneo mir u Bosni i Hercegovini. Srpski narod u tom entitetu je pod značajnim pritiskom otimanja ingerencija i nasilne unitarizacije i asimilacije.

Pod svim ovim okolnostima, Srbija beleži rekordne ekonomske rezultate. U svemu tome, Srbija je ostvarila privredni rast od 3,8% BDP i to po procenama Svetske banke. Takođe, dobijen je i investicioni rejting, a sama privreda dobila je platformu i zamajac razvoja cele Srbije kroz realizaciju projekta "EXPO 2027", što je dokaz međunarodnog ugleda i poštovanja Srbije, kao i poverenja u njene institucije i kapacitete.

I ne samo to, nego je u 2024. dodatno osnažena naša odbrambena moć, kupovinom aviona tipa rafal i drugih borbenih sredstava. Rastu naše odbrambene moći značajno je doprinelo to što je 14. septembra 2024. predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić potpisao saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka. U 2024. plate u javnom sektoru povećane su 10%, penzije 14,8%, a minimalne plate 17,8%. Na to sve, u 2025. očekuje nas povećanje plata u javnom sektoru u iznosu od 8%, a za zaposlene u prosveti u iznosu od 11%, povećanje penzija od 10,9%, kao i povećanje minimalne zarade u iznosu od 13,7%, sve to već od januarskih primanja. Inflacija je zadržana na projektovanoj i dozvoljenoj granici u iznosu do 4,5%, a, po svemu sudeći, biće i manja od toga (u novembru je iznosila 4,3%), što u datim okolnostima predstavlja ogroman uspeh. Za lečenje retkih bolesti izdvojeno je 20 milijardi dinara, a za inovativne lekove čitavih 39 milijardi dinara. Gradi se Kliničko-bolnički centar u Novom Pazaru, a pokrenuta je i akcija potpunog ukidanja lista čekanja u Srbiji. Izgrađeni su brza saobraćajnica Šabac-Loznica u dužini od 54,6 kilometara, obilaznica oko Gornjeg Milanovca u dužini od 9,5 kilometara, kao i auto-put Kruševac - Vrnjačka Banja u dužini od 30 kilometara, dok je zaposlenost na istorijski rekordnom nivou. Država je odlučno ušla u borbu protiv kartelizacije u trgovinama, vodeći, pre svega, računa o kupovnoj moći naših građana, ali i o pravdi i pravednosti ukupnih društvenih odnosa.

Srbija se ubrzano spremala da s radošću uspostavi saobraćaj na brzoj pruzi Beograd-Subotica, koja predstavlja pobedu modernizacije i ekonomske snage naše zemlje. Tragedija koja nas je zadesila 1. novembra potresla je sve! Ugašeno je 15 ljudskih života u tragičnom događaju na novosadskoj železničkoj stanici. I onda, kada je trebalo da kao složna porodica oplakujemo stradalnike i procesuiramo odgovorne, usledila je najgora politizacija i manipulacija narodnim osećajima povodom ove tragedije. To kažem kao neko ko je obišao porodice ovih naših stradalnika i kao neko ko u duši nosi ogromnu bol i saosećanje s njima, kao i potrebu da na zakonit i pravedan način institucionalno ustanovimo odgovornost svih onih, bez izuzetka, koji su ovome svojim činjenjem ili nečinjenjem doprineli.

Protesti jalove opozicije nošeni su željom da profitira na tuđoj nesreći. Spiralu nasilja koju je pokrenula "demokratska" opozicija, koja je devastirala Gradsku kuću u Novom Sadu, prenela se i na Narodnu skupštinu Republike Srbije, gde smo imali priliku da gledamo njihove akte nasilja i destrukcije države. Kao čovek koji je svoju političku borbu posvetio našem nacionalnom jedinstvu, mogu da kažem da je upravo ovaj momenat preloman u odabiru da li ćemo sačuvati Srbiju ili će ona utonuti u ekonomsku i političku krizu. To je kriza u koju preti da nas gurne izrazita manjina, koja je i navikla da vlada kao manjina po sistemu diktature proleterijata, odnosno radnika (određenih), seljaka (privilegovanih) i poštene inteligencije (samoproglašene). Metode te vladavine su izrazito boljševičke! U tom sistemu nepostojeći i u zakonu neutemeljeni plenumi, zamenjuju institucije sistema, kao na kozačkoj skupštini! Jedino što vredi je sud partije, a u zanosu se prema neistomišljenicima primenjuje asortiman mera, koje najavljuje izvesni Goran Ješić, poznat po nasilju i tučama, ali i po šepurenju u najnovijim džipovima po novosadskim ulicama, a koji priziva rumunski scenario, likvidacije po spiskovima i asortimana mera, kao u doba levih skretanja KPJ, Golih otoka i tome slično.

DRUGA TUMAČENJA

Od svega toga, najžalija i najstravičnija mi je manipulacija decom, koju pojedini vrše u želji da realizuju revoluciju na ulici. Pogotovo po srednjim školama! Bedno je to što su pokušali pojedini profesori da se posluže decom u ostvarivanju političkih i drugih ličnih ciljeva! Njihov prvi moralni zadatak je bio da odstrane politiku iz škola i s fakulteta i da sačuvaju decu od zloupotreba. Pogotovo imajući u vidu činjenicu da je država ispunila apsolutno sve zahteve studenata. Od tog momenta, ti se zahtevi menjaju, drugačije tumače i postavljaju tako da više niko, pa ni same vođe blokada, a ja bih rekao okupatori institucija, ne znaju da ih nabroje. Izašavši svim zahtevima u susret, logično je bilo da se apsurdne i nezakonite blokade obustave, ali su podlost i politička manipulacija odnele prevagu. Sada se ovim studentskim i đačkim aktivnostima rukovodi u cilju političkih promena i državne destabilizacije, i to iz centara koji se ne nalaze samo u Srbiji, sve po oprobanim boljševičkim metodama obojenih revolucija, koje sprovode širom sveta ultraleve i ultraliberalne organizacije. Njihov "eminentni" predstavnik u Srbiji je Dinko Gruhonjić, koji besramno izjavljuje da bi od srpskih crkava pravio pabove i kome je Republika Srpska fašistička tvorevina nastala na genocidu, kao i njemu slični. U nukleusu tih okupacija su ljudi, koji smatraju da hitno i neodložno treba priznati lažnu državu Kosovo, da su Srbi genocidan narod i da SPC treba "skvotirati", što znači zaposednuti srpske crkve, bez dozvole njihovog vlasnika - a to je srpski narod.

Danas i sada, najvažniji naš zadatak je da sačuvamo mir i stabilnost. Taj mir i ta stabilnost moraju da budu takvi da se pozitivno efektuiraju na sve naše građane. Srbiji svaki građanin mora da bude neprocenjivo dragocen. Naši zajednički ciljevi mogu da se ostvare samo mudrošću i krajnjom suzdržanošću, čije se granice nalaze na mestu gde počinje da se našem narodu ograničava i oduzima sloboda. Na to niko nema pravo i država to neće dozvoliti.

Kada je teško, treba biti najjači! Snaga je u strpljenju i u mudrosti. U sabornosti i u pravdi. U tom smislu, ima naših molitvenika pred Bogom, koji će izmoliti mir i razum - u to sam siguran. Smirenje je jedini način da porazimo one koji nemirom, okupacijom i pretnjama hoće da sruše sve ono što su generacije stvarale. U tom smislu, često se setimo novomučenika Vukašina. On je mirom pobedio zauvek.

PRECI I POTOMCI

Nova 2025. biće godina u kojoj želim, iznad svega, pobedu Srbije. Znam da nam na tom putu stoji more problema i briga. I znam da je taj san dostojan borbe, suza i znoja. Kada sam se primio ovoga posla i časti da budem predsednik Vlade Republike Srbije, znao sam da će poslednji biti prvi i prvi da će biti poslednji jer je mnogo zvanih, a malo izabranih! Znao sam i tada i danas da, kao što reče Gospod naš Isus Hristos: "Ko se uzdiže, poniziće se, a ko se ponizi, uzvisiće se." Zato zbog mira i stabilnosti, zbog narodnog jedinstva u situaciji, gde nam mnogi žele rat i nemire, pa i krah Srbije, moramo biti spremni da ćutke istrpimo i mudro istrajemo da bismo uzvisili našu jedinu otadžbinu. Za to smo izabrani i prizvani, da svojim životom ovo posvedočimo i dokažemo. Zbog mira i pobede večne i jedine Srbije, koju ćemo izvojevati za pretke i potomke.

Neka je zdrava, srećna i Bogom blagoslovena nova 2025. godina, u kojoj ćemo u miru nastaviti ekonomski prosperitet i boljitak, ali i društvenu obnovu našeg naroda i otadžbine.
Neka bi Gospod u 2025. godini svojom moćnom desnicom vodio i branio budućnosti srpske brod ka mirnoj luci, slozi, jedinstvu i našem narodnom boljitku i napretku!

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (45)

Loading
Saska

30.12.2024 22:09

Naravno da nece, bravo.

Pera

30.12.2024 22:10

Mozemo istrpeti.

Mira Mir

30.12.2024 22:11

Naravno da nece stati Srbija!!!! Samo napred!!

Pavle12

30.12.2024 22:18

Srbija će i ovog puta pobediti. Neće uspeti da nas slome.