ZAŠTITNIK GRAĐANA: Srbija najbolje razume strahove i potrebe izbeglica!
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je danas, povodom obeležavanja 20. juna - Međunarodnog dana izbeglica, da Srbija najbolje razume strahove i potrebe izbeglica koje poslednjih godina u njoj pronalaze utočište imajući u vidu da je prethodnih decenija primila gotovo pola miliona sunarodnika ali i pripadnika drugih nacionalnosti koji su morali da napuste svoje domove.
Osim sporadičnih incidenata, sve izbeglice koje su sa istoka došle u Srbiju i koje u njoj trenutno borave su dobro primljene jer naši građani imaju iskustvo i razumevanje za sve muke koje proživljavaju ljudi koji su morali da ostave sve što imaju i krenu u nepoznato, naveo je Pašalić.
- Srbija je zemlja koja u regionu, u Evropi a i šire, ima najviše iskustva sa izbeglicama jer je u njoj u poslednjih 30 godina utočište našlo više od 500.000 Srba ali i pripadnika drugih nacionalnosti koji su morali da odu iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i sa Kosova i Metohije. To je uticalo na naš veoma solidaran odnos prema izbeglicama koje nam od 2015. godine dolaze iz severne Afrike i sa Bliskog istoka - rekao je Pašalić.
Zaštitnik građana je naglasio da je položaj izbeglica sa istoka u Srbiji veoma kompleksan i težak jer nemaju lične isprave, nemaju novca, ne poznaju jezik ni propise i da su posebno u riziku žene i deca bez pratnje, ali i da su im u Republici Srbiji omogućeni svi neophodni uslovi za privremeni život uz puno poštovanje međunarodnih standarda i visok stepen razumevanja i solidarnosti.
U Srbiji trenutno boravi više od 5.000 migranata, od kojih je većina smeštena u prihvatnim i centrima za azil i svima je obezbeđena zdravstvena zaštita, a za decu su pripremljeni posebni nastavni programi u školama, naglasio je Pašalić.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2000. godine Afrički dan izbeglica - 20. jun, proglasila za Međunarodni dan izbeglica, koji se obeležava u znak sećanja na one ljude koji su bili primorani da usled ratova, zbog straha od progona, nasilja ili konflikta napuste svoje domove, ali i kao podrška onima koji se i danas suočavaju sa sličnim problemima.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (1)