Drakulić: Predlog zakona o upravljanju privrednim društvima rađen transparentno
Prema njenim rečima ovaj zakon se ne bavi privatizacijom.
Izradi Zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije, pristupilo se polazeći od posvećenosti Srbije reformi državnih preduzeća u smislu profesionalizacije i poboljšanja upravljanja ovim privrednim subjektima, rečeno je tokom onlajn javnih konsultacija i prezentacije predloga ovog zakona, koje je danas organizovalo Ministarstvo privrede.
Pomoćnica ministra privrede Dubravka Drakulić navela je da je prethodno Vlada Srbije usvojila dokumenta kao što je strategija državnog vlasništva i upravljanja privrednim subjektima koji su u vlasništvu Republike Srbije 2021.-2027. i akcioni plan za ovaj period i da se u oba ova dokumenta, pored ostalog, navodi promena pravne forme i novi zakonodavni okvir.
- Prilikom izrade strategije i nacrta zakona, održane su javne rasprave a u javnoj raspravi o Nacrtu zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije, Ministarstvo privrede je primilo neveliki broj primedbi i sugestija - rekla je ona.
Dodala je da to pokazuje da je ovaj proces bio transparentan i da se na reformi radilo godinama unazad.
Drakulić je naglasila da je suština ovih dokumenata da se njima Vlada Srbije obavezala da će centralizovati vlasničke odgovornosti i nadležnosti u jedno telo, razviti okvir za vlasništvo i upravljanje koji je primenljiv na sva državna preduzeća i transformisati javna preduzeća u akcionarska društva ili društva sa ograničenom odgovornošću, kao i da će razvijati korporativno upravljanje i upravljanje uspešnošću poslovanja državnih preduzeća.
Prema njenim rečima ovaj zakon se ne bavi privatizacijom a Zakonom o privatizaciji propisano je da predmet privatizacije ne mogu biti prirodna bogatstva, dobra u opštoj upotrebi, kao ni dobra od opšteg interesa.
- Zakonom o javnoj svojini je utvrđeno da se u kapital ne mogu ulagati prirodna bogatstva, dobra u opštoj upotrebi koje mogu biti isključivo u javnoj svojini i druge nepokretnosti koje mogu biti isključivo u javnoj svojini. Istim zakonom je propisano i da šume i šumsko zemljište, vodno zemljište i vodni objekti u javnoj svojini kao i druga dobra od opšteg interesa u javnoj svojini, saglasno posebnom zakonu, kojima upravlja javno preduzeće ne ulazi u kapital tog preduzeća - rekla je Drakulić.
Istakla je da to pokazuje da su netačne tvrdnje da se ovim zakonskim predlogom omogućava privatizacija i rasprodaja nacionalnih parkova, šuma, puteva, pruga i drugih dobara od opšteg interesa i u opštoj upotrebi, kao što se moglo čuti u kritikama ovog zakona.
Predstavnici opozicije od kojih su se neki, kako su rekli, u onlajn raspravu uključili sa otvorenog, ispred zgrade Ministarstva privrede tražili su da se onlajn rasprava prekine i organizuje razgovor uživo, te da se izrada zakona vrati na početak jer, kako su istakli primedbe na zakon u izradi se podnose dok je on u fazi nacrta a ne kada je u vidu predloga, kao što je sada slučaj.
Ana Jovović iz RELOF-a je ukazala da iako je i ona za konsultacije uživo, da i onlajn rasprava ima svoje prednosti, jer može da uključi veći broj ljudi koji će da iznesu svoje mišljenje i daju sugestije na predložena rešenja.
Odgovarajući na kritike da je sada kasno za primedbe jer se zakon nalazi u fazi predloga, Drakulić je rekla da će se, ako bude dobrih predloga, sa stručnim službama naći naći način da one budu uvažene.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)