TAJNI OSMEH MONA LIZE: Otkrivene tabu-teme!

Autor: blic.rs, Republika

Zabava

24.10.2017

22:37

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Leonardova Mona Liza najpoznatija je slika u istoriji. Izložena u muzeju Luvr u Parizu, Mona Liza je globalna ikona o kojoj se pišu eseji, naučne studije i knjige. Samo ove godine objavljene su dve zanimljive knjige koje se bave ovom slikom i njenim genijalnim autorom.

RepublikaFoto: pixabay.com
Čuvena Mona Liza sada vreba iz pariškog Luvra

Prva je "Mona Liza: Ljudi i slika", autora Martina Kempa, jednog od najboljih poznavaoca Leonardovog života i rada, dok je drugu "Leonardo da Vinči" napisao Valter Isakson, američki novinar i publicista, poznat po biografijama Stiva Džobsa i Alberta Ajnštajna.

- Čarolija osmeha Mona Lize je u tome što se čini da reaguje na naš pogled. Šta ona misli? Smeši se tajanstveno. Pogledaj opet. Čini se da joj osmeh treperi.  Gledamo dalje, a zagonetni osmeh ostaje u našim mislima, kao u kolektivnom umu čovečanstva. Ni na jednoj drugoj slici nisu pokret i emocija, ti neradzdvojni delovi Leonardove umetnosti, tako isprepleteni kao kod Mona Lize - napisao je Isaakson.

Autori navode kako je Liza zamalo bila uključena u skandal kada su se dvojica muškaraca iz porodice Mediči, koja je vladala Firencom, navodno pokušala da joj se udvaraju, a ona ih odbila. Kada je priča stigla do njenog muža, umesto da se naljuti na muškarce, on je vikao na Lizu jer se bojao da bi njeno odbijanje moglo da naruši njegov odnos sa porodicom Mediči. Frančesko je muškarce zatim podržao da nastave da se udvaraju njegovoj supruzi, ali oni su to odbacili sa podsmehom. Zatim su ga ogovarali kao slabića. O Lizinom životu znamo i to da je poslednje godine života provela bolesna u manastiru, a umrla je 1542. godine.Poznati biograf italijanskih umetnika Đorđo Vasari prvi je u 16. veku primetio da je model za Mona Lizu bila Lisa del Đakondo, rođena Gerardini, supruga imućnog firentinskog trgovca Frančeska del Đokonda. U svojoj knjizi Martin Kemp otkriva da je Del Đakondo bio trgovac uključen u trgovinu robljem. Kad su se 1495. godine venčali, Liza je bila petnaestogodišnja tinejdžerka, a Frančesko tridesetogodišnji udovac sa sinom. Imali su šestoro dece, tri ćerke i tri sina, a živeli su na visokoj nozi.

Kako je Leonardo upoznao Lizu

Nije poznato kako je tačno Da Vinči došao u kontakt sa Lizom, ali poznato je da je Leonardov otac bio advokat Lizinog supruga. Prema nekima, Leonardo je Mona Lizu naslikao 1503. godine, ali drugi smatraju da je to bilo između 1503. i 1506. godine. Iako je njen suprug imao dosta novca i Liza se oblačila po poslednjoj modi, to se na portretu ne vidi.

[Još jedna poznata slika Leonrda da Vinčija]

Foto: Wikipedia / WikipediaJoš jedna poznata slika Leonrda da Vinčija

Stoga, Kemp i Palanti zaključuju da je Da Vinči bio dovoljno slobodan da izabere odeću za svoj model kako bi pojačao vizualnu moć svog dela. Čini se da je Mona Liza Leonardu značila više nego ostala dela jer je sliku nosio sa sobom kad god je menjao boravište.

Kako je Mona Liza završila u Luvru

Kad se 1516. godine Leonardo preselio u Francusku, sa sobom je poneo i Mona Lizu. Kratko pre svoje smrti 1519. godine,  sliku je prodao francuskom kralju Frankozu prvom, za njegov dvorac Amboa. Nakon toga Mona Liza se selila, bila je u dvorcu Fontatinblu, ali i u Versaju, odakle je nakon Francuske revolucije prebačena u Luvr. Ali, svidela se Napoleonu, pa je visila u njegovoj spavaćoj sobi. Kad je Napoelon prognan na Elbu, ponovo je vraćena u Luvr.

Neki smatraju da je na planetarnu slavu uticala njena krađa iz Luvra 21. avgusta 1911. godine. Kradljivac je bio Italijan Vinćenzo Peruđa koji je dve godine skrivao svoje blago, a onda sliku ponudio jednom dileru umetnina u Firenci.

Mona Liza je nakon toga vraćena u Luvr, a Peruđa je završio u zatvoru. Procenjuje se da je vrednost slike 800 miliona dolara, a godišnje je vidi šest miliona posetilaca, piše "Jutarnji list".

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading