DA LI JE ZAISTA KOMUNICIRANJE MISLIMA TOLIKO BLIZU?
Neurohirurg Erik Leuthart sa Univerziteta Vašington ističe da će u budućnosti ljudima biti ugrađivani minikompjuteri u mozak i formirana vrsta "nadljudi", koji će putem misli komunicirati među sobom i sa aparatima.
Kako elektronike kompjutera postaju sve manje, uskoro će moći da se, bez većih problema, usade u mozak.
Leuthart navodi da će "telepate" moći da prenose informacije drugim ljudima i aparatima koristeći umetke u mozgu.
- Pitanje je samo kada. Da li će do toga doći za deset ili sto godina. Reč je o neizbežnom razvoju čovečanstva - navodi Leuthart, koji je napisao dva romana i jednu dramu "kako bi pripremio društvo za nadolazeće promene".
S obzirom na brzinu kojom se tehnologija menja, nije nemoguće zamisliti da će za 20 godina sve što je sada u mobilnim telefonima biti smešteno u "zrnu pirinča".
- Uređaj te veličine mogao bi da se uklopi u ljudsku glavu na minimalno invazivan način, kako bi mogao da vrši neophodne radnje potrebne da se formira mozak-kompjuter - navodi Leuthart, a prenose naučni portali.
Vlasnik "Tesle" Ilon Mask već razvija načine za povezivanje ljudi i kompjutera.
Projekat se zasniva na tehnologiji "neuronske čipke", a reč je o sitnim elektrodama umetnutim u mozak. Preko njih bi se jednog dana mogle unositi i skidati misli iz mozga u kompjuter.
Mask smatra da će "neuronska čipka" moći da pomogne ljudima sa teškim moždanim povredama već za četiri godine, a za osam do deset godina ova tehnologija u stilu Matriksa biće dostupna svakom.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)