SVEMIRSKA TRKA I LOV NA ASTEROIDE? Evo koja naučna otkrića nas očekuju u 2018. godini!

Autor: nationalgeographic.rs

Zabava

23.04.2018

02:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Za ovu godinu najavljena su velika naučna dostignuća u svemiru, a Bi-Bi-Si je izdvojio tri najveća.

RepublikaFoto: pixabay.com
Haos u najavi

Svet u pokretu

Ove godine najavljen je veći broj svemirskih misija koje naglašavaju međunarodnu prirodu današnjeg istraživanja svemira. Prva je Čandrajan 2, nastavak indijske revolucionarne misije na Mesec iz 2008.

U maju NASA bi trebala da lansia svoj svemirski brod Insajt na Mars. Insajt će koristiti sofisticirane instrumente kako bi vršio istraživanja duboko ispod površine Crvene planete, u potrazi za naznakama kako je nastao. Prisluškivaće i moguće potrese, koji bi mogli da otkriju nešto više o unutrašnjoj strukturi planete.

Evropa i Japan mogli bi zajedno da organizuju istraživanje Merkura. Misija Bepi Kolombo pokušaće da donese nova saznanja o ovoj planeti.

RepublikaFoto: pixabay.com

Foto: oide

U junu će svemirska letelica Hajabus 2 japanske svemirske agencije stići na svoju metu - asteroid 162173 Rjugu, s kog bi trebalo da donese uzorke na Zemlju. Njegov prethodnik Hajabusa postao je svetski poznat 2005. kada je dosegao asteroid Itokavu.

Japan neće biti jedina država koja će ove godine posetiti asteoride. NASA-ina svemirska letelica Osiris-Reks, lansirana 2016. trebala bi da dođe u kontakt sa svemirskim objektom po imenu 101955 Benu. Cilj Osiris Rekaa isto je sakupljanje uzoraka tla i stena koje bi trebalo zatim doneti na dodatnu analizu.

RepublikaFoto: pixabay.com

Komercijalna svemirska trka

Ove godine kompanija Ilona Maska Spejs X bi trebalo da iskoristi jednu od najmoćnijih ikad sagrađenih raketa - Falkon Hevi. Mask je u decembru prošle godine tvitovao očaravajuće fotografije ogromne letelice koja se sastavljala u Svemirskom centru Kenedi na Floridi.

Ova 70 metara duga raketa projektovana je da može u svemir da lansira teret težine do 57 tona, što će omogućiti Spejs X-u ulazak na nova tržišta lansiranja satelita i na kraju i slanje astronauta i izvan Zemljine orbite.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading