(VIDEO) PAMETNA STVAR: Preko aplikacije dele višak hrane

Autor: srbijadanas.com

Razonoda

05.12.2017

00:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ostaci ručka, povrće zaboravljeno u frižideru ili konzerve skrivene u kuhinjskim ormarima više ne moraju završavati u otpadu nakon što su dve Britanke razvile aplikaciju koja omogućava deljenje viška hrane s prijateljima i susedima.

RepublikaFoto: pixabay.com
Umesto da bace hranu, korisnici "OLIO" aplikacije je daju gladnima

"OLIO" je mobilna aplikacija razvijena u Velikoj Britaniji, poslednje je u nizu tehnoloških rešenja koja žele smanjiti količinu otpada i pomoći okolini.

Aplikaciju su razvile dve preduzetnice, želeći da umanje bacanje hrane što je "jedan od najvećih problema s kojim je čovečanstvo danas suočeno".

Tesa Kuk, jedna od osnivačica, tu tezu može potvrditi poražavajućom statistikom.

U svetu se baci trećina proizvedene hrane

- U svetu se baca gotovo trećina proizvedene hrane, vredna milijardu dolara, a u samoj Velikoj Britaniji prosečna porodica svake godine baci oko 700 funti vredne prehrambene proizvode. Sve to je katastrofa za okolinu - upozorava Kuk. Takav sistem dodatno zagađuje zemlju i vodu za proizvodnju hrane, a prehrambeni otpad ostavljen na odlagalištima otpušta metan, staklenički plin koji je štetniji od ugljen dioksida.

- Celi sistem očito je potpuno sulud i mora biti bolje - istakla je Kuk za Rojters.

Pošto se više od polovine bacanja hrane događa u domaćinstvima, potrošači su veliki deo rešenja za tu neodrživu praksu.

Korisnici aplikaciju skidaju na mobilni telefon, otvaraju korisnički račun i zatim postavljaju fotografiju i kratki opis hrane koju žele dati, od banana do začina i hrane za decu bez laktoze.

- Razmena hrane dogovara se preko privatnih poruka, a ocenjivanje korisnika i mogućnost podnošenja žalbi sprečavaju da se sistem zloupotrebljava - objašnjava Kuk.

"OLIO" je lansiran u januaru 2016. godine, a danas ima oko 322 hiljade registrovanih korisnika, većinom u Velikoj Britaniji, a razmenjeno je već više od 400 hiljada prehrambenih proizvoda. Trećina svakodnevnih korisnika dolazi iz siromašnih prorodica.

Uključeni i restorani

Aplikacija je pokrenula saradnju s kafićima, restoranima i prehrambenim lancima, pa volonteri prikupljaju hranu koja im ostane i dele je u svojoj zajednici.

Marilyn Kendall, Amerikanka u pedesetim godinama koja u Londonu živi gotovo trideset godina, istakla je kako je OLIO promenio njene potrošačke i navike bacanja otpada.

- Sada kupuje manje hrane i ne baca proizvode koje bi bacala pre 18 meseci - ističe Kendal koja volontira za aplikaciju.

Noa Bodner, još jedna volonterka za OLIO, naglašava kako su i radnje i restorani promenili svoje ponašanje.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading