Dani na Zemlji postaju duži zbog Meseca!
Kako starimo, imamo subjektivni osećaj da vreme brže prolazi, ali ispostavlja se da je to, možda suprotno - naši dani na Zemlji postaju duži vremenom, i to je sve zahvaljujući dejstvu Meseca na rotaciju naše planete.
Na žalost, to ne znači da možemo da računamo na duži san. Nova studija koja je pratila odnos između Zemlje i Meseca poslednjih 1,4 milijarde godina, otkrila je da je tada dan trajao, nešto više od 18 sati. To znači da smo od tada dobili još šest sati. Međutim kada se to izračuna na godišnjem nivou, to je samo, 0.00001542857 sekundi. A razlog je zato što se Mesec konstantno, i mada nama neprimetno, udaljava od Zemlje. Pre 1,4 milijardi godina, to je bio malo bliže, a rotacija Zemlje je tada bila brža.
Kako piše sciencealert, naučnici su koristili otkrića našeg naučnika Milutina Milankovića i njegovu teoriju koja je nazvana Milankovićevi ciklusi, jer je on stvorio preciznu teoriju o klimatskim promenama koje su uzrokovane promenama u Zemljinoj orbiti oko Sunca. Ovo rezultira varijacijama u količini sunčevog zračenja do različitih geografskih širina, a te klimatske promene su vidljive u drevnim stenama i fosilima.
Sve u svemu, dan na zemlji će nastaviti da se povećava oko 0.000018 sekundi godišnje, što mi sada, ne možemo da primetimo, ali za miljardu godina, to će dovesti do toga da dan bude duži nekoliko sati.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)