KONTROVERZNE TVRDNJE: Jaje na dan opasno kao pet cigareta

Autor: b92.net

Lifestyle

16.10.2017

03:14

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Novi dokumentarac kuće Netfliks izneo je neke kontroverzne tvrdnje o kojima će se tek raspravljati u naučnim krugovima.

RepublikaFoto: pixabay.com
Teorija zavere

"What the Health" proveganski film naveo je neke kontroverzne tvrdnje o ljudskom zdravlju i konzumaciji mesa, kakve većina medicinskih stručnjaka odbacuje. Ostvarenje koje se reklamira kao "film koji zdravstvene organizacije ne žele da vidite" dobio je veliku pažnju svetske javnosti. 

U njemu se ispituje navodna povezanost konzumacije životinjskih proizvoda sa nizom bolesti i iznose senzacionalističke tvrdnje da samo jedna porcija mesnih prerađevina dnevno povećava rizik od dobijanja dijabetesa za 51 odsto, a da je jaje na dan podjednako štetno kao i pet cigareta dnevno. 

Film preispituje i praksu vodećih farmaceutskih organizacija i sugeriše da one profitiraju od toga što investiraju u mesnu prehrambenu industriju koja nas čini bolesnim


Autori filma Kip Andersen i Kigan Kun već su snimili veganski hit dokumentarac "Cowspiracy" 2014. takođe na Netfliksu. 

Leonardo Dikaprio, poznati holivudski vegetarijanac, video je film i pomogao njegovim tvorcima da ubede Netfliks da ga objavi, s njim kao izvršnim producentom. Novi film podržao je Hoakin Finiks, glumac koji je takođe vegan. 

Ono što se u filmu eksplicitno ne navodi, a što je važno za debatu o njemu, jeste to što ga delimično finansira veganska industrija i što za sagovornike bira isključivo vegane i lekare koji se zalažu za takvu ishranu.

Naučna zajednica je žestoko kritikovala ovo ostvarenje i metod prikupljanja podataka o mesu i bolestima. Film je nazvan "ekstremno kontroverznim" i "iskrivljenjem nauke". 

Inače, studije su pokazale da su mesne prerađevine u svakodnevnoj ishrani povezane sa razvojem dijabetesa u oko 19 odsto slučajeva, dok film navodi da je reč o 51 procentu. 

Takođe, mnoge tvrdnje o direktnoj povezanosti mesa, mleka i jaja u ishrani sa raznim bolestima zapravo ne postoje u nauci, nego su studije pokazale postojanje takozvanog "relativnog rizika". 

Dakle, ne znači da će svaka osoba koja jede prerađevine zapravo dobiti rak. 

Elis Hauart, naučnica koja se godinama bavi proučavanjem raka, smatra da je poruka da ljudi treba da jedu manje mesa, a više voća i povrća, dobra, ali da su tvorci filma preterali. 

"Tačno je da ishrana igra važnu ulogu u nekim bolestima, uključujući rak i dijabetes, ali tvrdnje iznete u filmu su preterane i predstavljaju pogrešnu interpretaciju naučnih studija", smatra ona. 

"Tvorci se oslanjaju na to da će 'činjenicama' zaplašiti gledaoce i da oni posle neće proveravati naučnu verodostojnost."

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading