Hirurško uklanjanju kandži kod mačaka: Surovo ili opravdano?

Autor: petface

Lifestyle

30.05.2019

02:13

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Sam naslov sugeriše da je ova tema predmet vrlo žučnih rasprava, kako među vlasnicima tako i među veterinarima.

RepublikaFoto: pixabay.com
Foto: Ilustracija

Zastupnici hirurškog uklanjanja kadži tvrde da se radi o jednostavnoj metodi kojom se trajno rešava problem kidanja delova nameštaja i stvari po kući pa čak i opasnih povreda koje agresivna mačka može da nanese. Ostali smatraju da se radi o neprirodnoj i surovoj metodi koja na varvarski bolan način narušava prirodno ponašanje mačke i porede to sa zlostavljanjem ljubimca. Bilo kako bilo, protivnici su ponegde izvojevali pobedu i ova intervencija je zakonom zabranjena. Ukoliko se razmišljate da svom ljubimcu trajno onemogućite grebanje bar se upoznajte sa procedurom.

Postoje tri uobičajene tehnike trajnog uklanjanja kandži kod mačaka: ekscizioniranje, giljotiniranje i tenotomija.

Eksisionalna metoda

Ova metoda podrazumeva hirurško uklanjanje svih poslednjih kostiju na prstima mačke. Kandža se proteže od ove kosti i moglo bi se reći da je ona slična kosti koju kod ljudi pokriva nokat. Tehnika podrazumeva upotrebu skalpela iako u poslednje vreme neki veterinari koriste i laser.

RepublikaFoto: Le Petit
Foto: Ilustracija

Metod giljotine

Kod ove metode se koriste makaze za nokte pri čemu se poslednje kosti na prstima presecaju na pola. Tako se zapravo trajno uklanja krajnji deo ove kosti sa noktom pa nokti više ne rastu.

Tenotomija

Ovom hirurškom tehnikom se ne uklanjaju kandže kao u prve dve. Tokom procedure se presecaju tetive koje služe za kontrolu kandži, a sam nokat ostaje. Posle intervencije nokti se moraju redovno podrezivati kako ne bi zarasli u jastučiće ili se zabadali u nameštaj i tepihe.

Sve tri tehnike se preporučuju za izvođenje kod mladih mačaka u periodu 4 – 8 meseci starosti. Mačke doživljavaju bol, ali se smatra da se brže oporavljaju i javlja se manje komplikacija nego kod starijih ljubimica, pogotovu sa nešto većom telesnom težinom. A sada o komplikacijama…

RepublikaFoto: pixabay.com
Foto: Ilustracija

Javlja se postoperativno krvarenje, česte su infekcije noktiju, ponekad obnavljanje noktiju (kod tehnike giljotine), povrede jastučića tokom operacije, dugotrajan bol i šepanje. Bol i šepanje mogu trajati i mesecima posle operacije čak i kada nema vidljive infekcije. Promene u ponašanju posle ovakvih trauma… pa to možete samo da zamislite, ali sigurno nisu na bolje.

Iz svega do sada rečenog, verovatno vam je jasno da spadamo u grupu onih koji se protive ovakvom rešenju problema grebanja. Zbog toga, evo nekoliko saveta koji treba da vam pomognu da svoju mačku ne podvrgnete ovako radikalnom postupku.

RepublikaFoto: facebook.com/Katarina Ginic
Foto: Ilustracija

Zaštitne navlake

Postoje meke, od silikona napravljene navlake koje se navlače na svaki pojedinačni nokat mačke. One onemogućavaju mački da grebe delove nameštaja i rastu zajedno sa noktom. S vremena na vreme, kako nokti izrastu, treba ih zameniti posle podrezivanja.

Redovno podrezivanje nektiju

Jedan od razloga zbog kojih mačke grebu tekstilne ili drvene delove nameštaja jeste i taj što one na taj način uklanjaju prerasli sloj nokta. Redovnim podrezivnjem i održavanjem dužine nokta na adekvatnu dužinu eliminisaćete taj razlog grebanja. To možete raditi sami kod kuće ili ljubimca odvesti kod veterinara.

RepublikaFoto: youtube.com/RM Videos
Foto: Ilustracija

Postavite "grebalice"

Ova jednostavna diverzija će preusmeriti pažnju mačke sa nameštaja na objekat koji je namenjen ovoj funkciji. Postoji veliki broj različito dizajniranih grebalica, pa izvolite da birate. Proučite ponašanje svoje ljubimici te joj obezbedite vertikalno ili horizontalno postavljenu. Izaberite i materijal koji može biti drvo, konopac ili jednostavan itison. Ponekad je potrebno više vremena da mačke usvoje grebalice kao omiljeno mesto na kojem će „oštriti“ kandže. Kako bi skratili period privikavanja, možete grebalicu poprskati rastvorom valerijane ili nekim industrijski priremljenim rastvorom koji privlače mačke.

S obzirom da postoje mnogo humanija rešenja za zaštitu nameštaja od grebanja ne vidimo ni jedan razlog da se mačka podvrgne komplikovanoj i skupoj hirurškoj intervenciji. Sastavni deo mačke jesu njihove kandže i krajnje je neprirodno uklanjati ih. Mnoge mačke imaju naviku da repom miluju svoje vlasnike po licu, neke zbog odličnog sluha noću jurcaju za insektima po sobi ali to ne znači da im treba odseći rep ili ih ogluveti. To su mačke – takve kakve su i zato su čudesne. Ukoliko želite mačku koja će mirno i bez ikakve štete stalno ležati u fotelji ili na naslonu dvoseda – nabavite plišanu igračku. Ima ih mnogo lepih. I da znate – ne ljinjaju se!

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading