(FOTO) RAJ NA ZEMLJI! U ovom selu je rođen Leonardo da Vinči
Leonardo da Vinči je rođen u selu Vinci u Italiji, a ono je danas prava turistička atrakcija, koja može da se pohvali očuvanjem tradicije i kulture. Ukoliko putujete u tom pravcu, ne dozvolite sebi da zaobiđete ovu destinaciju.
Leptiri lepršaju oko stolećima starih maslinjaka u Vinciju, toskanskom selu u kojem je rođen Leonardo da Vinči. Renesansni majstor je kao dete baš tamo počeo da brusi svoje talente.
I dok se meštani pripremaju za obeležavanje 500-te godišnjice Leonardove smrti 2. maja, malo toga se promenilo među vinogradima, livadama i rečicama koje se pojavljuju na njegovim slikama.
Autor Mona Lize i Tajne večere između ostalog je crpeo nadahnuće iz svog skromnog seoskog odrastanja, ako je suditi po stručnjacima.
- Pejzaži, utisci, interesovanja koji su uticali na Leonarda ostali su gotovo netaknuti - kaže Roberta Barsanti, upravnik Leonardovog muzeja u Vinciju.
- Iz njegove rodne kuće, nedaleko od sela, i danas možemo da vidimo pogled koji je prikazanu u "Pejzažu", njegovom najranijem poznatom crtežu, iz avgusta 1473. godine - rekla je.
Leonardo je rođen 15. sprila 1452. iz nezakonite veze pisara i malometne seljanke. Podigli su ga deda i ujak.
S njima dvojicom Leonardo je istraživao okolinu, proučavao i skicirao insekte, životinje, biljke i cveće.
Svet prirode bio je bogat izvor ideja maštovitom umetniku koji je tamo nacrtao uređaje koji su se nepravili vekovima kasnije - tenkove, teleskope, letelice, ronilačku opremu.
Jezik seljaka
Leonardo je bio zadivljen mlinovima oko Vincija i raznim rečicama koje su ih hranile.
Toskanski majstor, koji se kao tinejdžer preselio u 30 kilometara udaljenu Firencu, proučavao je hidroenergiju i njenu mehaničku primenu što se vidi u mnogim njegovim crtežima.
Razvio je i strast prema anatomiji, arhitekturi, muzici, slikarstvu i vajarstvu.
Stručnjaci kažu da tempo života u Vinciju, čak i kolokvijalizmi njegovih stanovnika, odzvanjaju u njegovim delima.
- Leonardo je odraz rodnoga kraja. U svoje radove je uključio mnoge njegove delove, počevši od jezika seljaka - rekao je Nikola Baronti, predsednik udruženja "Vinci nel cuore" (Vinči u srcu).
- Kada opisuje svoje izume, koristi se jezikom seljaka iz Vincija. Neke izraze je čak učinio besmrtnima pa se i danas koriste u inženjerskom svetu - dodao je.
Skriveni potpis
Turisti koji posete Vinci mogu da šetaju stazama kojima je Leonardo koračao pet vekova pre i da se zagledaju u iste brzake i vinograde.
Selo je dobilo ime po vrsti breze "vinchio", čije su meke grančice seljaci koristili za vezivanje vinove loze.
Tipični toskanski čvorovi su čest motiv u umetničkim delima iz toga kraja.
- Te isprepletene vezice su tipične za Leonardovo rodno selo i mogu da se pronađu na mnogim njegovima slikama, uključujući i odeću Mona Lize - kaže istoričar Baronti.
- To je majstorov skriveni potpis koji, kao da nam govori: "Otišao sam, istina, ali odavde potičem" - dodaje za kraj.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)