10 PRAVILA CENKANJA: Spustite cenu poput lokalca
U azijskim zemljama cenkanje je deo kulture, a kako biste uspešno spustili cenu, preuzmite taktiku igrača šaha ili pokeraša.
Na pijacana Bangkoka, Nju Delhija ili Istanbula cenjkanje je duboko ukorenjeno u tradiciju, a uči se još od malih nogu. Ipak, turisti neretko imaju etički problem kad je reč o pogađanju oko cene s nekime ko zarađuje manje od njih, pa im je jednostavnije da plate puni iznos, nego da se svađaju se oko nekoliko novčanica. Međuti, istina je da cenkanje nema nikakve veze sa svađanjem; sličnije je partiji šaha jer u igri s prodavcem kupac nikad ne pobeđuje. Ako smatra da će biti na gubitku, prodavac neće dati robu u bescenje.
Cilj cenkanja nije opljačkati prodavaca, nego platiti cenu po kojoj kupuje lokalno stanovništvo. Čak i da vam ne polazi za rukom da toliko spustite cenu, korisno je s prethodno istražite tržište, odnosno da se raspitate o kojim se ciframa radi. U Indiji može biti legitimno ponuditi 70 odsto cene, dok je na Tajlandu, za početak, preporučljivo tražiti popust od 50 procenata.
Važno je poznavati granicu – ako vas ponese adrenalin oko spuštanja cena, zadržite hladnu glavu i korektan pristup. Na primer, kod štandova s uličnom hranom koji imaju istaknute cene ili smešno jeftinim prodavaonicama na kojima se ne pravi granica između domaćih i stranih kupaca.
Zlatna pravila cenkanja
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)