ZA ČISTA PLUĆA: Mališane iz grada obavezno vodite na planinu

Autor:

Lifestyle

27.03.2018

04:15 >> 14:06

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Planinski vazduh je odličan čistač pluća, koja su u gradovima izložena brojnim štetnim uticajima, jer svakim udahom otrovi ulaze u detetov organizam.

RepublikaFoto: facebook.com/Hotel Stara Planina
Čist planinski vazduh je odličan čistač pluća

Ne postoji loš trenutak da sa detetom otputujete na planinu niti mališan može da bude previše mali da bi uživao u čistom planinskom vazduhu, koji ima višestruku korist po organizam. Marijana Petronijević, pedagog stručnog tima "Pertini", objašnjava za Srpski telegraf da bi idealno bilo svakom detetu priuštiti boravak na planini jer za to ima mnogo dobrih razloga.

- Čist planinski vazduh je odličan čistač pluća, koja su u gradovima izložena brojnim štetnim uticajima koji svakim udahom ulaze u detetov organizam. Zatim, planinsko sunce u kombinaciji sa čistim vazduhom proveren je pojačivač apetita, ali i dovodi do jačanja odbrambenog sistema deteta. Uzroci infekcija (bakterije i virusi) nisu ljubitelji planinskog sunca i vazduha, pa ih je neuporedivo manje nego u gradu. Razređen planinski vazduh sadrži manje kiseonika, pa posle određenog vremena dolazi do povećanja broja crvenih krvnih zrnaca, a poznato je da deci sa pojedinim vrstama alergije (npr. na grinje) prija boravak na planini - objašnjava pedagog i dodaje da boravak na planini ne bi trebalo da bude kraći od jedne nedelje.

- Manje od sedam dana boravka na planini nije pravi odmor iz medicinskog ugla. Idealno je boraviti od 10 do 15 dana jer se tada zaista može popraviti krvna slika, a i drugi blagotvorni efekti zimovanja imaju puni efekat - kaže Petronijevićeva i dodaje da svakom detetu prija boravak na planini.

Ipak, mora se imati u vidu da je u planinskim uslovima zima daleko jača, pa je neophodna adekvatna priprema dece.

- Za decu u prvim mesecima života ne preporučuje se odlazak na "surove" planine (sa nadmorskom visinom preko 1.500 metara), ali već sa tri godine dete možete voditi na planinu - otkriva pedagog.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading