Mame oprez - korišćenje antibiotika tokom trudnoće može naškoditi bebi

Autor: Telegraf, Republika

Lifestyle

20.02.2020

23:47

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ogroman broj žena koristi antibiotike tokom trudnoće čime povećavaju mogućnost da se beba rodi sa urođenim manama, piše britanski San.

RepublikaFoto: pixabay.com
Foto: Ilustracija

Stručnjaci ističu da makrolidni antibiotici koji se često koriste kao terapija za lečenje urinarnih infekcija, moraju da se koriste sa velikom predostrožnošću tokom trudnoće.

Lekari obično, kada postoji indikacija za to, ovaj lek prepisuju kao zamenu za penicilin, koji je poznat kao bezbedno sredstvo, odnosno nije štetan u trudnoći.

Naučnici sa Univerziteta u Londonu analizirali su podatke više od 100.000 porođaja kada su ustanovili da makrolidni antibiotici mogu da uzrokuju defekte kod bebe.

Studija "Britanskog medicinskog žurnala" (British Medical Journal) je pronašla da korišćenje makrolida u prvom tromesečju povećava rizik da se beba rodi sa urođenim manama za čak 55 odsto, u poređenju sa penicilion.

Korišćenje ovog leka u ranoj trudnoći je povezan sa 62 odsto većom šansom da beba ima srčane probleme.

Majke koje su koristile ovaj lek u bilo kom periodu drugog stanja su takođe imale 58 odsto veće šanse za nastanak promena na genitalijama.

Makrolidni antibiotici koriste se za lečenje širokog spektra bakterijskih infekcija i spadaju u najčešće propisane antibiotike tokom trudnoće u zapadnim zemljama. Makrolidi su grupa lekova (tipično antibiotika) čija aktivnost je posledica prisustva makrolidnog prstena, velikog makrocikličnog laktonskog prstena za koji je obično vezan jedan ili više dezoksi šećera, najčešće kladinoza i dezosamin

Komentarušići ovo otkriče, profesor sa univerziteta "Kings Koledž London", Endru Šenan,  savetovao je trudnice izbegnu korišćenje ovog leka, kao i da je najbolje da umesto njega koriste alternativne antibiotike poput penicilina.

- Iako su defekti prilikom rođenja bebe i dalje retki, a imajući u vidu da su ovi antibiotici i dalje potrebni jer sprečavaju ozbiljne infekcije, treba ih izbegavati samo ako postoje odgovarajuće alternative - istakao je Endru Šenan.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading