Srbin zaražen koronavirusom nema temperaturu: Otkrivamo šta se dešava sa biznismenom iz Subotice!
Koronavirus je stigao u Srbiju. Kako je u petak saopšteno, prva osoba u našoj zemlji koja je bila pozitivna na testiranju je I. Đ. (43) iz Bačke Topole. On je prethodno boravio kod sestre u Mađarskoj, a nakon što je ona osetila simptome bolesti, javio se lekarima u Subotici. Odmah je smešten u izolaciju u tamošnju bolnicu.
I. Đ. je u međuvremenu sam sebe stavio u neku vrstu kućne izolacije, dok je decu poslao na salaš van Bačke Topole. Žena je ostala s njim i donosila mu hranu, ali mu se nije približavala.
I. Đ. je ugledni privrednik iz Bačke Topole i suvlasnik porodične firme koja se bavi obradom drveta za industriju nameštaja. Vest da je upravo on prvi zaražen munjevito je prostrujala gradićem na severu Vojvodine. Nadležne službe u Subotici odmah su počele da utvrđuju s kim je zaraženi čovek sve bio u kontaktu otkako se vratio iz Budimpešte.
Otac zaraženog L. Đ. potvrdio je ono što je saopšteno i na konferenciji za medije koju je u Beogradu sazvao ministar zdravlja Zlatibor Lončar - da se njegov sin oseća dobro, da su uslovi u izolaciji odlični i da gotovo i nema nikakvih zdravstvenih tegoba. On je jedno vreme imao temperaturu neznatno iznad normale - 37,4, međutim, u petak ujutru više uopšte nije imao povišenu temperaturu niti bilo koji drugi simptom.
Zabranjene ekskurzije u inostranstvuMinistar prosvete Mladen Šarčević za Srpski telegraf je potvrdio da je na snazi obustava ekskurzija u inostranstvo. Pre više od nedelju dana je izdata preporuka školama da se obustavi odlazak na ekskurziju u Italiju, a sada se ta obustava odnosi na sve zemlje. |
- Mi smo u kući i trudimo se da što manje izlazimo - rekao je L. Đ.
Ministar Lončar objasnio je kako se I. Đ. najverovatnije zarazio.
- Zaraženi muškarac u više navrata je boravio u Budimpešti, gde mu živi sestra, koja je imala respiratorne tegobe, temperaturu i sve znake koji su slični koronavirusu. Kada se vratio u Srbiju, osetio je tegobe, bio je odgovoran i samoizolovao se - rekao je Lončar.
Vanredno stanje u petak je bilo u firmi koja pripada I. Đ., a koja posluje već 25 godina. Panike, ipak, nije bilo. Niko od zaposlenih, kako nam je nezvanično rečeno, nije osetio nikakve tegobe, a posebno su nam istakli da gazda najmanje sedam dana nije bio na poslu niti su ga videli.
Šta kažu zvaničnici i lekari |
Predsednik Aleksandar Vučić* Nema potrebe za panikom, nadležni organi rade svoj posao kako bi zaštitili zdravlje građana i o svemu će blagovremeno obaveštavati javnost. Srbija nije žarište krize, ali treba biti oprezan, svi građani u još većoj meri treba da povedu računa o sopstvenoj higijeni. Ponoviću da Srbija nije žarište krize i broj zaraženih će se, ukoliko se bude povećavao, povećavati za dva, tri, pet, deset slučajeva, a ne stotine i hiljade, kako se dešava u Kini, Južnoj Koreji, Iranu, Italiji. Ministar zdravlja Zlatibor Lončar* Država će obezbediti najbolju moguću terapiju za slučajeve koronavirusa kod kojih se bolest iskomplikuje. Uveravam građane Srbije da ćemo naći najbolje moguće rešenje i da mogu sa te strane da budu apsolutno smireni. Građani će dobiti terapiju za komplikovane slučajeve koja je dala najbolje rezultate u svetu Epidemiolog Predrag Kon* Epidemiološke službe u našoj zemlji pripremljene su za novonastalu situaciju. Najvažnije je utvrditi s kim je sve zaraženi bio u kontaktu, da se te osobe stavljaju pod zdravstveni nadzor ili u karantin, zavisno od situacije. Infektolog Mijomir PelemišNe bi trebalo da se plašimo, ali ima razloga za veći nivo opreznosti, moramo da budemo svesni da bolesnici mogu da budu prisutni među nama. |
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)