LONČAR: Za 2-3 godine - srpsko zdravstvo najbolje u regionu
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izrazio je uverenje da će zdravstveni sistem u Srbiji, za dve do tri godine, biti najbolji u regionu i naglasio da je njegov cilj da se održi i dodatno unapredi državno zdravstvo.
- To je jedini način da svi, i oni koji imaju novca da plate, i oni koji nemaju, mogu da se leče - rekao je Lončar za "Večernje novosti".
Prema njegovim rečima, bilo bi i brže i lakše da se zdravstvo privatizuje.
- Verovatno bih, kada bismo to dozvolili, bio ''ministar heroj''. Ali, koliko bi građana ostalo bez jednog od osnovnog prava - na zdravstvenu zaštitu? - upitao je on.
On je dodao da je svestan da će ovakav njegov stav najviše kritikovati oni koji su i najzainteresovaniji da uzmu "deo kolača" iz zdravstene kase sa ukupno dve milijarde evra godišnje, i pored toga što je ta suma mala u odnosu na to koliko košta lečenje.
Dopunsko osiguranje
Lončar je dodao da je neophodno podići zdravstvo na viši nivo kvaliteta usluga, a kao jednu od mogućih opcija u budućnosti naveo je dopunsko osiguranje.
Upitan da li postoji kao opcija drugačija organizacija kao na primer da se operacije katarakte, na koje se dugo čceka, rade u nekoliko specijalizovanih centara umesto u više od 40 bolnica, Lončar je rekao da se koncept koncentracije određenih intervencija u jedan ili nekoliko centara nije pokazao dobro.
- Nećemo praviti elitističke centre, hoćemo da ravnomerno razvijamo zdravstvo u celoj Srbiji. To je za pacijente komfornije, a i jeftinije. Lakše im je da se leče u svojoj sredini nego da dolaze u Beograd, da se i oni i rodbina koja ih posećuje dodatno izlažu trošku za put - poručio je ministar.
Ipak, saglasan je da se mnogo pacijenti iz unutrašnjosti upućuju za Beograd više nego što je neophodno, naročito krajem nedelje i vikendom.
Primećuje i da u nekim centrima u unutrašnjiosti ne postoji dovoljno obučen kadar, a negde nema ni sve potrebne opreme.
Obuka kadrova
- To ćemo rešiti. Najbolji specijalisti iz Beograda ići će u unutrašnjost gde god treba da pomognu i obuče kadar, a kupićemo i opremu - rekao je Lončar.
Na pitanje kakvu praktičnu korist mogu da očekuju pacijenti od najavljenog prelaska 168 domova zdravlja u Srbiji iz nadležnosti lokalne samouprave na Republiku, Lončar je podsetio da su sada u "istom dvorištu" bolnica i dom zdravlja.
- Obe ustanove, kako su im osnivači različiti, imaju svoje nemedicinske radnike koji u suštini rade isti posao, i mogli bi da ga rade za obe ustanove. Tako bi se smanjio broj nemedicinskog kadra i mogli bismo da zaposlimo više lekara i medicinskog osoblja - objašnjava on.
Promenom nadležnosti nad domovima zdravlja rešio bi se bar delimično i nedostatak kadra, dodaje Lončar.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)