Američki stručnjak Gregori Kopli zagovara Trumanov predlog: Srbiji izlaz na more za Kosovo

Autor: Tanjug

Vesti

09.09.2019

21:20

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

"Srbiji u zamenu za deo Kosova treba ponuditi Trumanov predlog" - izlaz na more, izjavio je večeras direktor Instituta za strateške studije u Vašingtonu, Gregori Kopli.

RepublikaFoto: youtube/The Institute of World Politics
Gregori Kopli

- Kada bi se Srbiji vratio onaj deo Kosova i Metohije, gde je većinsko srpsko stanovništvo i kada bi bio napravljen koridor do zapadne Albanije, kako bi Srbija dobila izlaz na more, što je američki predsednik Truman i zahtevao 1919. godine, onda bismo imali dobitnu kombinaciju između Srbije i Albanaca, bilo onih sa Kosova, bilo onih iz Albanije - rekao je Kopli za Dnevnik 2 BN TV.

Pošto, kako kaže, komunikacije gotovo da i nema između Prištine i Beograda, aktivno treba da se uključi međunarodna zajednica, verovatno SAD, koje bi na taj način pokazale svoju snagu, moć i prestiž na Balkanu.


Kopli kaže da su u ovom trenutku lideri na Kosovu shvatili činjenicu da jednostavno ne mogu da naprave “državu Kosovo” da zavisi sama od sebe, tako da i njima "cure opcije'' vrlo brzo.

-  Problemi se, kada je samo Kosovo u pitanju, neće tako lako i sami rešiti. Međunarodna priznanja Kosova od država širom sveta su praktično iznuđena pritiskom i uticajem SAD, posebno pod Klintonovom administracijom, pa i onim posle njega - rekao je Kopli.

Sada smo došli u fazu, kaže, da države povlače priznanja.

Kopli je podsetio da je dosta vremena proveo ovde tokom 90-ih godina, prateći razvoj situacije uključujući Kosovo.

- Da se razumemo, Kosovo se više neće vratiti pod okrilje Srbije, kao što je to nekad bilo. Naš kolega Darko Trifunović je izneo nedavno plan zamene ili razmene teritorija, u zamenu za priznanje i to je po meni veoma razumno - rekao je Kopli komentarišući aktuelnu situaciju na Kosovu I Metohiji.

 

 

Kopli kaže da su albansko stanovništvo i tzv. OVK oduvek imali želju da se ujedine sa Albanijom i dodaje da je to vrlo moguće i moglo bi da bude priznato od međunarodne zajednice.


Upitan da li je pesimista kada je u pitanju Zapadni Balkan, Kopli odgovara:

- Neću da kažem ni da sam optimista, ni da sam pesimista. Šta vidimo sad? Rusko-kineski savez, zajedno sa Turskom, u stvari posebno Turska i Rusija žele da imaju sve veći uticaj na Zapadnom Balkanu. Prema tome, ovaj prostor ponovo postaje granica između istoka i zapada. To bi moglo da bude iskorišćeno pozitivno ili negativno od strane Srbije i srpskog naroda, generalno - rekao je on.

Isto tako, ovu situaciju i SAD mogu da iskoriste na pozitivan način, dodao je.

Smatra i da nijedna zemlja regiona ne može da računa na EU, na njenu ekonomsku pomoć u budućnosti, jer je, kako kaže, "počeo raspad EU".

- Pravo je vreme za Srbiju da se okrene Britaniji, kao nezavisnom igraču, kako bi ona preuzela što aktivniju ulogu u regionu. I, naravno, Trampovoj administraciji. Srbi jednostavno moraju da se okrenu sami sebi i da se odrede, šta žele i gde vide sebe u budućnosti, onda može i da bude nešto pozitivno, kako za Srbiju, tako i za Srbe generalno - uveren je Kopli.

Ono što Srbija želi i treba da bude, to je jedan moćan most između istoka i zapada, kaže Kopli i ističe da je po njemu, to velika prilika za Srbiju da postane pravo “raskršće Balkana”.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading