OD OVE VOĆKE SE ZARAĐUJE 80.000 EVRA PO HEKTARU: Rađa već prve godine, a proizvođača je malo

Autor:

Biznis

29.12.2021

19:14

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Uzgajanjem ove biljke bavi se mali broj proizvođača, što je čini traženom i profitabilnom robom koju nije lako naći.

OD OVE VOĆKE SE ZARAĐUJE 80.000 EVRA PO HEKTARU: Rađa već prve godine, a proizvođača je malo

Foto: Uprava carina

Godži bobice postale su popularne i tražene u Srbiji tek pre nekoliko godina, dok je pre toga ova biljka bila gotovo potpuno nepoznata. 

Ova biljka, koju mnogi smatraju lekovitom, svakodnevno se prodaje i izvozi u inostranstvo u svežem i sušenom obliku, kao matični ili prerađeni sok, pa čak i kao smuti napitak.

Prema rečima uzgajivača kojih ima u Vojvodini, okolini Užica i Vranju, godži bobice dostigle su cenu koja proizvođačima donosi profit od 65.000 do 80.000 evra po hektaru, dok proizvođača u Srbiji još uvek nema dovoljno. 

ŠTA KAŽU PROIZVOĐAČI?

Janko Milošević (52) iz okoline Crvenke uzgaja, prodaje i izvozi godži bobice već pet godina. Kako kaže, ima svoje stalne kupce, dok se sadnice sve više traže.

- Čuo sam da je godži prava lekovita biljka i da se više puta potvrdilo da je zaista tako. Znao sam da je nema u Srbiji i odlučio sam da započnem proizvodnju. Kome god da sam to rekao, svi su me gledali u čudu, jer većina ljudi nije ni znala za tu biljku. Ipak, pokazalo se da ne grešim i da treba izabrati biljku koje nema mnogo na tržištu, a postoji potražnja - kaže Janko Milošević.

OTKUPNA CENA 600 DINARA

Prednost uzgajanja godži bobica jeste što brzo dolazi do prinosa već u prvoj godini, kada svaka biljka daje oko kilogram ploda. Svake naredne godine, prinos je sve veći.

- Otkupna cena je sada oko 600 dinara po kilogramu. Ako imate 2.000 sadnica, možete da očekujete rod koji može da se naplati 65.000 evra. Za sve to potreban je samo jedan hektar. Na sve to, cena neprestano raste i godži bobice će stalno poskupljivati, zato što su zaista kvalitetna biljka - kaže sagovornik za Mondo.

ŠTA JE POTREBNO DA BI BILJKA USPELA?

Od ulaganja potrebno je obezbediti berače, protivgradnu zaštitu i plastenik, kao i određene uslove kako bi billjka uspela.

- Godži bobice uspevaju u Vojvodini gde je zemlja plodna, gde ima sunca. Ne mogu da kažem da je zahtevna blljka, jer i bolje uspeva kada se gaji na većim visinama, kao što je Zlatibor. Potrebni su plastenici kako bi se biljka sklonila od nepogoda, grada i previše sunca. Suša ume da uništi rod i zato je važno zalivanje sadnica, najbolje sistemom kap po kap - objašnjava on.

Ne zauzima mnogo prostora i dovoljan je razmak od metar i po do dva za svaku sadnicu, što znači da nije potrebno mnogo zemlje kako bi se pokrenuo posao. 

- Mnogi u Srbiji gaje je samo za svoje lične potrebe, jer izgleda lepo kao ukrasna biljka. Može da bude u bašti, veoma je zdrava za kozumiranje i kažu da je lekovitija od aronije, a neki tvrde da leči i pomaže kod mnogih bolesti i da će se za njeno dejstvo tek čuti - kaže on.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (2)

Loading
Eto!

29.12.2021 21:45

Tesko da ce ovde neko da se lati motike, nego kad mogu mesari iz Bangladesa, haj'te vi odmah sa onh 600 zabludelih Srba, pokupite jos toliko Zanzibaraca, pa ih za dobre plate zaposlite da gaje te bobice. Bice dobro i njima i nama, a lokalni lenjosi ce moci i dalje dalenjuju!

Cccc

31.12.2021 16:13

Sa jednog hektara pod plastenikom, protivgradnom mrežom i sistemom kap po kap eventualni bruto prinos od 65000€ i to 5 godina posle sadnje je smešan. Onaj ko je jednom video godži zna šta znači nabrati 1 kg tog voća, a o ostalim bajkama iz teksta ne treba trošiti reči.