NEDIMOVIĆ OTKRIO ŠTA BI URADIO KAO POLJOPRIVREDNIK: Sa 1,5 miliona dinara bih kupio 30 ovaca...

Autor: Tanjug

Biznis

23.06.2018

22:20

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

"Procena štete prouzrokovane elementarnim nepogodama biće poznata za 10 do 15 dana", izjavio je ministar za poljoprivredu i zaštitu životne sredine Branislav Nedimović, ističući da će Vlada obezbediti pomoć. On je takođe otkrio šta bi radio da je poljoprivrednik.

RepublikaFoto: Tanjug/J. Pap
Branislav Nedimović

Nedimović je podsetio da je elementarnim nepogodama prethodnih dana pogođena 21 opština i da je Vlada formirala komisiju za procenu štete.

On nije mogao da precizira kolika će to pomoć biti.

- Koliko će ona iznositi ne znamo dok ne dobijemo detaljne podatke o visini štete, ali oštećeni privrednici i građani svakako mogu očekivati neku vrstu pomoći, bilo u novcu ili opremi", kazao je Nedimović. 

"Da ja dobijem 1,5 miliona dinara..."

Nedimović je otkrio i šta bi uradio sa 1,5 miliona dinara, koliko Ministarstvo poljoprivrede kroz startap program daje mladima.

- Za 12.600 evra, koliko država daje mladim poljoprivrednicima, podigao bih zasad oblačinske višnje na površini od 1,5 do dva hektara sa sistemom za navodnjavanje. Druga opcija je stočarstvo, kupio bih 30 ovaca, a pored ove subvencije od države bih dobio dodatnih 7.000 dinara po ovci - naveo je Nedimović.

On je rekao da će konkurs biti objavljen 1. jula i da će trajati 90 dana.

Navodi da su ove godine pravilnikom određeni striktniji uslovi i da nosilac projekta mora da uplaće penziono i ne sme da ima više od 40 godina.

RepublikaFoto: Tanjug/Č. PETARIĆ

Pomoć malinarima

Govoreći o malinarima, Nedimović navodi da država ne može da utiče na cenu maline, ali to ne znači da ne treba da pomogne.

- Možemo da regulišemo tržište, da vodimo računa da ne dođe do poremećaja i zloupotreba ali da država bude tu kada imamo ekstremne situacije - rekao je Nedimović.

Prema njegovoj proceni, može se očekivati da će cena maline biti sve niža.

- Zato bi malinari nižu cenu trebalo da kompenzuju većim zasadima i količinama, trebalo bi da obrate više pažnje na kvalitet, da diverzifikuju zasade i da pored maline gaje i neko drugo voće. Važno je i da standardizuju našu proizvodnju da izbrendiraju srpsku malinu, a ne da govore o ariljskoj ili prijepoljskoj malini - savetuje Nedimović.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading