Evo koliko duguje prosečan Srbin: Nećete verovati kako se kotiramo u odnosu na zemlje regiona
Svaki zaposleni građanin u Srbiji zadužen je za 2.806 evra u proseku. Radnici u Hrvatskoj bankama istovremeno duguju tri puta više, Bosanci dva puta više, a zaduženiji od Srba su i Crnogorci. Istraživanje "Blica" pokazuje da Hrvati bankama duguju više od 15 milijardi evra, Srbi nešto više od osam milijardi, Bosanci 3,2 milijarde, Makedonci dve milijarde, a Crnogorci 1,2 milijarde evra.
U odnosu na broj zaposlenih u ovim zemljama, koji jedino i mogu dobiti kredit, računica pokazuje da su najzaduženiji radnici u susednoj Hrvatskoj i da svaki od 1,3 miliona zaposlenih u ovoj zemlji duguje bankama u proseku po 10.869 evra.
Slede zaposleni Crnogorci, njih oko 220.000 koji bankama duguju po 5.392 evra, zatim Bosanci i na kraju naši građani.
Opšta potrošnja
Svi oni najčešće su se zaduživali za opštu potrošnju, što znači da su uzimali keš i potrošačke kredite, dok su na drugom mestu stambeni zajmovi.
Prema zvaničnim podacima najzastupljeniji su gotovinski i stambeni krediti čija su učešća iznosila 39,6 odsto i 38,4 odsto. Vrednosno, stambeni krediti u Srbiji dostigli su 3,3 milijarde evra, što je rast od tri odsto od početka godine, a keš krediti oko tri milijarde evra što je rast od 11 procenata za osam meseci. Najveći rast, 12,8 odsto, od početka godine imali su krediti za refinansiranje ranijih obaveza kod drugih banaka.
- I učešće potrošačkih kredita nastavlja blago da raste pa se na te kredite odnosilo 2,6 odsto kredita stanovništvu koje najvećim delom čine dinarski krediti za kupovinu mobilnih telefona i bele tehnike kao i devizni indeksirani krediti za kupovinu automobila - navode u NBS.
Ekonomisti smatraju da jedan od razloga za skok keš i potrošačkih kredita može da bude rast zaposlenosti pošto prema podacima RZS od marta prošle do marta ove godine ima 40.000 više formalno zaposlenih, a van poljoprivrede rast je 70.000 novih ljudi koji stiču mogućnost da se zaduže kod banke. S druge strane, lakše zaduživanje omogućava i pad kamatnih stopa na kredite.
Minimalne kamate
U centralnoj banci navode i da su se kamate na kredite spustile na nove minimume.
Prosečna kamatna stopa na dinarske kredite građanima iznosi 10,1 odsto, dok je u maju 2013. godine iznosila 21 procenat. U odnosu na početak godine to predstavlja rast od sedam odsto u zaduženosti stanovništva. Istovremeno, prema podacima Udruženja banaka Srbije, obim kredita privredi je smanjen za 3,6 odsto, na 11 milijardi evra.
Dug privredePrivreda u Srbiji zadužena je za 11,5 milijardi evra, a građani za dodatnih osam milijardi. To je 65 odsto BDP, dok je globalni prosek ukupne zaduženosti jedne zemlje 165 odsto bruto društvenog proizvoda. Privreda u Srbiji ima dugove od 45 odsto BDP, a građani od 20 odsto. U odnosu na globalni prosek to jeste malo, ali ne i zanemarljivo s obzirom na to da je prosečna zaduženost u Srbiji po glavi stanovnika iznad 1.100 evra. |
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)