SKANDALOZNA TVRDNJA UEFA: HRVATI SU NAJVEĆE ŽRTVE! Za "Ubij, Srbina" još ništa, ali su zato pretnje "kockastima" uredno osuđene
Među pobrojanim uvredama su rasizam, homofobija i opšte maltretiranje.
Evropsko prvenstvo u fudbalu u Nemačkoj nije samo sportsko nadmetanje, već i polje borbe protiv onlajn zlostavljanja. UEFA je saopštila da aktivno prati 622 medijske platforme i naloge svih pojedinaca koji su uključeni u turnir, kako bi zaštitila igrače, trenere i sudije od neprihvatljivog onlajn zlostavljanja.
Tokom grupne faze turnira 4.656 objava na društvenim mrežama je označeno kao neophodno za pregled zbog onlajn nasilja, a od toga je 308 objava ispunilo uslove da se prijave direktno mreži na kojoj su objavljene. Od prijavljenih objava, 71 odsto ih je sankcionisano, a timovi koji su bili najveće žrtve su Belgija, Hrvatska, Ukrajina i Holandija. Analiza objava na Fejsbuku, Instagramu, TikToku i Tviteru je otkrila da je oko 94 odsto prijavljenih objava bilo maltretiranje opšteg tipa, dok je 4,5 odsto sadržalo rasističke poruke, a 1,5 odsto homofobične poruke.
Dok UEFA aktivno radi na suzbijanju onlajn nasilja, istovremeno se postavlja pitanje njenog odnosa prema skandiranju "Ubij Srbina!" na samom prvenstvu. Istraga UEFA povodom skandala na Evropskom prvenstvu u fudbalu, kada su hrvatski i albanski navijači zajedno pevali ovu uvredljivu pesmu, pokazala je da je ovo skandiranje zapravo dozvoljeno, što je izazvalo kontroverze i pitanja o politici UEFA u borbi protiv diskriminacije.
Nakon što je dosadašnji generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije Jovan Šurbatović podneo zahtev za reakciju povodom skandiranja, UEFA je otvorila istragu povodom "potencijalno rasističkog i/ili diskriminatornog ponašanja navijača na utakmici Hrvatska - Albanija". Međutim, nakon 11 dana, još uvek se čeka odluka o eventualnim sankcijama.
Dok UEFA aktivno prati i sankcioniše onlajn zlostavljanje, postavlja se pitanje zašto još uvek nije doneta odluka o sankcijama povodom skandiranja tokom samog prvenstva. Ovakvi slučajevi izazivaju zabrinutost i postavljaju pitanje doslednosti i efikasnosti UEFA u suzbijanju diskriminatornih ponašanja na fudbalskim manifestacijama.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)