MINISTAR SPORTA ZORAN GAJIĆ ZA REPUBLIKU: Borba protiv dopinga nam je prioritet!
Istraživanje je pokazalo da svaki peti rekreativac koristi štetne supstance
Pre nekoliko dana uhapšena je organizovana grupa koja je neovlašćeno stavljala u promet sredstva za doping. Nije ovo, naravno, samo problem Srbije, ali privođenje osumnjičenih svakako je dokaz da je država spremna ozbiljno da se uhvati u koštac sa ovakvim stvarima. Ministar sporta Zoran Gajić u intervjuu za Republiku govorio je o sistemskoj borbi protiv dopinga i drugih štetnih pojava u sportu.
- Planirali smo da u narednoj godini nastavimo sa multidisciplinarnim pristupom problemu i da organizujemo edukativnu kampanju o štetnim dejstvima doping supstanci kako za teretane, tako i za širu javnost. Nastojaćemo da u kampanju uključimo Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo prosvete, jer je problem prisustva dopinga najveći među mladima od 15 do 35 godina, a štetna dejstva po zdravlje višestruka. Posebno je ugrožena reproduktivna sposobnost mladih koji zloupotrebljavaju doping supstance. Očekujemo da će i MUP nastaviti sa svojim aktivnostima kao što je to bilo ove godine kada je realizovana najveća zaplena doping supstanci ikada i uhapšena je organizovana kriminalna grupa koja je dilovala ta sredstva.
Ministarstvo sporta je u okviru Nacionalnog saveta za sprečavanje negativnih pojava u sportu iniciralo temu štetnosti dopinga. Tada je Antidoping agencija, zajedno sa Savezom za rekreaciju i fitnes, sprovela istraživanje na temu upotrebe nedozvoljenih supstanci. Šta su pokazali rezultati?
Kada čujemo ovakve podatke, dolazimo do zaključka da su ljudi koji koriste nedozvoljena sredstva mahom neinformisanio njihovoj štetnosti. Da li će se raditi na edukaciji?
- Aktivno ćemo raditi na edukaciji rekreativaca kako bi što veći broj učesnika u rekreativnim aktivnostima u teretanama dobio informaciju o štetnom dejstvu zabranjenih doping supstanci. Ujedno, razvijaćemo i sprovoditi edukativne programe i informativne kampanje za osoblje koje radi u teretanama. Radićemo i na implementaciji programa koji objašnjavaju kako poboljšati fizičke performanse i izgled bez upotrebe doping supstanci. Neophodno je da ovi programi edukacije budu intenzivni, zanimljivi, interaktivni i dugoročni, jer problem dopinga nije nešto što možemo rešiti u jednoj godini, te proces edukacije mora biti kontinuiran.
Još jedna važna tema u srpskom sportu jeste strategija sporta na kojoj aktivno radite.
- Izrada Strategije razvoja sporta za period 2025-2035, sa pripadajućim akcionim planom je bio jedan od prioriteta koje sam postavio nakon reizbora. Osnovni cilj jeste da konačno izradimo dokument koji će biti utemeljen na ispravnim podacima o pravom stanju u kojem se danas nalazi srpski sport, a zatim i da definišemo jasne, merljive, ostvarive i, ono što je najvažnije, realne ciljeve koje ćemo postaviti pred nas u narednom desetogodišnjem periodu. U ovom trenutku se realizuje veliko istraživanje o postojećem stanju sistema sporta, za čije potrebe smo na teren poslali veliki broj upitnika na koje su odgovorile lokalne samouprave, teritorijalni sportski savezi i nadležni nacionalni sportski savezi. Pored poslatih upitnika izašli smo i na teren u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština i Sportskim savezom Srbije. Takođe smo formirali i radnu grupu za izradu strategije sa pripadajućim akcionim planom kao i podgrupe koje će se baviti određenim segmentima strategije. One uveliko rade i održavaju sednice gde aktivno učestvuju 222 predstavnika apsolutno svih delova našeg sistema sporta.
Kako biste uporedili ugalanja države u sport danas i, recimo, pre 15 godina?
- Na mesto ministra sporta došao sam sa pozicije predsednika Odbojkaškog saveza Srbije i odgovorno tvrdim da je ulaganje danas i pre 15 ili 12 godina apsolutno neuporedivo. Podsetiću vas da su sportisti na nagrade sa evropskih i svetskih prvenstava znali da čekaju i do godinu dana nakon osvajanja. Kada je na čelo Vlade došao sadašnji predsednik Aleksandar Vučić ta praksa je potpuno promenjena i sportisti dobijaju svoj zarađeni novac čim se vrate sa takmičenja. Već tri olimpijska ciklusa u našoj javnosti ne postoji nikakva diskusija niti žalbe sportista budućih olimpijaca da nisu imali dovoljno dobrih uslova za pripreme. Takođe, u prethodnih nekoliko godina izgrađena je važna sportska infrastruktura, na čemu nećemo stati. Imamo još puno planova u toj oblasti - završio je Zoran Gajić za Republiku.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO
Komentari (0)