Srbija uvodi surogat majke: U našoj zemlji te žene će se drugačije zvati, a evo kolike će biti novčane nagrade za njih

Autor: politika.rs

Vesti

22.05.2019

08:47

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Budući građanski zakonik ipak će dozvoliti surogat-materinstvo, i to uz umerenu nagradu, a žena koja nosi i rodi dete za nekog drugog zvaće se "rodilja", prenosi Politika.

RepublikaFoto: Photo by Olliss on Unsplash
Foto: Ilustracija

Rodilja će imati pravo na naknadu troškova tokom trudnoće i porođaja, kao i pravo na nagradu, a ta nagrada može da iznosi od 8.000 do 15.000 evra, kažu u komisiji za izradu prednacrta građanskog zakonika.

Žene iz Srbije tako više neće morati da idu u Ukrajinu, gde se sa surogat-majkama sklapaju ugovori od 30.000 do 40.000 evra ili u Ameriku, gde je cena ovakve "usluge" čak 100.000 dolara.

Materinstvo je do sada bilo neosporivo, odnosno računalo se da je majka ona koja je dete rodila. Međutim, sada će "rodilja", koja će imati funkciju inkubatora, samo roditi dete, ali ni genetski, ni zakonski neće biti majka budućem detetu. Jajna ćelija neće poticati od nje. Ceo proces biće definisan ugovorom.

- Mislim da smo pronašli lepu reč "rodilja" za ženu koja će nositi i roditi nekome dete. Termin "surogat majka" je grub i netačan, jer zapravo to nije majka - kaže prof. dr Miodrag Orlić, predsednik Komisije za izradu prednacrta.

RepublikaFoto: pixabay.com
Foto: Ilustracija

Zakon je predvideo više mogućih situacija koje mogu biti rešene ugovorom između rodilje i "nameravanih roditelja".

U Srbiji ima oko 300.000 parova koji bi na ovaj način mogli da dođu do potomstva, a ugovore će overavati sud kako bi prava i obaveze svih strana bile definisane.

U slučajevima da rodilja poželi da zadrži dete, iako je sklopila ugovor da će roditi za drugoga, i o tome bi oslučivao sud. Veoma su retki slučajevi u svetu da rodilja želi da zadrži dete, a još ređi da joj ga sud i dodeli.

Zakonom se predviđa da surogat majka može da da okonča trudnoću ako želi, zbog čega bi roditelji trebalo dobro da promisle koga biraju za ovu ulogu.

Postoji mogućnost da ugovor sa surogat majkom zaključi i žena koja živi sama, odnosno bez partnera. U tom slučaju za oplodnju mora biti korišćena njena jajna ćelija.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (1)

Loading
arhitekta

09.03.2020 00:27

umesto da se usvoji neko ubogo siroche, ide se u potpunu bolest.