RAT U SRBIJI! Svakih 39 sekundi dogodi se NAPAD, a da toga nismo ni svesni
Sajber napadi u Srbiji dogode se na svakih 39 sekundi, pa bi radi bolje zaštite podataka građana u opštinskim i gradskim upravama trebalo imati bolju opremu, više licenciranih softvera i IT stručnjaka i češće menjati pristupne lozinke bazama podataka, navodi se u novom istraživanju NALED-a.
Najnovije Istraživanje o bezbednosti informacionih sistema, sprovedeno u 69 gradova i opština, pokazalo je da 58 procenata lokalnih samouprava nije proveravalo bezbednost mreže, a da nijedna u poslednjih godinu dana nije testirala plan oporavka u slucaju kolapsa sistema.
- Čak 47 procenata lokalnih samouprava bilo je meta sajber napada, a njih 12 posto ne zna da li su bili hakovani. U petini samouprava ne postoji zaposleni zaduženi za IT, a ostale tek na svaka 62 službenika imaju jednog specijalizovanog za ovu oblast - saopšteno je iz NALED-a.
Navodi se i da svaka druga lokalna samouprava ne menja redovno pristupne lozinke, kao i da su u velikom broju opština i gradova službenici nedovoljno obučeni, što može da dovede do davanja šifre drugom i ugrožavanja bezbednosti podataka.
Iako 93 posto opština i gradova tvrdi da ima antivirus softver, često su to beplatne verzije koje su nedovoljne.
Iz NALED-a navode da je najbolje da se podaci cuvaju na racunarima koji nisu stariji od pet godina, jer su stariji operativni sistemi - lakša meta.
Aktuelna analiza informacionih sistema lokalnih samouprava deo je projekta Jačanje kapaciteta lokalnih samouprava u primeni regulative u oblasti informacione bezbednosti, koji NALED sprovodi sa RATEL-om, i u saradnji sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija, Kancelarijom za IT i eUpravu i Ministarstvom unutrašnjih poslova.
U okviru projekta održana su četiri seminara o predstavljanju Modela akta o bezbednosti IKT sistema i merama zaštite, za 153 učesnika iz 79 lokalnih samouprava.
U nacionalnom CERT-u organizovane su i tehničke obuke na sistemu za simulaciju sajber napada za 56 administratora sistema iz 42 lokalne samouprave.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)