IZRABLJIVANJE DECE I NASILJE NAD NJIMA JE NAŠA REALNOST
Mi još uvek imamo decu koja rade u neadekvatnim uslovima, čak osamnaest odsto njih. Vršnjačko nasilje je naša realnost i svakodnevnica, čiji kraj se ne nazire. Ukoliko roditelji i ustanove ne preduzmu adekvatne mere za usmeravanje dece, naša budućnost ne može da bude svetla.
Savet za prava deteta baviće se prevencijom nasilja, "decom ulice" i svim aspektima, ne samo analize, već i prevencije ovog problema, izjavila je ministarka bez portfelja i predsednica ovog Saveta, Slavica Ðukić Dejanović.
Ona je, gostujući na televiziji Pink, rekla da će ministri i državni sekretari u ponedeljak odgovarati na "mali milion" pitanja koja će postavljati deca.
Nasilje nad decom ne može da se rešava onda kad se uoči. Ðukić Dejanović smatra da prevencija mora da počne i pre toga |
"Nadam se da će donosioci odluka biti suočeni sa nekim činjenicama koja izviru iz dece", rekla je Ðukić Dejanović, dodajući da će lično ići da odgovara na pitanja i da je dobro ponekad razmišljati iz perspektive deteta.
Prema njenim rečima, budućnost zavisi od toga kakav deca imaju pogled na svet, stoga je bitno osigurati da deca vide što šire.
- Osamnaest odsto naše dece radi u neadekvatim uslovima. Ako jedno dete radi fizički teške poslove više od jednog sata nedeljno, smatra se da je to potpuno neprimereno. To je objektivni indikator koji važi za ceo svet. Mi još uvek imamo takvu decu.
O trgovini da ne govorimo. Vršnjačko nasilje i porodično nasilje, koje je najčešće usmereno prema deci, je takođe realnost. Ne samo fizičko nego psihološko i seksualno - rekla je Ðukić Dejanović.
Ona navodi da bi trebalo popravljati uslove i viziju dece kroz obrazovni sistem.
Dodaje da je smanjivanje razlika među decom i pravo deteta da se školuje visoko na listi prioriteta.
Ona kaže da je na današnjoj generaciji da reaguje i postavi primer budućim generacijama, koje prate model prethodnih.
"Problem je što se veliki broj bavi posledicama, mi mislimo da nasilje koje ima i crtu u ličnosti treba prepoznavati u korenu, tamo gde dete prvi put ispoljava agresiju na svog druga, na životinju, takvo dete treba usmeriti na sport, da troši svoju energiju", kaže ministarka Ðukić Dejanović.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)