PIŠTOLJ GAVRILA PRINCIPA GLAVNA ATRAKCIJA: Posetili smo sarajevski muzej posvećen atentatu NA FRANCA FERDINANDA 1914!
U muzeju su zložene i pantalone i torba pripadnika Mlade Bosne, ali i stvari austrougarskog prestolonaslednika
Prošlo je 107 godina, a kad se uđe u jedinstveni muzej u Sarajevu, posvećen atentatu na Franca Ferdinanda 1914, čini se da još odjekuju pucnji i vrisak gomile. I zaista, kao da je vreme stalo u zdanju u kom su glavna atrakcija pištolj iz kog je Gavrilo Princip pucao i njegove pantalone.
Muzej je nakon završetka rata u Bosni i Hercegovini promenio ime iz Mlada Bosna u Muzej Sarajevo 1878-1917. Iako eksponati pokrivaju period od gotovo četiri decenije 19. i 20. veka, u centru pažnje je sve ono što je vezano za događaj koji se odigrao 28. juna 1914. u Sarajevu na Latinskoj ćupriji. Tada je, podsetimo, Princip, jedan od nekolicine članova organizacije Mlada Bosna, kojima je koordinirao Danilo Ilić, ubio austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju. Sled događaja nakon toga uveo je planetu u krvavi svetski rat koji je odneo milione života.
LATINSKA ĆUPRIJA
Na mestu atentata, kod Latinske ćuprije, danas se nalazi Muzej Sarajevo 1878-1918. U njemu su izloženi originalni predmeti i garderoba aktera ovog istorijskog događaja.
Ono što posetioci prvo mogu primetiti jesu voštane figure Franca Ferdinanda i njegove supruge Sofije, vojvotkinje od Hoenberga u prirodnoj veličini. Na njima su verne replike garderobe koju su nosili u trenutku smrti. Tu su i originalne fotografije Gavrila Principa nakon atentata, kao i optužnica kojom su se za ubistvo princa teretili, pored Gavrila, i Danilo Ilić, Trifko Grabež, Cvjetko Popović, Mehmed Mehmedbašić, Vaso Čubrilović, Nedeljko Čabrinović, Iva Krajnčević, Lazar Dukić, Mitar Kerović, Velja Čubrilović, pripadnici organizacije Mlada Bosna.
U muzeju su sačuvani i izloženi i delovi garderobe koju je Gavrilo nosio tokom samog događaja. Seljačke braon pantalone od čoje, kao i seljačka šarena torba koju su u to vreme nosili gotovo svi mladići iz provincije. Najveća gužva jeste, naravno, oko pištolja kojim je izvršen atentat.
Od ostalih zanimljivosti, tu su šoljice za kafu iz kojih su se tokom posete Sarajevu služili Franc Ferdinand i njegova supruga Sofija, kao i escajg kojim su jeli.
MENJAO IMENA
Ovaj muzej preživeo je nekoliko rekonstrukcija, dobijajući pritom različite nazive. Dok muzeja nije ni bilo, u vreme Austrougarske, na Latinskoj ćupriji, preko puta mesta atentata, 1917. postavljen je spomenik Francu Ferdinandu i Sofiji. Međutim, on je uklonjen nakon stvaranja nove države Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Kasnije je na ovom mestu otvoren Muzej Mlade Bosne, ispred kog su tada utisnute Principove stope. Nakon završetka rata u BIH devedesetih postavka muzeja je obnovljena, uz novo ime.
Jedan eksponat, koji bi, po prirodi stvari, pripadao ovom muzeju čuva se u Gradskoj većnici u Sarajevu. Reč je o garnituri na kojoj je sedeo princ tokom kobne posete ovom gradu. Garnituru čine dvosed i dve fotelje, kojima nije dozvoljen pristup.
Video klip iz sarajevskog muzeja možete pogledati u videu na početku teksta!
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)