Duga tradicija lečenja u Vranjskoj Banji: Banjsko lečilište još od rimskog perioda
Lečenje u Vranjskoj Banji, jednoj od najstarijih banja u Srbiji, ima dugu istoriju, a tokom vekova je bilo mesto gde su se okupljali vladari, plemstvo, umetnici i intelektualci. Još u antičko doba, Rimljani su koristili termalne izvore u ovoj oblasti u svrhu lečenja.
Međutim, pravi razvoj Vranjske Banje, kao turističkog mesta počinje u 19. veku, kada su otkriveni novi termalni izvori i izgrađeni prvi banjski objekti.
Lečenje u Vranjskoj Banji može biti korisno za oporavak od operacija, kao I post covid oporavak. Blagodeti termalne vode i blata mogu doprineti bržem ozdravljenju, smanjenju otoka, ublažavanju bolova i poboljšanju pokretljivosti. Ovo može biti posebno korisno nakon ortopedske operacije, kao što su zamena kuka ili kolena, gde je rehabilitacija važan deo procesa oporavka.
Termalna voda bogata je visokim sadržajem minerala, kao što su sumpor, jod, brom i drugi, koji mogu pozitivno delovati na kožu, mišiće, zglobove i disajne organe. Topla voda može pomoći u opuštanju mišića, smanjenju upale i ublažavanju bolova kod raznih reumatskih oboljenja, degenerativnih bolesti zglobova, kao i kod neuroloških oboljenja poput multiple skleroze.
Zeolitno blato u Vranjskoj Banji takođe ima lekovita svojstva. Ono se koristi u terapeutskim tretmanima poput peloidne terapije (blatne kupke) i blatske obloge, gde se nanosi na određene delove tela, a može poboljšati cirkulaciju, smanjiti zapaljenja, ublažiti bolove, hidrirati kožu i poboljšati regeneraciju tkiva.
Kao neizostavni deo medicinskog turizma, u Vranjskoj Banji nalazi se i Specijalna bolnica za rehabilitaciju Millennium Medical Centar, koja poseduje modernu medicinsku opremu i stručni tim lekara, medicinskih sestara i fizioterapeuta koji sprovode rehabilitaciju pacijenata u skladu sa najnovijim medicinskim saznanjima.
Specijalna bolnica nudi širok spektar terapeutskih tretmana koji se baziraju na korišćenju termalne vode i blata, kao i druge medicinske usluge, što je čini popularnom destinacijom za lečenje različitih zdravstvenih problema, uključujući reumatske bolesti, kožne bolesti, respiratorne i neurološke probleme.
Jedan od ključnih benefita Vranjske Banje jeste njena bogata mineralna voda. Ono što je posebno zanimljivo i značajno jeste da je Vranjska Banja upravo banja sa najtoplijom mineralnom vodom u Evropi. Voda temperature od 94° do čak 110°C, kapaciteta 140 litara u sekundi, izbija na površinu zemlje iz desetak izvora, koji kao takvi formiraju jednu posebnu hidrotermalnu zonu koja zauzima prostor od čak 60 kilometara. Kupanje u termalnoj vodi može pomoći u smanjenju upala, poboljšanju cirkulacije, relaksaciji mišića, smanjenju stresa i poboljšanju opšteg zdravlja.
Okružena šumama i planinama, Vranjska Banja pruža dodatne benefite za zdravlje. Vazduh u ovom području je čist i bogat kiseonikom, što može poboljšati respiratorno zdravlje i opšte blagostanje. Okruženje je takođe pogodno za rekreaciju i fizičku aktivnost, što može doprineti poboljšanju opšteg zdravlja, smanjenju stresa i povećanju vitalnosti.
Kompanija Millennium Resorts prepoznala je potencijal ovog lečilišta i u Vranjskoj Banji izvodi projekat Vranjska Banja Resort. Ovo je najveći projekat na Balkanu kompanije Marriott International i najveća investicija u turizam Millennium Resorts-a, koji će u ovaj projekat uložiti 90 miliona evra, a u okviru projekta biće otvoreno 350 radnih mesta. Prvu fazu investicije čine radovi na hotelu Westin 4* koji će biti najmoderniji hotel brenda Marriott, na površini 40.000m2 i sa SPA centrom koji će se prostirati na 4.000 m2. Hotel Westin raspolagaće sa 190 soba i apartmana i kongresnim centrom koji će moći da primi 600 gostiju. Pored pomenutog hotela Westin, projekat će činiti i hotel Kralj Petar I by Autograph Collection 5*, medicinski centar Sofka, kao i vile i bungalovi. U svim objektima biće ukupno oko 10.000m2 SPA sadržaja. Cilj je da nakon ovog projekta Srbija bude prepoznata na mapi kao destinacija vrhunskog banjskog turizma.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)