U NEDELJU VREME OPASNO PO ZDRAVLJE! Među najugroženijim i deca! "BATUT" SE OGLASIO HITNIM SAOPŠTENJEM!

Autor:

Vesti

27.06.2024

21:06

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

"Batut" je upalio narandžasti alarm za pet gradova u zemlji.

U NEDELJU VREME OPASNO PO ZDRAVLJE! Među najugroženijim i deca! "BATUT" SE OGLASIO HITNIM SAOPŠTENJEM!

Foto: Shutterstock

Po biometeorološkoj prognozi Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", u nedelju, 30. juna vreme u pojedinim gradovima u Srbiji će biti opasno po zdravlje, pa je sa tim u vezi upaljen narandžasti alarm.

To znači da može da dođe do toplotnog stresa, a u riziku je pet kategorija stanovništva - mala deca, trudnice, stari, hronično oboleli pacijenti i osobe koje imaju probleme sa kožom.

Republika

Foto: www.batut.org.rs/

Biometeorološka prognoza "Batuta"

 

Po najnovijoj tabeli, narandžasto upozorenje biće u nedelju u Beogradu, Kikindi, Zrenjaninu, Loznici i Valjevu.

"Batut" je upozorenje izdao zbog visokih temperatura i vrućine.

Kada u tabeli ima narandžastih polja, to znači da se u tim mestima očekuje vreme rizično po zdravlje.

- Povećana verovatnoća za nastupanje različitih manifestacija toplotnog stresa, naročito kod osetljivih populacionih grupa - mala deca, trudnice, stari, hronično oboleli pacijenti. Pod posebnim rizikom su osobe sa narušenim integritetom svih slojeva kožnog tkiva, odnosno poremećajem mehanizma evaporacije nagomilane toplote (opekotine) - navodi se na sajtu "Batuta".

Kao mere zaštite se navodi: 

  • Odeća bi trebalo da je napravljena od laganih letnjih materijala svetle boje, a čija struktura dopušta propustljivost vazduha i omogućava uspešnije odavanje toplote
  • Redovna rehidracija u toku celog dana, nevezano za stepen fizičke aktivnosti ili osećaj žeđi
  • Ukoliko se radi o starijoj populaciji ili nezaposlenima, sve teže kućne poslove (pranje rublja, tepiha, zavesa...) trebalo bi obavljati u hladnijoj polovini dana (jutro, veče).
  • Bez preke potrebe, ne bi trebalo napuštati dobro klimatizovan zatvoreni prostor za sve vreme trajanja povišene spoljne temperature.
  • Ukoliko je to neizbežno, obezbediti redovnu rehidraciju u toku boravka na toplom.
  • Posebnu pažnju treba obratiti na održavanje lične higijene, zatim na higijenske uslove u toku pranja voća i povrća kao i na samu pripremu hrane, jer u uslovima kada je organizmu neophodno besprekorno funkcionisanje sistema termoregulacije, svaka dehidracija, nastala kao posledica alimentarne intoksikacije praćene dijarejom, dodatno bi komplikovalo zdravstveno stanje osobe koja je pretrpela bilo koje od navedenih kliničkih manifestacija toplotnog stresa. 

Bonus video

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading