MAJA GOJKOVIĆ ZA REPUBLIKU O MISIJI "HALIJARD": Važno je da se sećamo zato što mi nemamo čega da se stidimo! (VIDEO)

Autor:

Vesti

21.09.2024

22:44

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Maja Gojković se osvrnula na vojnike koji su rizikovali svoje živote

MAJA GOJKOVIĆ ZA REPUBLIKU O MISIJI "HALIJARD": Važno je da se sećamo zato što mi nemamo čega da se stidimo! (VIDEO)

Foto: ST/Dragan Kadić

U Pranjanima kod Gornjeg Milanovca održana je državna ceremonija polaganja venaca i odavanja počasti povodom 80. godišnjice operacije "Vazdušni most - Misija Halijard", jedne od najvećih akcija spasavanja savezničkih pilota oborenih tokom Drugog svetskog rata na teritoriji pod kontrolom nacističke Nemačke.

Ceremoniju je predvodio izaslanik predsednika Republike, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović. Vence su na Galovića polju položili i američki ambasador Kristofer Hil, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, opštine Gornji Milanovac, delegacije pet zemalja učesnica Misije Halijard, kao i članovi porodica učesnika ove operacije.

- Ta operacija je neštto što je veličanstveno svedočanstvo o hrabrosti srpskog naroda i hrabrosti naših vojnika koji su žrtvovali svoje živote, ali i živote svojih porodica da bi spasili 500 američkih pilota - rekla je predsednica pokrajinske vlade Vojvodine.

General Jesesije Radivojević je govorio o samoj ceremoniji obeležavanje godišnjice "Halijarda.

- Inzvaredan događaj, kako sa naše strane, tako i sa američke - rekao je Radivojević.

Šta je misija "Halijard"?

Misija Halijard ili Vazdušni most bila je savezničko izmeštanje odnosno spasavanje oborenih vazduhoplovaca, pretežno Amerikanaca, koje je nemačka protivvazdušna odbrana oborila iznad okupiranih teritorija. Ove avijatičare su prihvatili i zbrinuli pripadnici pokreta generala Draže Mihailovića, odnosno Jugoslovenske vojske u otadžbini. Spaseno je više od 500 savezničkih vazduhoplovaca, najviše iz Pranjana.

U julu 1944. godine, američko Odeljenje za strateške operacije (OSS) izradilo je plan za slanje misije u saradnji sa snagama generala Mihailovića s ciljem spasavanja oborenih pilota. Tokom borbene operacije, američki Petnaesti vazduhoplovni korpus je izveo oko 20.000 letova iz Italije, uglavnom prema Ploeštiju u Rumuniji, gde su gađali nemačke naftne resurse. U operacijama je izgubljeno 50% letelica, a 350 bombardera je oboreno do avgusta 1944. godine.

Oborene savezničke avijatičare spasavali su pripadnici Mihailovićevih snaga. Američki general Nejtan Tvining, komandant Petnaestog korpusa, organizovao je grupu za spasavanje oborenih pilota. Operaciju Halijard vodio je poručnik Džordž Musulin, a uz njega su bili narednik Majk Rajačić i radio-operater Artur Džibilijan.

Evakuacija iz Pranjana započela je 2. avgusta 1944. godine. Oko 250 pilota čekalo je evakuaciju, dok su Mihailovićeve snage izgradile improvizovanu pistu na Galovića polju, kojom su rukovodili kapetani Zvonimir Vučković i Nikola Verkić. Radovi su obavljani noću, uz pomoć meštana. Prvi piloti evakuisani su 9. avgusta.

Do kraja operacije, evakuisano je 417 savezničkih pilota, od kojih su 343 bili Amerikanci. Evakuacije su obavljene iz Pranjana, Koceljeve i Boljanića. Osim pilota, izvučeni su i važni politički i vojni lideri poput Živka Topalovića i Adama Pribićevića. General Mihailović je odbio ponudu da napusti zemlju.

Priznanje Mihailoviću za spasavanje američkih pilota dodeljeno je posthumno od strane predsednika SAD Harija Trumana 1948. godine, ali je priznanje uručeno tek 2005. godine njegovoj kćerki Gordani Mihailović. Spomenici u Pranjanima danas podsećaju na herojske akcije meštana i Mihailovićevih snaga.

BONUS VIDEO

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading