NIKAKO NE OTVARAJTE OVE MEJLOVE: Narodna banka Srbije upozorava na NOVU PREVARU

Autor:

Vesti

19.11.2024

20:16

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Prevare putem elektronske pošte

NIKAKO NE OTVARAJTE OVE MEJLOVE: Narodna banka Srbije upozorava na NOVU PREVARU

Foto: Shutterstock

Narodna banka Srbije upozorava građane i druge korisnike finansijskih usluga na porast pokušaja prevare putem elektronske pošte korišćenjem tehnike email spoofing, saopštila je danas ta institucija.

Lažne adrese

Republika

Foto: Shutterstock

Mejlovi sa lažnih adresa

Kako navode, lica koja pokušavaju da izvrše prevare i time pribave sebi protivpravnu imovinsku korist falsifikuju imejl-adresu ili druge podatke o identitetu pošiljaoca elektronske pošte, tako da primaocima deluje da dobijaju elektronsku poštu sa zvanične adrese Narodne banke Srbije, dok je u stvarnosti reč o lažnim adresama.

- U tom kontekstu, Narodna banka Srbije napominje da se nijedna zvanična komunikacija s građanima, bilo putem elektronske pošte ili drugih kanala za komunikaciju, ne koristi za traženje ličnih i osetljivih finansijskih podataka kao što su podaci o bankovnim računima, PIN-ovi ili druge poverljive finansijske ili lične informacije korisnika finansijskih usluga. Narodna banka Srbije ne učestvuje u neposrednom obavljanju plaćanja za potrebe korisnika finansijskih usluga i, u tom smislu, nikada vam se neće obratiti kako bi izvršila određeno plaćanje prema vama ili nekom drugom licu - navodi se dalje u saopštenju.

Ne otvarajte linkove

Republika

Foto: pixabay.com

Lažni linkovi

Iz NBS apeluju na korisnike da, ako primete elektronsku poštu koja izgleda kao da dolazi od Narodne banke Srbije, ali sadrži sumnjive linkove ili zahteve za dostavljanje ličnih podataka – ne otvaraju linkove i ne dostavljaju svoje poverljive lične i druge podatke nepoznatim licima.

- Ako ste u bilo kakvoj sumnji u vezi s takvom primljenom poštom, obratite se Narodnoj banci Srbije putem zvaničnih kanala komunikacije za potvrdu informacija. Za poslovne korisnike preporuka je da se za proveru verodostojnosti takvih imejlova obrate svojoj IT podršci ili osobama zaduženim za sajber bezbednost u njihovoj organizaciji - piše na kraju saopštenja NBS.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading