VIKENDICE SVE POPULARNIJE! Može svako da ih kupi - 40 kvadrata za 10.000 evra
Vikendice i kuće za odmor postale su popularnije nego ikada. Korona kriza, "lokdaun" i želja građana da pobegnu, podigle su im tražnju na rekordne nivoe, a montažne kuće su zbog cene i brzine gradnje dospele u ozbiljan fokus. I ne samo montažne kuće, nego i ozbiljne fabrike koje ih prave.
Privatni investicioni fond iz Holandije okončao je ovih dana preuzimanje kompanije "Marles Hiše" iz Maribora. Reč je o najvećem i najstarijem proizvođaču montažnih kuća i sličnih objekata u regionu.
Transakcija dolazi uoči proleća, srca sezone za ovu vrstu biznisa, koji bi sudeći po prošlogodišnjem trendu, sada mogao samo dodatno da procveta.
Cena? Prava sitnica
Računica pokazuje da je montažnu kućicu za odmor moguće dobiti i za desetak hiljada evra. Nekih 40 kvadrata po najnižoj ceni moguće je pazariti po toj ceni.
Cene kvadrata montažnih kuća se kreću od oko 250 evra po kvadratu do 500 evra i više, u zavisnosti od niza faktora. S jedne strane kupci imaju izbor tri tipa gradnje: Siva gradnja (koja ne uključuje postavljanje elektro instalacija, instalacija vodovoda i kanalizacije, kao ni postavljanje podnih obloga ni sanitarija) i ona košta između 190 i 250 evra po kvadratu.
S druge strane, ključ u ruke (gde dobijate kompletno završenu kuću) košta od 300 do 500 evra po kvadratu, u zavisnosti od toga da li želite ili ne izgradnju temelja, kao i od proizvođača.
Takođe, na cenu utiče i energetska klasa kuće.
Brzina izgradnje
Najprimamljivija činjenica oko montažnih kuća je brzina njihove izgradnje. Za razliku od klasičnih kuća koje se zidaju na licu mesta, montažne kuće se izrađuju od unapred fabrikovanih elemenata.
Većina proizvođača tvrdi da su kuće od 80 kvadrata, gotove za otprilike mesec dana. Mimo te brzine, činjenica da je kuća prefabrifikovana drastično uprošćuje čitav proces izgradnje.
Dobra izolacija
Najveći broj montažnih kuća se pravi od drveta i drvne građe. Sa spoljne strane se oblaže sa OSB pločama, a iznutra se postavlja mineralna vuna preko koje ide prvo folija pa gipsane ploče. Krov je ili od crepa ili od lima i to je tvrde građevinci dobra izolacija.
Nemali broj proizvođača montažne kuće pravi i od armiranog betona. Preko panela od armiranog betona postavlja se dodatan termoizolacioni sloj uglavnom od stiropora.
Za razliku od kupovine vikendice, kupovinom montažne kuće dobijamo i izvesnu slobodu izbora. Dobar deo proizvođača montažnih kuća vam nudi potpunu slobodu u dizajnu kuće, tako da za istu količinu novca kojom bi platili već gotovu vikendicu dobijate baš ono što vi želite.
Energetska efikasnost je jedna od najvećih prednosti montažnih kuća. Ljudi koji se odluče na potez izgradnje montažne kuće, pred sobom imaju izbor više različitih načina termičke izolacije.
Prema grubim procenama one su, zbog materijala od kojih su sagrađene, oko 10 odsto efikasnije u očuvanju unutrašnje temperature kuće. Neke od kuća koje su dostupne u Srbiji imaju provodljivost toplote od max 0,15W/m2K. Poređenja radi, građevinski matrijali spadaju u termoizolacione ako im je provodljivost oko 0,3W/m2K.
U 2020. prodato je 1.443 objekata, u poređenju sa 884 tokom 2019. Najviše vikendica prodato je u Vojvodini i to na Fruškoj gori - 882, dok je u ostatku zemlje ukupno prometovan 561 objekat. Još bolji trend je zabeležen godinu dana kasnije.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)