ONI SU NOVI MINISTRI U VLADI SRBIJE: Pročitajte njihove biografije!

Autor:

Vesti

23.10.2022

11:27

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Nova Vlada Srbije brojaće 25 resora.

ONI SU NOVI MINISTRI U VLADI SRBIJE: Pročitajte njihove biografije!

Foto: Tanjug/ST

Nova Vlada Srbije ubuduće će brojati 25 resora, a među ministrima ima i novih lica koja nisu bila u prethodnoj Vladi Srbije. Neki od novih ministara možda i nisu poznati javnosti.

Ovo su njihove biografije.

BRATISLAV GAŠIĆ - MUP

Republika

Foto: ST/D. KADIĆ

Bratislav Gašić

 

Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Kruševcu. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Nišu.

Od 1989. godine bavi se privatnim preduzetništvom, vlasnik je i direktor preduzeća „Saco”. Više godina živeo je i radio u Grčkoj, a bio je i suvlasnik "Grand kafe“

U martu 2013. godine imenovan je za predsednika Upravnog odbora Javnog preduzeća "Srbijagas” Novi Sad.

Istaknuti je sportski radnik. Vodio je ženski odbojkaški klub "Kruševac Santos“ do Prve B lige, a četiri godine je bio direktor fudbalske škole "Napredak”.

Jedan je od osnivača Srpske napredne stranke, a od septembra 2012. je na funkciji potpredsednika stranke. Oženjen je i ima tri sina.

Od juna 2012. do 30. aprila 2014. godine bio je gradonačelnik Kruševca.

Bio je ministar odbrane u Vladi Republike Srbije od 27. aprila 2014. do 5. februara 2016. Smenjen je pod pritiskom javnosti, zato što je 6. decembra 2015. uputio navodno seksističku uvredu novinarki televizije B92 Zlatiji Labović.

29. maja 2017. izabran je za direktora Bezbednosno informativne-agencije.

Govori grčki i engleski jezik.

GORAN VESIĆ - Ministarstvo građevinarstva saobraćaja i infrastrukture

Republika

Foto: Republika

Goran Vesić

 

Rođen je 18. februara 1969. godine u Kruševcu, kao sin oficira Jugoslovenske narodne armije. Zbog prirode očevog posla, jedan period detinjstva je proveo u Mariboru. Osnovnu školu je završio u Kraljevu, potom je završio i kraljevačku gimnaziju. 

Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a iz vremena studija poznaje Aleksandra Vučića.

Pošto je 24. septembra 2013. godine u Skupštini grada Beograda, Dragan Đilas razrešen dužnosti gradonačelnika Beograda, formiran je Privremeni organ vlasti u gradu, novembra iste godine. Za predsednika Privremenog organa imenovan je Siniša Mali, a Vesić je imenovan za sekretara Privremenog organa.

Na lokalnim izborima 16. marta 2014. godine, izabran je za odbornika Skupštine grada Beograda na listi Srpske napredne stranke. Za gradonačelnika Beograda tada je izabran Siniša Mali, dok je Goran Vesić imenovan 29. aprila 2014. godine za gradskog menadžera i pomoćnika gradonačelnika.

U maju 2016. godine, Skupština Srpske napredne stranke izabrala ga je za člana Glavnog odbora SNS.Novembra 2017. godine, Vesić je izabran za člana Predsedništva Srpske napredne stranke.

Na lokalnim izborima 2018. godine, ponovo je izabran za odbornika Skupštine grada Beograda kao kandidat Srpske napredne stranke. Skupština grada Beograda je 7. juna 2018. godine izabrala Zorana Radojičića za gradonačelnika, dok je Vesić imenovan za zamenika gradonačelnika. 

Na opštim izborima 2022. godine, Vesić je izabran za narodnog poslanika Narodne skupštine Republike Srbije i odbornika Skupštine grada Beograda.

MILOŠ VUČEVIĆ - Ministar odbrane

Republika

Foto: instagram.com/milosvucevic_gradonacelnik

Miloš Vučević

 

Rođen je 10. decembra 1974. godine u Novom Sadu. Osnovnu školu „Vasa Stajić“ završio je u rodnom gradu, Gimnaziju „Jan Kolar“ u Bačkom Petrovcu, a diplomirao na Pravnom fakultetu u Novom Sadu 1999. godine.

Advokaturom se bavio u porodičnoj advokatskoj kancelariji, do 2012. godine. Pristupa Srpskoj naprednoj stranci 2008. godine. Za predsednika Gradskog odbora Srpske napredne stranke u Novom Sadu izabran je 2011. godine.Za gradonačelnika Grada Novog Sada izabran je u septembru 2012. godine nakon čega prestaje da se bavi advokatskim poslom. Za gradonačelnika je drugi put izabran u julu 2016. a treći put u septembru 2020. godine.

Bio je član Upravnog odbora Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) od 2015. do 2016. godine. Nakon lokalnih izbora, 2016. godine, Miloš Vučević u drugom uzastopnom mandatu, ponovo je izabran za gradonačelnika Novog Sada. Te godine postaje i potpredsednik Srpske napredne stranke.

Dobitnik je više priznanja, među kojima su i Povelјa počasnog senatora Senata privrede Srbije iz 2014. godine. Iste godine dobija i nagradu „Kapetan Miša Anastasijević“, koja mu je uručena kao lideru gradske uprave, za promociju evropskih vrednosti života u Novom Sadu. Dve godine kasnije, 2016. godine, te vrednosti su potvrđene i proglašenjem Novog Sada za Omladinsku prestonicu Evrope 2019. i Evropsku prestonicu kulture 2021. Dobitnik je priznanja „Bela golubica“ u okviru programa „Tesla Global foruma“. Nosilac je Ordena Svetog vladike Maksima Eparhije sremske kao i gramate priznanja i zahvalnosti Eparhije bačke, za izuzetan doprinos u razvoju duhovnog i crkvenog života.

Oženjen, otac Mihaila i Danila.

 

ALEKSANDAR MARTINOVIĆ - Ministarstvo lokalne samouprave

Republika

Foto: Tanjug/T. VALIČ

Aleksandar Martinović

 

Rođen je 1976. godine u Slavonskom Brodu. Na Pravnom fakultetu u Novom Sadu diplomirao je 1999. godine, 2003. magistrirao i 2011. godine odbranio doktorsku disertaciju.

Od 2001. godine zaposlen je na Pravnom fakultetu u Novom Sadu. U septembru 2012. godine izabran je u zvanje docenta. Od 2018. godine predavač je i u Visokoj medicinskoj školi strukovnih studija u Ćupriji.

Od 2013. do 2014. bio je predsednik nadzornog odbora Galenika a.d, i predsednik upravnog odbora Agencije za privatizaciju.

Obavljao je funkciju predsednika Upravnog odbora Agencije za privatizaciju i Nadzornog odbora Galenike, sa kojih se povukao maja 2014. godine.

Predsednik Skupštine opštine Ruma bio je od 2013. godine, a od 2016. bio je odbornik i šef odborničke grupe u Skupštini opštine Ruma..

Bio je predsednik Gradskog odbora Srpske radikalne stranke u Rumi, zamenik generalnog sekretara, član Centralne otadžbinske uprave i Predsedničkog kolegijuma Srpske radikalne stranke. U aprilu 2010. godine postavljen je za potpredsednika Srpske radikalne stranke.

Nakon parlamentarnih i predsedničkih izbora 2012. godine, na kojima Srpska radikalna stranka nije uspela da pređe cenzus, Martinović se povukao sa funkcija, da bi ubrzo zatim, u julu 2012. godine, postao član Srpske napredne stranke.

Član je Predsedništva Srpske napredne stranke. Aleksandar Martinović je bio narodni poslanik pet puta do sada.

RADE BASTA - Ministarstvo privrede

Republika

Foto: Privatna arhiva

Rade Basta

 

Rade Basta je poslednjih godina bio direktor Beogradskih elektrana. Rođen je 1979. godine. Profesor je fizičke kulture, bio je reprezentativac Srbije u kik-boksu i džudou. Rade Basta se nije nešto preterano eksponirao izuzev kad je njegov posao u pitanju, pa su detalji iz njegovog života manje poznati javnosti.

IVICA DAČIĆ - Ministarstvo spoljnih poslova

Republika

Foto: Tanjug/

Ivica Dačić

 

Politički veteran, koji je ovu funkciju obavljao od 2014. do 2020. godine.  Dačić je obavljao funkcije predsednika Narodne skupštine Republike Srbije, premijera Srbije, ministara spoljnih poslova i prvog potpredsednik Vlade Republike Srbije zadužen za bezbednost i spoljnu politiku. 

Osnovnu školu je završio u Žitorađi, a gimnaziju u Nišu. Završio Fakultet političkih nauka, smer novinarstvo u Beogradu. 

Bio je prvi predsednik mladih socijalista Beograda 1990. godine i portparol Socijalističke partije Srbije od 1992. do 2000. godine. Bio je predsednik Gradskog odbora Socijalističke partije Srbije Beograda i potpredsednik Socijalističke partije Srbije od 2000. do 2003. godine.

Savezni poslanik u Veću građana Savezne skupštine Savezne Republike Jugoslavije i Skupštine Državne zajednice Srbije i Crne Gore od 1992. do 2004. godine.

Bio je ministar za informisanje u takozvanoj Prelaznoj Vladi Republike Srbije od oktobra 2000. godine do januara 2001. godine.

Decembra 2006. godine izabran je za predsednika Socijalističke partije Srbije.

Nakon izglasavanja Vlade Mirka Cvetkovića u Narodnoj skupštini Republike Srbije 7. jula 2008, stupio je na dužnost zamenika predsednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova.

Posle Parlamentarnih izbora 2012., predsednik Srbije Tomislav Nikolić, poverio je 28. juna Dačiću mandat za sastav Vlade Republike Srbije. Za predsednika vlade je izabran 27. jula 2012. Dačićev premijerski mandat trajao je do proleća 2014. godine kada je za novog premijera Srbije izabran Aleksandar Vučić. Dačić je ostao u Vladi u kojoj je imenovan na poziciju prvog potpredsednika Vlade i ministra spoljnih poslova. U 2015. godini Dačić se nalazi i na funkciji Predsedavajućeg OEBS-u. 

Oženjen je, ima sina i ćerku.

Tanja Miščević - Ministarstvo za evropske integracije

Republika

Foto: Printskrin/youtube

Tanja Miščević

 

Rođena je 1966. godine u Zemunu.

Diplomirala je na smeru za međunarodne odnose Fakulteta političkih nauka u Beogradu 1989. godine. Na istom fakultetu odbranila je magistarsku i doktorsku tezu. U oblasti EU specijalizovala se na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, kao i na Univerzitetu u Bonu i Evropskom koledžu u Brižu.

Na FPN-u predaje na osnovnim i poslediplomskim studijama. Na istom fakultetu je od 2009. godine vanredna profesorka za međunarodno-pravnu oblast. U periodu od aprila 2005. do novembra 2008. godine bila je na mestu direktorke Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije. Bila je i članica pregovaračkog tima Vlade Srbije za pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i na čelu pregovaračkog tima Vlade za zaključenje Sporazuma o viznim olakšicama i Sporazuma o readmisiji između Srbije i EU. Potpredsednica je Evropskog pokreta u Srbiji, a od aprila 2009. do novembra 2010. godine bila je članica i potpredsednica Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.

Vlada Republike Srbije imenovala ju je za šeficu Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji, na sednici održanoj 3. septembra 2013. godine.

Krajem septembra 2019. Tanja Miščević je podnela ostavku na funkciju šefice Pregovaračkog tima. 

Govori engleski i ruski.

Dubravka Negre - Ministarstvo rudarstva i energetike

 

Republika

Foto: Printskrin/youtube

Dubravka Negre

 

Nova ministarka rudarstva i energetike biće Dubravka Đedović Negre, članica Izvršnog odbora NLB Komercijalne banke.


Rođena je 1978. godine u Beogradu. Govori četiri strana jezika - engleski, italijanski, francuski i ruski.
 
Osnovnu školu je završila u voždovačkom naselju Braće Jerković. Kako je ispričala u intervjuu za Karakter, to naselje je devedesetih bilo asocijacija na kriminal, opasne momke i bezakonje. Sa 16 godina je prvi put otišla na studentski protest, a devedesete su, rekla je, "donele mnogo patnje, odnele mnogo ideala", a jedina konstanta su bile promene, zbog čega je "postala svesna da sama mora da se izbori za svoje mesto pod suncem". 
 
U biografiji navodi da je diplomirala bankarstvo i finansije na Ekonomskom Fakultetu u Beogradu, a magistrirala finansije i menadžment na SDA Bocconi Univerzitetu u Milanu i Anderson školi mandžmenta u Los Anđelesu, piše Istinomer.
 
Pre karijere u Evropskoj investicionoj banci (EIB), radila je kao TV producent za svetsku televizijsku kuću CNN International, pokrivajući konflikte, uključujući i rat u Avganistanu. Dobila je nagradu Nacionalne Akademije za televiziju, umetnost i nauku SAD. U periodu od 2004. do 2012. godine vodila operacije Evropske investicione banke u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Sloveniji i Srbiji. Pokrenula je i ugovorila brojne projekte u oblasti obrazovanja, energetike, zdravstva, istraživanja i razvoja, telekomunikacija i saobraćaja. Objavila je nekoliko naučnih radova na temu javno-privatnih partnerstava u saradnji sa Beogradskim univerzitetom, i gost je predavač na University College London.
 
Od avgusta 2016. do decembra 2021. bila je direktorka Regionalnog predstavništva Evropske investicione banke (EIB) za Zapadni Balkan, sa sedištem u Beogradu.
 
Pre dolaska u Beograd, Dubravka je bila zadužena za projekte Evropske investicione banke u oblasti javno privatnog partnerstva, kao i projektno finansiranje u Irskoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji i zemljama Beneluksa. Uspešno je finansirala projekte iz oblasti obnovljivih izvora energije, transporta, kao i zdravstva u Holandiji, Velikoj Britaniji i Irskoj, između ostalih. Ugovorila je prvi projekat javno-privatnog partnerstva u Hrvatskoj, za koji je dobila nagrade Project Finance Deal za 2013. godinu i EMEA Finance Magazine European Deal 2013 u Londonu.

Jelena Begović - Ministarstvo za nauku

Republika

Foto: RTS/printscreen

Jelena Begović

 

Jelena Begović je trenutno na poziciji direktora Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerziteta u Beogradu i rukovodilac Laboratorije za molekularnu mikrobiologiju.

Tokom više od 20 godina bavi se istraživanjima u oblasti oblasti molekularne genetike i primeni biotehnologije u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji kao i u poljoprivredi. Ekspert je iz oblasti molekularne mikrobiologije i razvoja probiotika, bakterijskih starter kultura kao i primene novih tehnologija u borbi protiva antibiotske rezistencije.

Publikovala je više od 50 radova u vodećim međunarodnim časopisima. Aktivno učestvuje u implementaciji procesa transfera tehnologije kao i uvođenju open innovation concept-a u istraživanjima u Srbiji i u regionu. Ima iskustvo u oblasti zaštite prava intelektualne svojine, licenciranju, kao i u kompletnom procesu nastanka inovacija i njihovoj komercijalizaciji - od laboratorije do tržišta. Takođe, rukovodi i učestvuje u brojnim naicionalnim i međunarodnim naučnim razvojnim projektima, kao u projektima saradnje sa
privredom, uključujući domaće i inostrane kompanije.

Danica Grujičić - Ministarstvo zdravlja

Republika

Foto: Republika.rs

Danica Grujičić

 

Danica Grujičić je srpska lekarka, specijalista neurohirurgije, političarka, direktorka je Instituta za radiologiju i onkologiju Srbije, prodekan Medicinskom fakultetu u Beogradu i predsednik humanitarne organizacije Zdrava Srbija. Bila je prva na listi Srpske napredne stranke na parlamentarnim izborima 2022. godine.

Otac je po potrebi posla otišao u Rusiju, pa je srednju školu završila u Moskvi. Studije medicine je počela u Moskvi, a završila u Beogradu sa prosečnom ocenom 9,60.

Magistrirala je 1987. godine i doktorirala 1996. godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Zaposlena je na Institutu za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbije od 1984. godine, gde je od 2007. načelnica Odeljenja za neuroonkologiju. Uporedo sa kliničkom praksom angažovana je kao profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Izabrana je za asistentkinju 1992. godine, docentkinju 1998. godine, a od 2009. je redovna profesorka.

Objavila je kao autorka ili koautorka više od 250 naučnih radova, poglavlja u knjigama i monografija. Članica je Udruženja neurohirurga Srbije, Srpskog lekarskog društva i Evropske asocijacije neurohirurških društava.

Husein Memić - Ministarstvo za turizam

Republika

Foto: Printskrin/youtube

Husein Memić

 

Rođen 1983. godine. 

Od oktobra 2016. direktor je Kulturnog centra u Novom Pazaru.  

Bio je predsednik Gradskog odbora Sandžačke demokratske partije (SDP) u Novom Pazaru, a u aprilu 2018. na sednici Izvršnog odbora SDP imenovan je za potpredsednika ove partije, čiji je osnivač Rasim Ljajić.

Tomislav Žigmanov - Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog

Republika

Foto: Printskrin/youtube

Tomislav Žigmanov

 

Rođen je 1967. u Tavankutu.

Osnovnu školu završio je u Tavankutu, a srednju školu u Subotici. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, na grupi za filozofiju, temom „Platonovi dokazi za besmrtnost duše i pitanje etike“.

Predavač je istorije filozofije na Teološko-katehetskom institutu Subotičke biskupije. Bio je glavni i odgovorni urednik subotičkog dvonedeljnika „Žig“ (1998) i prvi glavni i odgovorni urednik programa na hrvatskom jeziku Radija Subotica (1998–2000). Jedan je od inicijatora, pokretača i predsednik Privremenog upravnog odbora Novinsko-izdavačke ustanove „Hrvatska riječ“ (2002–2004). Izvršni je urednik Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca, kao i glavni urednik Godišnjaka za znanstvena istraživanja Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

Direktor je Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata od 2009. do danas.

Piše pesme, refleksivnu prozu, eseje, znanstvene i filozofijske radove. Radovi su mu prevođeni na engleski, njemački, mađarski, rumunjski, bugarski i rusinski jezik. Član je Hrvatskog filozofskog društva, Društva hrvatskih književnika i Društva književnika Vojvodine.     

U oktobru 2015. izabran je za predsednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, kao jedini kandidat za tu funkciju, nakon što je dotadašnji predsednik Petar Kuntić bio kandidat na listi dijaspore na parlamentarnim izborima u Hrvatskoj, u ime Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).

Zoran Gajić - Ministarstvo sporta

Republika

Foto: Starsport

Zoran Gajić

 

Zoran Gajić, rođen 1958., bivši je trener odbojkaške reprezentacije SR Jugoslavije i Rusije. Predsednik Odbojkaškog saveza Srbije.

Gajić je trenersku karijeru započeo u Mladosti iz Omoljice, a potom je trenirao Vojvodinu, Aris, Orestijad, Olimpijakos, Arčelik iz Istanbula, Odincovo i Urala.

Reprezentaciju Jugoslavije je preuzeo u martu 1995. godine. Sa jugoslovenskim timom osvojio dve bronzane (1995. u Grčkoj i 1999. u Austriji), jednu srebrnu (1997. godine u Holandiji) i jednu zlatnu evropsku medalju (2001. u Češkoj). Osvojio je srebro na Svetskom prvenstvu 1998. godine u Japanu, i dve olimpijske medalje - bronzanu u Atlanti 1996. i zlatnu na Letnjim olimpijskim igrama u Sidneju.

Godine 2011. sa azerbejdžanskom ženskom odbojkaškom ekipom Rabita, za koju je igralo pet srpskih igračica, osvojio je titulu svetskog klupskog prvaka, pošto je u finalu turnira u Dohi savladao turski Vakinfbank sa 3:0.

Jelena Tanasković - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Republika

Foto: Printskrin/youtube

Jelena Tanasković

 

O Jeleni Tanasković se u javnosti najmanje zna. Ona je do sada bila državna sekretarka Ministarstva životne sredine.

Bonus video:

 

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading